Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Van olyan hogy valaki csak...

Van olyan hogy valaki csak teljesítmény bérben fizetik ki? pl ha valaki fodrász és a szerint kap %ot amit megcsinált, és mi van ha a hó végi bére a minimálbér alá esik? Ilyenkor nem köteles a munkáltató kifizetni a minimálbért?

Figyelt kérdés
2012. máj. 29. 13:03
 1/5 anonim ***** válasza:

Nincs, és mégis van.


A teljesítménybért köteles a munkáltató úgy megállapítani, hogy a teljesítménykövetelmény 100 %-os teljesítése, és a teljes munkaidő ledolgozása esetén a munkavállalónak járó munkabér legalább a kötelező legkisebb munkabér mértékét elérje.


A teljesítménykövetelményt viszont a munkáltató egy előzetes - objektív mérésen és számításon alapuló - eljárás alapján köteles meghatározni, amely kiterjed a követelmény rendes munkadiőben történő 100 %-os teljesíthetőségének vizsgálatára. Ennek megállapításánál figyelembe kell vennie a működési körébe tartozó feltételeket, a munkaszervezés, a technológiai alkalmazásokat.

A munkáltató és a dolgozók közötti vita esetén a munkáltatónak kell bizonygatnia, hogy nem sértette az előírásokat ennek meghatározásakor, és a jóhiszeműség és tisztesség követelményeit megtartotta.


Ha a teljesítménykövetelmény teljesíthetősége jelentős részben nem csak a munkavállalón múlik, akkor garantált bér megállapítása is kötelező.


A fenti követelményeket sérti a teljesítménykövetelmény meghatározása, amennyiben a naptári hónap átlagában az azonos teljesítménykövetelmény hatálya alá tartozó munkavállalók legalább a fele nem tudja a 100 %-ot teljesíteni, vagy a dolgozók tényleges átlagos teljesítményük 100 %-nál kevesebb.

Ilyen esetben a munkáltató köteles a teljesítmény kiigazítására, hogy a 100 %-os szintet elérje. És a bérfizetés is a kiigazított alapján történhet.


Ezek a feltételek, előírások és minden más ezzel kapcsolatos dolog a Munka Törvénykönyve 141. §. - 152. §-aiban található.

2012. máj. 30. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2012. máj. 30. 14:45
 3/5 anonim ***** válasza:

Folytatás...


Tegnap lefagyott egypárszor a gépem, a fenti dolgokat is négyszer írtam le, mire "át tudtam küldeni".


Rátérve a fodrászüzletre. Személyes véleményem szerint egy fodrászüzletben etikátlan teljesítménynormát felállítani. Ez nem futószalag! Ott jönnek sorban a konzervek, amelyekre címkét kell felragasztani, aki a napi 600 db - 100 %-os normaként - előírt címkét felragasztja, teljesítette a követelményt. A többi meg normán felüli, tehát a minimálbér felett fog keresni. De egy fordászüzletben??????????????, ahol vagy van vendég, vagy nincs.

Ha nagyon megerőszakoljuk a dolgot, és ragaszkodunk a teljesítménynormához egy fordászüzletben, akkor is az előbb leírtak alapján ki kell igazítani a munkáltatónak ezt a dolgot, hiszen nem a munkavállaló dolga beszerezni az "alapanyagot" (vendéget) a munkája végzéséhez, tehát nagy részben nem rajta múlik, hogy tudja-e az előírt normát (amivel legalább a minimálbért megkeresi) teljesíteni.

Ez az egész annyira durva! Varrodában elhiszem, hogy normát írnak elő, vagy egy csomagolóüzemben, vagy egy gyártósoron, összeszerelő üzemben, ahol mindig jön az alapanyag, csak össze kell varrni, össze kell szerelni, be kell csomagolni... de egy fodrászüzletben?


Hát furcsa, az biztos.

2012. máj. 31. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

még egyszer köszönöm szépen :)

Egyik ismerősömet fizetik így, és én sem akartam elhinni hogy ezt így lehet. De sajna ez Magyarország :/

2012. jún. 1. 10:45
 5/5 anonim ***** válasza:

Igazán nem is tudom,... én nem hagynám annyiban!

Ez ugyanolyan abszurd dolog, mintha egy könyvelőt aszerint fizetnek, hogy mennyi tételt könyvel le a tartozik és mennyi tételt a követel oldalra!?!?!?!

Közröhej.

Bizony megkérdezném már a Munkaügyi Felügyelőséget, hogy etikus ez a megoldás egy fodrászüzletben szerintük.

2012. jún. 4. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!