Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Tgyás és gyed kérdés! Kis...

Tgyás és gyed kérdés! Kis segítséget esetleg valaki?

Figyelt kérdés

A bedolgozott napjaim 772 nap a multèvi átlagkeresetem 127.000.-ft

a munkanèlküli juttatásom 79 nap!

A kèrdèsem a következő:Mennyi a TGYÁS ,hány százalèk ès az 6 hònapig jár?A baba születèse előtt 28 nappal vehetem igènybe?Ez mèg ígyvan?!

A másik hogy mennyi lessz ezután a gyedem? Hány százalèka ès azt miből számolják,mennyit vonnak le?

Előre is köszönöm szèpen,ès elnèzèst ha bután,èrtetlenül irtam le!


2013. máj. 7. 18:24
 1/4 anonim ***** válasza:

A terhességi-gyermekágyi segély az átlagkereset 70 %-a bruttóban. 168 naptári napig jár, legkésőbb a szülés időpontjától indul, de már a várható szülés előtt 4 héttel (28 nappal) igénybe lehet venni.

A thgy-ból személyi jövedelemadót vonnak.



A GYED szintén az átlakereset 70 %-a bruttóban, amelyből az SZJA-n kívül nyugdíjjárulékot is vonnak.


Mind a két ellátásra igaz az, hogy az átlagkeresetet az ellátásra való jogosultságot megelőző tárgyév jövedelmeiből képzik, ha van abban az "irányadó" időszakban legalább 180 napnyi figyelembe vehető jövedelem. Ha nincs, akkor az ellátás kezdő napját megelőzően keresgélnek legalább 180 napnyi jövedelmet. Ha akkor sincs, úgy a minimálbér a mérvadó, de ha a szerződés szerinti béred kevesebb annál, akkor a szerződés szerinti bért veszik alapul.


A GYED-nél van egy másik kitétel: Ha a 180 nap azért nincs meg előtte, mert thgy-ban részesültél, akkor a thgy. összegének megállapításához figyelmebe vett keresetet fogják ismét alapnak venni. Tehát marad az előzőleg kapott ellátás bruttóban.


Mint láthatod, nem mindegy, hogy mikor szülsz, vagy mikor kezded igénybe venni a thgy-t, mert az ellátások alatt lehetséges évváltás is, ami "borítja" a felállást.


Én éppen ezért izgultam, hogy 4 nappal később szüljek, mert így anyagilag jobban jártam:)


Thgy-ra és GYED-re alap esetben biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszony alatt vagy jogosult. Ha ilyened nincs az igényléskor, akkor nem jár az ellátás.

Thgy-ra még akkor lehetsz passzív jogon jogosult, ha a biztosítási jogviszony megszűnését követő 42. napig megszülsz. Akkor még járhat a thgy., de a GYED már nem.

2013. máj. 8. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Még hozzáteszem, hogy átlagkeresetet nem úgy számolnak, hogy van ennyi bérem és osztom 12 hónappal!

Van irányadó időszak, figyelembe vehető napok, járulékköteles jövedelem stb...

2013. máj. 8. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

köszi a választ.Ugy látom szakèrtővel van dolgom.

Kèrdezhetnèk mèg valamit?

Èn munkanèlküliről megyek tgyas ra.Azután meg gyedre,Kiszámoltuk a munkaügyis ismerősömmel hogy mikor ès hogy jelentkezzek mert sajnos kirúgtak a munkahelyemről.Neked hogy volt ez a 4nap.Mièrt volt fontos?

2013. máj. 8. 15:53
 4/4 anonim ***** válasza:
Nekem azért volt fontos az a 4 nap, mert általa a GYED igényemmel "átestem" a következő évre, és ezért az előtte lévő év jövedelmeiből számolták a GYED összegét, ami Nekem kb. kétszer annyi volt, mint az a jövedelem, amiből a terhességi-gyermekágyi segélyemet számolták. Ha "előbb" szülök, akkor a GYED-nél is azokat a jövedelmeket veszik figyelembe, amelyet a thgy-nál:) Tehát jóval kevesebbet kaptam volna 1,5 évig!
2013. máj. 9. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!