Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Elhunytnak nyugdíj lemondás?

Elhunytnak nyugdíj lemondás?

Figyelt kérdés

Hétfőn (április 24) elhunyt édesanyám. Egyedül élt. A nyugdíja utalva érkezett. Úgy olvastam 15 napok belül jelenteni kellene a halotti anyakönyvivel, ami addig meg sem lesz, tehát ez bukta.

Májusi nyugdíjat így ki fogják utalni? Az jár még vagy nem?

A számlát már zárolta a bank, visszautalni sem tudom, ha nem jár. Én ezt az egészet nem értem :(


2023. ápr. 29. 09:53
 1/3 anonim ***** válasza:
80%

Részvétem.

Nem kell törődni vele. Ez igazán a futottak még dolog a történtek mellett.

Ha meglesz a halotti anyakönyvi kivonat, majd bejelented (bár én úgy emlékszem, a temetkezési vállalat ezt elintézte). Ha meg utalnak addig pluszban, visszautalod a kérdéses összeget, ha már megörökölted a hagyatékot.

2023. ápr. 29. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Részvétem...


Én halotti anyakönyvi kivonat nélkül is bejelentettem a halál tényét.

Mégis küldték a következő nyugdíjat. A NYUFIG nem képes gyorsan reagálni semmire, így valószínűleg jönni fog a következő nyugellátás összege is.


Mivel édesanyád áprilisban hunyt el, ezért a májusban érkező nyugellátás már nem jár neki, mivel a nyugdíjat mindig az adott hónapban fizetik, nem utólag, vagy előre, ezért a májusban érkező összeg a májusi nyugellátásnak felel meg.


Nem gond, ha nem tudod visszautalni (sajátodról is megteheted a nyugdíjas azonosító számára hivatkozva, de nem szükséges). A nyugdíjfolyosító fog írásban keresni, hogy mekkora összeg került kiutalásra jogosultság hiányában, és hogyan, miként kell visszafizetned. Ha nem keresne, akkor a hagyatéki eljárás során, mint tartozást (nyufig követelést) veszik nyilvántartásba a hagyatéki leltárban. Majd rendezik az örökösök (vagy valaki) akkor.


Tehát többféle varia is előfordulhat, hogy miként jut a pénzéhez a nyugdíjfolyósító.


Nálunk ez úgy történt, hogy apám postán kapta a nyugdíját. Anyám felvette, pedig mondtam neki, hogy az már nem jár. Nyilván a postás rábeszélte, hogy bizony jár, vegye át, mert így nem volt a postásnak annyi papírmunkája vele, mintha visszautasította volna az átvételt.

Mondtam anyámnak, hogy ne költse el, mert ezt vissza kell majd fizetni. Várunk, hogy a nyufig jelentkezzen érte. A nyufig megkereste a postát, hogy pontosan ki vette át apám nyugdíját. A postás kijött, és egy nyomtatványon felvette azt, hogy anyám vette át valójában apám nyugdíját és ezt kézjegyével el is ismeri. A posta ezt továbbította a nyufignak, majd jött egy visszafizetésre kötelező határozat anyám nevére a nyufigtól, hogy mekkora összeget és hova kell befizetnie. Csekket is küldtek hozzá. Befizettük. Így ez a tartozás már nem került bele a hagyatékba, mint nyufig követelés, mert megtérült.

2023. ápr. 30. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszi, értem.

Az örökös én vagyok egyedül.

2023. ápr. 30. 11:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!