Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Miért használják a GDP-t...

Miért használják a GDP-t életszínvonal mutatónak, amikor semmi összefüggés nincs a két dolog között?

Figyelt kérdés

Pl.: A gyógyszeriparnak nagy hatása van a GDP változására. Mondhatjuk, hogy az egyik vezető iparág, aminek a növekedése csak egyre több beteg embert jelent. A bankszektor sikere is kihatással van a GDP-re, miközben egyre többen adósodnak el és kerülnek az utcára. A GDP nől, az életszínvonal csökken.

És egyáltalán miért hívják bruttó hazai terméknek magyarul, mikor a külföldi tulajdonban lévő cégek termelését is beleveszik, akik a hasznukat viszik is ki egyből, meg marha nagy adókedvezményeket kapnak. Az ő utánuk számolt GDP hogyan mutatja a magyar emberek jólétét?

Szóval ez a GDP szerintem nem mutat semmi értelmes információt. Csak egy jól hangzó gumicsont, hamis remények keltésére.



2013. jún. 1. 23:52
 1/7 anonim ***** válasza:
Az eletszinvonal meresere mas indexeket hasznalnak, pl.: HDI [link]
2013. jún. 2. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A logika nem teljesen áll meg. A példáidat alapul véve: egy gyógyszergyár dolgozhat exportra is. Ha egy gyógyszergyár sokat termel, nem feltétlenül jelent több beteg embert. Lehet, hogy neki jobbak a gyógyszerei, két másik cég meg csődbe ment, így helyettük is termel.


A bankhitelből sem egyenesen következik, hogy mindenki utcára kerül. Egyrészt nem csak lakossági hitelezés van, hanem vállalati is. A vállalatok pedig többnyire beruházásokra fordítják, a beruházások több munkahelyet jelentenek.

A lakossági hiteleknél ha a hitelfelvevő nem vállalja túl magát, akkor nem okoz gondot neki a törlesztés fizetése. Az egy másik dolog, hogy jobban szem előtt vannak és hangosabbak a pórul járt hitelesek.


Arról nem is beszélve, hogy a gyógyszergyár és a bank is több ezer embert alkalmaz, akiknek ideális esetben növekszik a fizetése, gazdasági életszínvonala. Ők majd más szektorokban költik el a pénzüket, ezzel pörgetve a gazdaság más ágazatait.

2013. jún. 2. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Itteni külföldi cégek: adót fizetnek, munkahelyeket teremtenek, az alkalmazottak itthon költik el a fizetésüket.
2013. jún. 2. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Elég sok ebben a kérdésben a baromság. Az látszik, hogy a gazdasági dolgokról semmi ismereted nincs. Próbáltál megfogalmazni ez köznapi ember felfogását de ez a valóságtól messze van! Első hozzászóló már leírta, hogy hol tudsz az életszínvonal mutatónak utána nézni. Persze a kisemberek ezen megint csak hőzöngeni tudnak csak mocskos kommunistázni meg,hogy hazugság az egész! Ezek az adatók az egész társadalmat fedik le. Az tény és való hogy az elmúlt évben a kisemberektől a 100dik bőrt is lehúzzák és a szerencsétlene nem veszi észre, sőt még élteti is a királyságot. Ugyanakkor a polgári réteg (meggazdagodót parasztság, városi középfelső osztály) meg olyan pénzekhez jutott hozzá ami a kisembernek elképzelhetetlen. És akkor a mutyis meg egyéb dolgokba már belese menjünk!

Másik dolog gyógyszeripar... nem nehéz úgy fejlődni 1-1cégnek hogy az adott ország kormánya kvázi megöli a konkurenciát! Nézz utána az OEP milyen gyógyszerekre ad kedvezményt vagy nagyobb kedvezményt! Pontosan azokra amiket amiket az vagy azok a gyártók állítanak elő akik a királyságot támogatják. Arról nem beszélve, hogy van olyan magyarországi gyógyszer gyártó cég is ami a magyar piacra nem is termel semmilyen gyógyszert csak exportra. Szóval ez sem befolyásoló dolog...

Bank szektorról meg olvass utána picit gazdasági témájú könyvekben és megérted.

GDP: bruttó hazai össztermék (termék, szolgáltatás) jelent vagyis ami itt termelődik meg és nem pedig ami tőke itt marad! Ez nagyon jól mutatja mennyi értéket állít elő egy ország...

2013. jún. 2. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ahogy a 4-es írja: GDP = bruttó hazai össztermék.

Amennyit az ország egy év alatt új értéket létrehozott, megtermelt.

De ez nem jelenti azt, hogy azt az értéket kizárólag az életszínvonal növelésére fordítjuk. Baj is lenne belőle, ill. ahogy az tapasztaltuk az elmúlt években, bizony sokszor inkább feléltük, (kitalicskázták maszek vajas kiflire), minthogy egyéb, annál fontosabb helyekre költötték volna!

A mindenkori kormány döntése alapján "újraelosztásra" kerül: hiteltörlesztésre, ipar-mezőgazdaság fejlesztésére, vagy éppen adók csökkentésére. Ami az életszínvonalat illeti, bizony egyelőre csekélyke része jut a pedagógusok, orvosok, stb. szakmák életszínvonalának növelésére, adó-csökkentésre (= egyéb területen dolgozók) életszínvonal-növelésére.


Tehát a GDP egy olyan mutatószám, mely tükrözi egy ország termelésének nagyságát, az 1 főre jutó termelési átlagot, de nem tükrözi azt, hogy az egyes emberek életszínvonala milyen mértékben nő vagy csökken.

2013. jún. 2. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A GDP adat önmagában tényleg nem sokat mond. Az egy főre jutó GDP már sokkal beszédesebb adat, de még ez sem mutatja a valódi életszínvonalat. Ha még az évek változásait is belevesszük, azzal mégtöbbet tudhatunk meg egy országról, de még mindig vannak olyan ténylezők, amik miatt akár nagy eltérés is lehet két ország azonos egy főre jutó GDP-je esetén.

Az életszínvonalat nem lehet egyetlen adattal jellemezni.

2013. jún. 2. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

1 A GDP nem az életszínvonalat méri, de ezt már leírták

2 Ha nő a gyógyszeripar az szerinted rossz? Tényleg hú de rossz hogy nem halsz meg 5 évesen tüdőgyulladásban és nincsenek már olyan csúnya betegségek mint régen. Szóval ha belegondolsz, mióta egyre több betegségre van gyógyszer nem kell 5 gyereket megszülni ahhoz hogy legyen 1-2 erős aki megéli a felnőttkort.

2013. jún. 2. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!