Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ha végelszámolás kezdődött a...

Ha végelszámolás kezdődött a cég ellen, de én GYED-en vagyok itthon, akkor is kérhetem a végkielégítést?

Figyelt kérdés

Mivel nem vagyok aktív dolgozó 2006 óta, mert két gyermekünk is született ez idő alatt és végig GYED-en, GYES-en, táppénzen is voltam.

Jár nekem szabadság kifizetés (ami eddig felhalmozódott) és végkielégítés?


2011. máj. 27. 22:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
igen, jár
2011. máj. 27. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Igen és kérd is !
2011. máj. 27. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Tudnátok abban segíteni, hogyan kell ezt kérni? Azt tudom, hogy megindult a végelszámolás és a céget már nem lehet elérni. Hogyan tovább?
2011. máj. 28. 12:46
 4/11 anonim ***** válasza:
felszámolási eljárásnak van egy csődbiztosa, őt kell keressed
2011. máj. 28. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Eszembe jutott még egy kérdés. A gyed, gyes is beleszámít végkielégítés fizetésekor az évekbe?
2011. máj. 30. 12:13
 6/11 A kérdező kommentje:
Ki tud segíteni benne, hogyan kell megírni a csődbiztosnak a kérelmemet? Ugyanis azt sem tudom mennyi szabim maradt bent és mennyi volt legutoljára az alapbérem, mert úgy tudom gyed alatt is emelik a többi aktív dolgozóknak is, de erről papírt nem küldtek.
2011. máj. 30. 12:15
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Végelszámolás vagy felszámolási eljárás? Nem mindegy. Felszámolás (fizetésképtelenség) esetén kijelöl a bíróság egy felszámoló biztost, ebben az esetben Ő rendelkezik a vagyon felett, Ő értékesíti a vagyontárgyakat, fizeti ki a hitelezőket, és a munkavállalókat is. A GYED-en lévők felmondási tilalom alatt állnak, nekik a munkaviszonyuk automatikusan megszűnik a felszámolás végével, nincs felmondás és egyebek. Erről csak egy értesítést küldenek Neked, persze előtte jóval értesíteni kellene Téged, hogy mit tervez a cég, mire számítsál. Ha nincs a vagyontárgyból pénz, akkor a felszámoló a bérgarancia alapból hívja le a munkavállalók kifizetésére szolgáló összeget. Mindent meg kell, hogy kapjál, ami jár ilyen esetben. Persze nem árt, ha tud rólad a felszámoló biztos, nehogy "elkeveredj" a sok papír között.

Ha végelszámolás van, akkor a cég fizetőképes, csak éppen a tulajdonos be akarja fejezni a vállalkozását. Ilyenkor nincs felszámoló biztos, hanem maga a tulajdonos, vagy az általa kijelölt személy, cég végzi a végelszámolást. A munkavállalókkal a helyzet ugyanaz, csak éppen van a kifizetésükre fedezet. A végelszámolás utolsó napjával automatikusan megszűnik a munkaviszonyod, és meg kell, hogy kapd a papírjaidat, pénzedet.

A csőeljárás megint más. Ott kap a cég haladékot, hogy hátha rendeződnek anyagi problémái. Ha igen, akkor megy minden tovább, ha nem, akkor a csődeljárás átmegy felszámolásba. Ennyi.

Kellett, hogy írásban kapjál értesítést arról, hogy a cégeddel mi a helyzet, mire számítsál. Ott benne kellett, hogy legyen a felszámoló biztos neve, elérhetősége. Innentől kezdve Ő a munkáltatód, neki kell, hogy szóban vagy írásban jelezz dolgokat. Egyébként hivatalból kell, hogy tudjon rólad, hiszen a cég munkavállalója vagy még mindig, csak éppen fizetés nélküli szabadságod töltöd.

Abban nem vagyok biztos, hogy ilyen esetben jár végkielégítés, mivel nem küldenek el, hanem egyszerűen a munkaviszonyod - a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt - megszűnik. De kiváncsi vagyok rá, és utánajárok...

2011. jún. 1. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Szia! Köszönöm a válaszod. Az égvilágon semmi papírt nem kaptam. Azt megtudtam, hogy végelszámolás folyik. Csak tényleg az a kérdés, hogy ebben az esetben is jár-e nekem végkielégítés.
2011. jún. 1. 10:58
 9/11 anonim ***** válasza:

Utánanéztem. Jár. A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg.

Feltétele, hogy bizonyos meghatározott időtartamban fennálljon az adott munkáltatónál a munkaviszony. És figyelembe kell venni a jogosultságnál a 10 éven aluli gyermek gondozása, ápolása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság időtartamát is. Tehát a thgy., GYED, GYES időtartamát is.

A munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén a munkavállaló részére ezzel összefüggésben küldött értesítésben közölt időtartamig eltelt időt kell alapul venni.

Tehát valamilyen hivatalos értesítést kellett volna, hogy kapjál. Ha a "volt" munkáltatód nem érhető el, akkor én ajánlom, hogy sürgősen keresd fel a helyileg illetékes Munkaügyi és munkavédelmi felügyelőséget, és tegyél bejelentést erre vonatkozóan, nehogy rosszul járj...

2011. jún. 2. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Még hozzáfűzném:

Furcsállom, hogy nem értesítettek erről írásban, hiszen ilyenkor tudnia kell a még meglévő dolgozóknak, hogy adott esetben ki az ügyek intézésében illetékes. Egy végelszámolás sem úgy megy, hogy másnapra befejezzük. Tehát van egy végelszámoló emberke, aki felügyeli a dolgokat, beszedi a bevételeket, értékesít, fizeti a még fennmaradó tartozásokat a hitelezők felé, a munkavállalók felé. Ennek az elérhetőségéről Neked hivatalból tudnod kéne, valamint arról, hogy a végelszámolás várhatóan mikor ér véget, vagyis melyik az a nap megközelítőleg, amikor a munkaviszonyod automatikusan megszűnik. Ekkor kell, hogy "leszámolási" papírokat kapj, és a még bentmaradt szabidat, végkielégítést. A végelszámolást be kell jelenteni a cégbíróságra gazdasági társaság esetén. Tehát lehet, hogy ott is tudsz érdeklődni, hogy ki a végelszámoló, akihez fordulhatsz..., ha már írásban elfelejtettek értesíteni erről.

2011. jún. 2. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!