Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Milyen feltételekkel jár ha...

Milyen feltételekkel jár ha felnött beteg embert lekiskorúsitanak? Mik a szabályok a gyámságra?

Figyelt kérdés
2010. nov. 13. 06:31
 1/6 Viki233 ***** válasza:
van ilyen is?:O sosem hallottam erről:s engem is érdekelne
2010. nov. 13. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ugy tudom van.
2010. nov. 13. 06:47
 3/6 anonim ***** válasza:

Nagyon nehéz felnőtt embert gyámság alá helyeztetni.

A kezelőorvosától (pszichiáter) kell egy igazolás,hogy nem tud önmagáról gondoskodni. Ezzel lehet a Gyámhivatalnál kérni a gyámság alá helyezést. Ők kimennek környezet tanulmányra,megvizsgálják a beteg és annak a körülményeit,aki gyám akar lenni. Ha jogosnak találják a kérelmet,akkor kezdeményezik a gyámság alá helyezést a bíróságnál. Ők többnyire elküldik a beteget igazságügyi orvos szakértői vizsgálatra.

Ezután döntenek a gyámság alá helyezésről.

Erről tudni kell azt is,hogy ez nem feltétlen örökidőre szól,bármikor vissza lehet vonni. Elélg,ha valaki feljelenti a gyámot,hogy nem gondoskodik megfelelően a betegről.

Ha gyámság alá helyezik,akkor a gyám nem csupán a pénze felett rendelkezik,hanem személyesen felel a gyámsága alatt levő ember minden tettéért!

Pl. az illető lop,vagy öngyilkosságot kísérel meg,vagy bármi egyéb dolgot tesz,a gyámot vonják érte felelősségre.

Jól meg kell gondolni,mert ez nem csak egy papír.

2010. nov. 13. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Felnőtt embert GONDNOKSÁG alá lehet helyeztetni, ez a helyes kifejezés. Ennek is két fajtája van:

1. Cselekvőképességet korlátozó gondnokság

2. Cselekvőképességet kizáró gondnokság


Mindkettőt kérheti családtag, közeli hozzátartozó, kimondani pedig a bíróság fogja végsősoron.

Azt helyezik gondnokság alá, akinek a belátási képessége tartósan, vagy időszakosan visszatérően csorbul (bizonyos ügyekkel kapcsolatban). A cselekvőképességet kizáró gondnoksághoz az szükséges, hogy a személy a belátási képesség teljes hiányában legyen. Akinek csak korlátozott a cselekvőképessége, az a saját nevében szerezhet jogokat, vállalhat kötelezettségeket, tehet személyes jognyilatkozatokat (pl. apaság elismerése, végrendelet).


Gyakorlatilag az vonatkozik a cselekvőképtelenre, mint a 14 éven aluli kiskorúra (ők is cselekvőképtelenek), a korlátozottan cselekvőképesre pedig az, ami a 14 és 18 év közötti kiskorúra (akik szintén korlátozottan cselekvőképesnek számítanak).


A gondnokra vonatkozik a témában még az, hogy ő jár el a gondnokoltat érintő ügyekben, dönt a nevében, de a gondnokolt véleményét ki kell kérnie, a kárára nem hozhat döntéseket.


Na, ez amit leírtam, elvileg tuti, mivel ezt két hete tanultam, és az órai jegyzetemből néztem.

2010. nov. 13. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
7:49 nagyon jól összefoglalta. Miután cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyeznek valakit, a gyámhivatal veszi át az ügyét. Első körben a rokonságban (házastárs, gyerekek, esetleg szülő) megnézik, hogy ki vállalná a gondnok szerepét. Az illetőnek nyilatkoznia kell, hogy vállalja-e, valamint alkalmas-e erre a szerepre. Aztán a gyámhivatal leltárt készít a gondnokolt vagyonáról (ingatlan, ingóság, készpénz, bankszámla stb, az utolsó kanalat is belevéve). Ezután a gondnoknak évente írásban igazolnia kell a gyámhiv. felé, hogy a tulajdona változatlanul megvan, az életviteléhez szükséges segítséget megkapja, az orvosi vizsgálatokra, kezelésekre rendszeresen elkíséri, stb. Ha valamit pl. telek, ingatlan el akarnak adni, arról értesíteni kell a gyámhiv-t, majd igazolni, hogy az érte kapott összeg melyik bankban, milyen számlaszámon lett elhelyezve.
2010. nov. 13. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Egy ismerősömet felnőtt korába(gondolom 18 évesen,mert amikor én megismertem 35 éves volt)gyámság alá helyezték.A gyámja,a testvére volt.Ő minden egyes alkalommal elvitte a pénzt,a barna bőrű barátaihoz,és addig nem ment haza,amíg a pénzből tartott.MINDENNAP KELLETT MENNIE A GYÁMHATÓSÁGHOZ,HOGY MEGMUTASSA,HOGY HOVA TETTE A PÉNZT.Szóval,azt hiszem,hogy ez így működik.
2013. márc. 24. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!