Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Hogy számítsam a gyest? Többi...

Hogy számítsam a gyest? Többi lent.

Figyelt kérdés

Sajnos nem sikerült időben összehozni a kis tesót, de nagyon várjuk a gólyát. Tegyük fel, ha most sikerülne, 2014 januárjában szülök. Mire számítsak?

2011. március 1-től tgyás, gyes (100e ft)

2013. március 1-től gyed. Ilyen esetben is a szülést megelőző év jövedelmének 70%-át kapom??? Vagy Minimálbér után kell számolni? Aki ilyen cipőben van, vagy ért ehhez, kérem írjon!



2013. márc. 29. 16:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

2011. március 1-től tgyás, GYES(100e ft)

2013. március 1-től GYED.


Nem fordítva, vagy miért kaptál tgyás után gyest?

Tudtommal ha 180. napnál többet vagy gyesen az elsővel akkor nem a béred hanem a minimálbér lesz a gyeded alapja. Természetesen ha továbbra is él a munkaviszonyod.

2013. márc. 29. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Dehogynem, persze, fordítva... De nem értem mi ez a 180 nap, amit írsz...
2013. márc. 30. 14:41
 3/12 anonim ***** válasza:

Ha az elsővel letelik a gyed és gyesre mész és vele gyesen vagy 180 napnál többet és a gyes alatt születik a következő baba akkor a másodikkal a gyed alapja nem a béred hanem a minimálbér lesz.

Jobban jársz ha gyes helyett táppénzre mész.

2013. márc. 30. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, sajnos nem tudok táppénzre menni, mert a cég, ahol dolgoztam, azóta csődbe ment. Viszont a minimálbér 2x-ese lesz a köv. ellátásom alapja, ugye?
2013. márc. 30. 16:30
 5/12 anonim ***** válasza:

Akkor már nincs meg a cég ahol dolgozták, vagy még folyik a felszámolás?

Mert ha nincs meg, akkor te most passzív gyed-en vagy ami a következő babára már nem örökíthető át. Így csak a sima gyes járna a második baba után.

2013. márc. 30. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Nem tudom, hogy hogy áll a felszámolás, de nagyon sok kismama van még gyeden, gyesen a cégtől. Addig nem szakadhat meg a munkaviszonyom, ameddig folyamatos ellátáson vagyok. Ha pl. 5 gyereket szülnék egymás után, akkor az utolsóval a gyed megszűnéséig élne a szerződésem. Én így tudom.
2013. ápr. 1. 08:04
 7/12 anonim ***** válasza:

"Addig nem szakadhat meg a munkaviszonyom, ameddig folyamatos ellátáson vagyok. "

De ha közben megszűnik a cég akkor te passzív gyed-re kerülsz, ami után már nem tudod tovább örökíteni a következőre sem nehogy még többre. Ez így igaz ha most te passzív gyed-en vagy akkor a következővel már nem jár gyed csak gyes. Nem tudom ki mondta neked azt amit írsz, mert nem igaz. Vagyis igaz ha közben nem szűnik meg a cég, de ha megszűnik akkor már nem.

2013. ápr. 1. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Passzív gyed

Akinek a tgyás vagy a gyed folyósítása alatt szűnik meg a biztosítása, az a baba 2 éves koráig hátralévő időszakra ugyanúgy jogosult végig a gyedre, mintha lenne biztosítása, de ilyenkor passzív gyednek hívjuk, ezzel különböztetjük meg attól, amikor tart közben a biztosítás.

Ha már a tgyás alatt megszűnt a biztosítás, akkor a gyed igénylésekor már semmi közünk nincs az utolsó foglalkoztatóhoz, mégis ő fogja kitölteni a tgyáshoz a foglalkoztatói igazolást, ha pedig kifizetőhely, akkor ő fogja elbírálni és folyósítani a tgyást.

A passzív gyed egy kényelmes, de veszélyes dolog. Azért veszélyes, mert a rengeteg előnye mellett – ugyanolyan összegben jár végig, egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot jelent, összeköti a biztosításokat, ami így folyamatos maradhat, nyugdíjhoz szolgálati időnek minősül, beszámít a tgyáshoz az előzetes biztosításba – egyetlen hátránya van csak és aki ezt nem tudja, vagy nem veszi komolyan, az később, egy következő babánál kellemetlen helyzetbe kerülhet. A következő gyed egyik, nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétele ugyanis megint az lesz, hogy az előző 2 évben legyen 180 nap biztosítás, de ebbe a passzív gyed már nem számít bele.

2013. ápr. 1. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
A felszámolás folyamatban van, csak akkor fog megszűnni a cég, ha már nem lesz alkalmazottja. Nem rúghatja ki a dolgozóit azért, mert épp gyesen vagy gyeden vannak. Gyes utolsó napjáig kell szülnöm ahhoz, hogy továbbra is biztosítva legyek. Passzív akkor lenne gondolom, ha már nem létezne a cég.
2013. ápr. 2. 08:56
 10/12 anonim ***** válasza:

Kérdező, ezt te nagyon rosszul tudod.

"A felszámolás folyamatban van, csak akkor fog megszűnni a cég, ha már nem lesz alkalmazottja. Nem rúghatja ki a dolgozóit azért, mert épp gyesen vagy gyeden vannak." A cég akkor fog megszűnni, ha befejeződik a felszámolás, akkor is, ha alkalmazottja van, akkor is, ha gyeden, gyesen van bárki a cégtől. A felszámolásnak pont az a lényege, hogy a cég fizetésképtelen - így ha a felszámolási eljárás lezárul, a véget a cégbíróság törli. Az eljárás befejezéséig ki kell fizetni a személyi jellegű ráfordításokat (neked a felhalmozott szabikat és a végkielégítést pl.) és utána zárható le. A cégbíróságot vajmi kevéssé izgatja, hogy te éppen gyesen vagy, a cég meg fog szűnni. Érdekes is lenne, ha mondjuk egy 2000-ben megkezdett felszámolás azért nem fejeződne be, mert a gyesen lévő anukák 3 évente szülnek egy babát - ezt te sem gondolhatod komolyan...


És helyesen írták előttem - ha megszűnik, onnantól gyesre leszel jogosult. Lehet sakkozni álláskeresésivel, de alapesetben neked a gyes fog járni.

2013. ápr. 3. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!