Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Anyám jogtalanul vett fel...

Anyám jogtalanul vett fel utánam árvaellátást, és most rajtam akarják behajtani! Teendő?

Figyelt kérdés

Próbálok rövid és érthető lenni.

Az árvaellátás addig jogosult, amig nappali tagozatos tanuló vagyok, kb úgy működik, mint a családi pótlék.Mikor végeztem a sulival, a nyugdíjfolyósító intézet még mindig utalta ezt a havi harminc párezer ft-ot... A pénz az én nevemre jött, de anyám bankszámlájára utalták, ő vette fel a pénzt, nem is igazán voltam képbe, hogy hogy működik ez és meddig kapta. A héten telefonáltak a munkahelyemről, hogy letiltóvégzés van érvényben, mert jogtalanul lett kiutalva és felvéve ez a pénz, amit most rajtam akarnak behajtani, mivelhogy a papírokon az én nevem van. Közben kiderült, hogy anyám tisztában volt vele, hogy nem lenne szabad felvegye a pénzt, dehát havi potya 30 rugó persze jól jött. (Vissza kellett volna mondani a pénzt, mikor abbahagytam a sulit) Nem gondolkozott, hogy ezzel engem kever sz@rba majd. Az is kiderült, hogy 2évvel ezelőtt már küldtek NEKEM egy levelet amiben megírták, hogy fél milliós tartozásom van, és vissza kell fizetnem, csak épp édesanyám egy szót sem szólt a levélről, amit ő vett át, és el is olvasta, csak most... Ez a fél milla, azóta közel 800.000 ft-ra nőtte ki magát, és a jövő hónaptól a fizetésem 33%-át tiltani fogják minden hónapba.

Létezik, hogy valahogy tisztára mossam magam, vagy k.urvára megszívtam, és megköszönhetem anyukámnak?? Hova forduljak???


2013. febr. 9. 22:36
 1/7 anonim ***** válasza:

Na erre mondják hogy a tudatlanság nem ment fel a kötelezettséged alól. Végül is neked is tudnod kellett hogy amint befejezed az iskolát, és nem tanulsz tovább nem jár a pénz. 18 évesen felnőtt ember lettél így neked kellett volna jelezned hogy a tanulmányaidat befejezted, nem kéred tovább az árvaellátás folyósítását. 18 év felett mivel a te nevedre ment, te voltál jogosult, neked kellett volna intézkedni és nem anyádnak.

Így jogosan követelik a pénzt tőled, végül is te kaptad nem anyád. Azt hogy ő felvette, és élt belőle azzal nm foglalkoznak. Azt mondják, hogy a jogszabályok szerint le kellett volna mondanod róla amikor felnőtt lettél, és befejezted a tanulmányaidat. Sokat nem tudsz tenni. A pénzt le fogják vonni, amit tudomásul kell venned. Annyit megtehetsz hogy polgári peres úton bepereled anyádat, és kéred hogy az általad levont pénzt térítse meg.

2013. febr. 9. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Én ügyvédhez fordulnék, viszont ha tisztázni akarod magad, kénytelen leszel anyád ellen fordulni (bár ez ezek után gondolom nem akadály).


Néhány dolog:

1. Az árvaellátásra való jogosultságot (tehát hogy iskolás vagy) évente igazolni kell egy formanyomtatványon, amit az iskolának kell kitöltenie, és ezzel igazolod a tanulói jogviszonyodat. Ezért nem értem, hogy a suli befejezése után hogy kaphattál (kaphatott anyád) még pénzt, mert ha nem viszed be/küldöd be a papírt, akkor elvileg rögtön letiltják. Talán anyád hamisított valami papírt, vagy nem tudom. Esetleg nem tiltották le automatikusan a nyugdíjfolyósítónál. (nekem érettségi után pl. azonnal jött a levél, hogy nem jár tovább, csak ha egyetemre megyek, de addig is szüneteltetik) Ettől függetlenül lehet, hogy neked bejelentési kötelezettséged van (ebben nem vagyok biztos), és ha elmulasztottad, akkor sz*pás.

2. A levelet, amit kaptál a tartozásról, gondolom tértivevénnyel küldték, tehát a postás jegyzőkönyvén anyád aláírása szerepel, ezzel védekezhetsz talán, hogy nem tudtál a dologról.

3. Az árvaellátás 18 éves kor felett a gyereket (nagykorú árvát/félárvát) illeti, erről is levélben kellett, hogy tájékoztassanak téged. Ekkor kérvényezhetted, hogy saját számládra/nevedre/címedre utalják.


Viszont, ahogy mondani szokták, a tudatlanság nem érv, tehát a törvény nem tudása nem ment fel a hatálya alól.


Mindenképp fordulj ügyvédhez! Bár szerintem a pénzt így is le fogják vonni tőled, maximum majd kötelezik anyádat, hogy térítse meg neked.

2013. febr. 9. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nagyon sajnállak, amiért így jártál, de máskülönben tudnod kellett(ha jól emlékszem amit évente/félévente ki kell töltetni az iskolával úgymond "iskolalátogatáin" is rajta van), hogy bejelentési kötelezettséggel tartozol, amit (azt hiszem) 15 napon belül meg kell tenned, ha tanulmányaidat megszakítod vagy változás következik benne! (Ezért mikor már tudtam, hogy vége lesz a sulinak 2 hét múlva, már írtam a levelet, hogy a következő hónapban már ne utaljanak.)

Szerintem erre lehet hideg vizet inni. Én mint laikus nem tudom a módját hogyan igazolhatnád, hogy úgymond anyukád vette fel a pénzt, de azt biztosra veszem, hogy "megemlítik" mi lett volna a te feladatod.

Érdemes lenne egy ügyvédet megkeresned.

Amúgy arra is is kíváncsi lennék anyukád milyen helyzetben van, hogy szüksége volt erre, vagy ha nem volt és tudta miért tette, ill. tudta-e hogy jogtalanul teszi.

2013. febr. 9. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
tudta, hogy jogtalanul teszi, és a fizetési felszólításokat is direkt hallgatta el előlem :/
2013. febr. 9. 23:39
 5/7 anonim ***** válasza:
55%

A fizetési felszólítást nem Te vetted át, illetve a pénzt sem. Anyádnak, amikor nagykorú lettél nem adtál meghatalmazást!

A postás meg simán odaadta a pénzt és a levelet.

Ez már jogi alapja a megtámadhatóságnak!



Először is keresd meg a végrehajtót, illetve a letiltást kérő intézetet. Írd le, hogy nem volt tudomásod róla, hogy valaki felveszi helyetted a pénzt.

Fordulj ügyvédhez!


Ha az összeget vissza is kell fizetni, akár Neked akár a jó anyádnak, kérd, hogy tekintsenek el a kamattól!

2013. febr. 9. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Lucapanna


Ezek mind nem fogják az államot érdekelni. Ugyanis itt nem ők hibáztak, hanem a kérdező édesanyja konkrétan csalt / lopott. Ez polgári peres ügy a kérdező és az édesanyja között. Az állam nem fogja a fizetés tiltást feloldani amíg be nincs fizetve minden és adni fognak a befizetett összegről igazolást, ami alapja egy polgári pernek, ami pedig magánügy...

2013. febr. 10. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Bejelentési kötelezettséged van sajnos, így ebben az esetben anyukád rosszhiszemű, jogellenes magatartásától függetlenül Téged felelősség terhel. Méltányossági alapon próbálj meg mérséklést kérni, de mindenképp felkeresnék egy ügyvédet a helyedben!
2013. febr. 10. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!