Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Munkába járás költségtérítése...

Munkába járás költségtérítése mennyi lehet az alábbi esetben?

Figyelt kérdés

Munkába járás költségtérítése címén igényelhető összeg vonatkozásában zavaros a helyzetem.

Ha az erre vonatkozó igénylő lapon nem adok meg gépkocsi adatokat, amivel lényegében azt kívánom jelezni, hogy nem járok munkába gépkocsival, de a tömegközlekedési eszközzel csak két óránál hosszabb várakozás után tudok utazni, illetve munkába érkezéskor a megérkezéstől számítva két óránál többet kell várnom a munkakezdés időpontjáig, akkor milyen költségtérítést kaphatok? Tudomásom szerint a vonatkozó törvény két óránál hosszabb várakozás estén előír költségtérítést, nem kifejezetten azért, mert mondjuk valóban felmerül utazási költség, hanem valamiféle kárpótlásul a hosszú várakozás miatt. Aki gépkocsi használatot ír, az a várakozást elkerülendő használja a saját autóját munkába járáshoz, és a km távolság szorozva egy km-enkénti összeggel, a költségtérítése. De ha nincsen gépkocsi használat, csak tömegközlekedés (ami esetleg ingyenes, mert jogosult rá az ember), akkor mennyi költségtérítés jár, tisztán a várakozás kompenzálása miatt? Szeretném ezt megtudni, mert elvileg beírhatok gépkocsi használatot is, de a cég elkezdheti ezt ellenőrizni is, ki használ valójában gépkocsit, ki az, aki csak papíron írja. De ha gépkocsi használat nélkül nincsen semmi költségtérítés a valóságban, akkor amíg lehet, amíg nem ellenőrzik direkt, addig csak írja az ember, mert minden Ft számít, és a „nagyjaink” se szégyenlősek ha a zsebükről van szó, mindig csak a kisember legyen teljesen lelkiismeretes?


2011. jan. 7. 11:47
 1/3 anonim válasza:

Ha a munkába járás tömegközlekedéssel ilyen bonyolult, akkor választhatod a gépkocsival való bejárást. Erre külön formanyomtatványt kell használni amin szerepel a megtett út hossza is ( oda-vissza x km.) ezt téríti meg a munkáltató a jelenlegi meghatározott 9 Ft/km összegben. Ez sajnos már évek óta nem változott, pedig az üzemanyagárak elszaladtak.

Ezt persze csak akkor veheted igénybe ha más módon nem számolnak el útiköltséget mint Pl. bérletek térítése.

2011. jan. 7. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm, de azt hiszem, nem a kérdésre válaszoltál, olvasd el figyelmesebben, amit írtam. A lényeg... Ha tömegközlekedéssel utazom munkábajáráskor, de az számomra ingyenes, viszont két óránál több a várakozási időm, akkor is jár ez a 9 Ft/ km költségtérítés?


Más forrásból az alábbiakat kaptam:


2010. május 1-jén hatályba lépett a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet, így ettől az időponttól az szja-törvény ismertetett előírása erre a jogszabályra hivatkozik. Az új jogszabály – a korábbi szabályozáshoz hasonlóan – azokat a feltételeket rögzíti, amelyek fennállása esetén a munkáltató a Munka Törvénykönyvének előírásaiból eredő kötelezettsége alapján köteles a meghatározott formában és mértékben megtéríteni a munkába járással kapcsolatban felmerült kiadásokat, az szja-törvény hivatkozott rendelkezése pedig az ezen a jogcímen kifizetett térítés adókötelezettségéről rendelkezik. Ez a rendelkezés a Korm. rendeletben kötelezően előírt mértéknél nagyobb mértékű, illetve attól eltérő formában megvalósuló térítés jövedelemnek nem minősülő kifizetését is lehetővé teszi....


A munkavállaló részére a személyi jövedelemadóról szóló törvényben munkába járás költségtérítése címén a jövedelem kiszámításakor figyelembe nem veendő térítés akkor jár (azaz kilométerenként 9Ft akkor téríthető minden munkában töltött napra), ha


a)... (nem érdekes a szempontomból ezért nem másolom ide)


b) a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést; (hosszú várakozás az az időtartam, amely a munkavállaló személyi, családi vagy egyéb körülményeire tekintettel aránytalanul hosszú, és amely az út megtételéhez szükséges időt meghaladja.)


c)... (ez sem érdekes számomra)


A helyközi, távolsági utazás, azaz a munkába járás megvalósítható akár közösségi közlekedéssel, akár saját gépjárművel (illetve bármilyen más módon). Ezért az szja törvény 25. § (2) bekezdés b) pontja alapján 2010. május 1 jétől is lehetőség van arra, hogy a munkavállaló a munkába járás költségtérítése címén kilométerenként 9 forint bevételnek nem minősülő (adómentes) költségtérítésben részesüljön akkor is, ha egyébként a munkába járás tömegközlekedés igénybevételével is megoldható lenne, de azt a magánszemély nem veszi igénybe.

(kérdés: ... és ha igénybe veszi, de számára ingyenes?)

...


A Korm. rendelet 4. §-a azokat az eseteket sorolja fel, amikor a munkáltató köteles a munkába járás költségtérítéseként a kilométerenkénti 9 forint fizetésére. (Ilyen eset például az, ha a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés.) A rendelkezés azonban nem zárja ki, hogy a munkáltató más – munkába járásnak minősülő – esetekben is alkalmazza az szja-törvény 25. § (2) bekezdés b) pontjának rendelkezését anélkül, hogy vizsgálná a munkahelyre való eljutás konkrét körülményeit.


Én tehát eddig úgy tudom ezekből kihámozni, hogy két óránál hosszabb várakozás esetén 9Ft/km költségtérítés mindenképpen jár, akkor is, ha tömegközlekedéssel utazom, de az nekem ingyenes, így menetjegyet nem tudok leadni...

Jól gondolom hát?

2011. jan. 8. 11:48
 3/3 anonim válasza:
Ahogy az előbb is írtam. Választhatod a tömegközlekedést ( ingyen utazol vagy fizetsz érte nem számít ) ha fizetsz érte akkor kaphatsz minimun 86%,max 100% térítést, de az elszámolásnál le kell könyvelni mellé a számlát és az utazási szelvényt is. Másfelől pedig választhatod a gépkocsi használatot 9Ft/km térítésért, ekkor pedig azt a nyomtatványt kell lekönyvelni. Utazni pedig csak egy féle módon utazhatsz. Azt hogy mondjuk egy szakaszon utazol az ingyenes tömegközlekedéssel, onnan pedig gépkocsival gondolom meg lehet oldani, de nem tudom biztosan. Egy könyvvizsgáló, vagy egy profi könyvelő ezt biztos tudja. Mindenesetre a gépkocsinál a megtett ut után kaphatsz térítést,Trükközni lehet, mert beírod a lakhelytől a munkahelyig a gépkocsit, ezt elszámolják és a valóságban meg rövidebbet utazol.
2011. jan. 9. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!