Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Határozott idejű munkaszerződé...

Határozott idejű munkaszerződés megszüntetése?

Figyelt kérdés

Határozott idejű munka szerződésem van, még 9 hónapig tart.

Már nem vagyok benne a három hónapos időtartamban.

Hogyan lehet megszüntetni a munkaszerződést?

A miértre a válaszom, nem tudom ellátni a feladataimat mert nincs elég tudásom, nem tudok kommunikálni a főnökömmel, mert alig tud angolul, én meg nem tudok olaszul, ő osztja a feladatokat és néha azt se tudja mit akar egy feladaton átlagosan 1 hónapot dolgozok és folyamatosan hallgatom a lecseszéseket. Szóval semmi komoly, azt leszámítva, hogy alig kapok valamennyi pénzt és ebből nem fogok tudni saját életet kezdeni (elköltözés, stb), és hogy folyamatosan szorongok, stresszelek, ha a melóra gondolok görcs áll a gyomromba.

Kiegészítésnek még annyi, hogy ha megemlítem a főnöknek és nem tetszik neki hogy én felakarok mondani akkor kártérítést követelhet rajtam (vagy valami ilyesmi), mert félbe hagytam egy munkát (konkrétan nem félbe, csak nem fejlesztem tovább)? Pl ha azt mondja, hogy kidobott pénz voltam? A szerződésemben az áll, hogy be kell járnom az irodába, de úgy egyeztünk meg (szóban), hogy mivel 3 suliba is járok egyszerre, otthon végezhetem a munkám, mert mikor, hogy megyek be. Szóval arra hivatkozhat, hogy nem jártam be? (Jelenléti ívet töltöttem ki, akkor ez lehet hogy annak számít.)


Remélem nem túl kusza...



2014. jan. 6. 17:10
 1/3 A kérdező kommentje:
lol... határozottság, ez jó
2014. jan. 6. 17:12
 2/3 anonim ***** válasza:
57%

A határozott idejű munkaviszony felmondása és a felmondási védelmet érintő változások

2013-12-16

Az új Mt. nem csak a munkáltató, hanem a munkavállaló számára is lehetővé teszi a munkaviszony megszüntetését felmondással, a munkavállaló köteles azonban a felmondást megindokolni. További feltétel, hogy a határozott idejű munkaviszony felmondással a munkavállaló részéről csak akkor szüntethető meg, ha:

 a munkaviszony fenntartása számára lehetetlenné válna, illetve

 körülményeire tekintettel, aránytalan sérelemmel járna.

Amennyiben ezek a feltételek nem állnak fenn, úgy a munkavállaló a határozott idejű munkaviszonyt kizárólag a próbaidő alatt indokolás nélkül, illetve a munkáltató súlyos kötelezettségszegése esetén azonnali hatályú felmondással szüntetheti meg, melyet a munkavállaló szintén köteles megindokolni.

Forrás: [link]

A munkavállaló mind a határozatlan, mind a határozott idejű munkaviszonyt

Megszüntetheti, felmondással. A határozatlan idejű munkaviszony felmondását nem köteles indokolni, a határozott idejű munkaviszonyét azonban igen.

A felmondás indoka csak olyan ok lehet, amely számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel, aránytalan sérelemmel járna. Az okok fakadhatnak a munkáltató és a munkavállaló oldaláról is, például ha megváltozik a munkavégzés helye és a munkába járás ideje több órával megnövekedne, vagy ha a munkavállaló családi körülményeiben áll be olyan változás, amely miatt nem várható el a munkaviszony fenntartása, megalapozza a felmondást. Az aránytalan sérelem megítéléséhez figyelembe kell venni azt is, milyen sérelem éri a munkáltatót a munkaviszony megszüntetésével.

Felmondási idő a határozott idejű munkaviszony felmondással történő megszüntetésénél is

érvényesül, ez esetben viszont legfeljebb a határozott idő lejártáig tart.

41. oldaltól:

[link]

2014. jan. 16. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
57%

felmondásra hivatkozva, csak akkor követelhet tőled kártérítést, ha azonnali hatállyal, JOGELLENESEN!! szünteted meg a munkaviszonyodat!

84. § (1) A munkavállaló, ha munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, köteles a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget megfizetni.


(2) A munkavállaló, ha a határozott tartamú munkaviszonyát szünteti meg jogellenesen, a határozott időből még hátralévő időre járó, de legfeljebb háromhavi távolléti díjnak megfelelő összeget köteles megfizetni.

Ha a munkavállaló a határozatlan idejű munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, a munkáltató a felmondási időre járó távolléti díj összegén felül igényelheti kárának megtérítését is.


(3) A munkáltató követelheti az (1) vagy (2) bekezdésben meghatározott mértéket meghaladó kárának megtérítését is. Ezek együttesen nem haladhatják meg a munkavállaló tizenkét havi távolléti díjának összegét.


(4) A jogellenes munkaviszony-megszüntetés szabályait kell megfelelően alkalmazni, ha a munkavállaló munkakörét nem az előírt rendben adja át.

[link]


A munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményei- 2013

Jogellenes a munkavállaló felmondása, ha

 nem írásban mond fel

 nem tölti le a felmondási idejét

 munkakörét nem az előírt rendben adja át

 nem indokolja meg a határozott idejű munkaviszonya megszüntetését, vagy azt nem a törvényben előírt okra alapítja, s ha ez az ok nem valóságos, világos vagy okszerű.

Azonnali hatályú felmondás:

Jogellenes a munkáltató és a munkavállaló azonnali hatályú felmondása, ha

 a felmondó fél nem tartja be az azonnali hatályú felmondásnál előírt jogvesztő határidőket

 nem indokolja meg a felmondást

 az azonnali hatályú felmondás indoka nem felel meg a törvényben előírt indoknak

 a felmondási ok nem valós, világos, okszerű.

[link]

stb...

2014. jan. 17. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!