Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » A gyed kiszámításánál számít,...

A gyed kiszámításánál számít, hogy az év első vagy második felében szülök?

Figyelt kérdés

mert ismerek anyukát, aki 2010 márciusban szült és a gyedhez nem vették figyelembe a 2010-es keresetét, csak az egész 2009-es évet.

de hallottam olyanról, ha az év második felében szülnék, akkor annak az évnek beleszámít a keresete talán félévig?


csak azért lenne fontos, mert most leszek aug-tól bejelentve és szeretném kiszámolni, mikor szülhetek.


a fentiek szerint 2012 aug-ban lenne meg 1 éves munkaviszonyom, tehát 2012 év vége felé jöhetne a gyerek, HA beleszámítják a 2012-es keresetemet.


tud valaki valamit erről?


2011. júl. 13. 13:16
 1/6 anonim ***** válasza:

A gyed alapja mindig az igénylést megelőző évben elért jövedelem. Mivel gyedet csak a tgyás lejárta után lehet igényelni, előbb nem, így előfordul, hogy a tgyás és a gyed alapja nem ugyanaz az év.


A szülés éve csak akkor számít bele, ha az igénylést megelőző évben nem volt 180 bérezett napod. Ekkor az igénylés évét veszik alapul, ha akkor volt (bérezett napnak számít a munkanap a hétvégével, szabadság, és a betegszabadság).


Ha te idén augusztusban kezdesz dolgozni, és jövő augusztusban szülsz, akkor mindkét ellátásnak 2012 lesz az alapja (ha lesz 180 bérezett napod, vagyis januártól június végéig dolgozol).


Ha elmégy hamarabb táppénzre, akkor bérezett nap hiányában a minimálbér lesz az ellátások alapja. (kivéve, ha kevesebb a szerződés szerinti béred a minimálbérnél, mert akkor a béred az alap).

A tgyás alapból a minimálbér szerint kerül kiszámításra, a gyed meg azért, mert táppénz és tgyás miatt nem lesz 180 bérezett napod, és ilyenkor a korábbi ellátás alapja a gyed alapja (jelen esetben a tgyás - minimálbérből).


Vagyis ha jön a baba az kiváló, de ha viszonylag sokat kerestél, akkor érdemes a 180 napot ledolgozni január 1-től.


Mindig teljes évet néznek, nincs átfedés, tehát januárig számolnak visszamenőleg.

2011. júl. 13. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

köszönöm a választ

ha értem, akkor ebből úgy látom, érdemes 2012. novemberben szülnöm, mert akkor aug-ban még csak 6 hónapos lennék, és asszem 6 hónapos korig biztosan szoktak még terhesen dolgozni. Tehát akkor meg is lenne az egy év munkaviszony és nem néznének bele, mi volt 2011 aug előtt.


jól értem?

jó így a novemberi szülés?

2011. júl. 14. 09:52
 3/6 anonim ***** válasza:

Igen, teljesen jó, ha novemberben szülsz. Ha június végéig dolgozol januártól, akkor meglesz a 180 bérezett napod, így júliustól akár táppénzre is mehetsz.


Mindig igénylés előtti évet néznek az ellátások számításánál, de ha az igénylés előtti évben nem volt 180 bérezett nap, a szülés évében meg január 1-ig visszamenőleg volt, akkor ez lesz az alapja a tgyásnak, a gyednek meg mindenképpen, mert 2012-ben igényled:)

Sok sikert a babaprojekthez:D

2011. júl. 14. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

ó

2011-ben már dolgoztam 3 hónapot

tehát ha aug-ban felvesznek, az már meghaladja a 180 napot ebben az évben.


és 4 órában voltam, min.béren :(


habár az munkaügyis állás volt, amolyan kötelező elvállalni típusú, és érdekes a munkanélküli időtartamomba meg beleszámítják, mert azt mondták, hogy 2011 aug-ban minősülök tartósan 1 éve munkanélkülinek

(tehát ekkor jogosult lesz a munkáltatóm, támogatást kapni utánam)


akkor most buktam a 2012-es évet úgy néz ki


2013-ban kell szülnöm

ugye?

2011. júl. 14. 12:49
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem, nem buktad, mert volt 30 napnál hosszabb megszakítás a munkaviszonyok között, és ilyenkor a 30 nap előtti (vagyis a 4 órás minimálbéres) jövedelmedet nem számítják bele az ellátás alapjába. Úgyhogy jöhet a baba 2012-ben:)
2011. júl. 14. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszodat

ment kezecske :)

2011. júl. 14. 12:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!