Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ingatlanosok, jogászok tanácsá...

Ingatlanosok, jogászok tanácsát kérem! Mivel jár, ha a szomszédom lakását szeretném megvenni, de ingatlanközvetítőnek van rá kizárólagos értékesítési joga?

Figyelt kérdés

A szituáció a következő:


Szomszédomnak van egy eladó lakása, amit már kb. egy éve hirdet sikertelenül. Jómagam albérletben lakom ugyanabban a házban, és nemrég úgy alakultak az anyagi lehetőségeim, hogy megvásárolnám a lakást. Megkerestem a tulajdonost és ajánlatot tettem neki, nagyjából meg is egyeztünk volna egy vételárban, csakhogy. Az eladó nemrég megbízott egy ingatlanirodát (az ország egyik legnagyobb ilyen cégét), és sajnos elkövette azt a hibát, hogy kizárólagos megbízást írt alá. Saját bevallása szerint nem csak hogy nem rendelkezhet emiatt a saját tulajdonáról, de még plusz pénzt is kell fizetnie az ingatlanosnak, ha kiderül, hogy egyáltalán szóba állt velem, és beengedett a lakásba. Mindezt úgy, hogy évek óta ismerjük egymást, és már többször is voltam náluk. A szerződés szeptemberben jár le, amihez van még egy hónap türelmi idő, vagyis legkorábban októberben kezdhetnénk szabadon egyezkedni. Az is kiderült, hogy a szerződésben rögzítve van egy minimálár, de amiben félig-meddig megegyeztünk, az annál az összegnél alacsonyabb. Végleges megállapodást nem kötöttünk, továbbküldött az ingatlanoshoz, nehogy még jobban ráfizessen.


A kérdések:


Ha felkeresem az ingatlanost, és rajtuk keresztül ajánlatot teszek, az milyen kötöttségekkel jár? Elutasíthatja-e az ajánlatot az ingatlanközvetítő, ha alacsonyabb a szerződésben rögzített minimálárnál, vagy köteles az ajánlatot továbbítani? Mivel jár(hat) az eladó részére, ha végül a minimálárnál alacsonyabb árért adja el a lakást? Ha emiatt most nem jön létre az üzlet, és esetleg nem veszek másik lakást októberig, ez után egyezkedhetünk-e szabadon? Vagy akkor később is hivatkozhat arra az ingatlanos, hogy korábban ő közvetített ki, holott ez nem igaz?


Kérem, hogy olyan írjon, aki szakmai ismeretekkel, vagy konkrét tapasztalattal rendelkezik a kérdésben.



2014. aug. 7. 09:25
 1/4 anonim ***** válasza:

Keresd meg az ingatlanos, mintha az utcáról mennél be.

Válaszd ki az ingatlant és mondd meg, te mennyit vagy hajlandó érte fizetni (nem vagy köteles tudni, hogy az eladóról ezért az ingatlaniroda milyen sikerdíjat vesz le).

Amennyiben el akarják adni az ingatlant, akkor megfontolják az ajánlatot. A kisebb ajánlott vételár után az ingatlanos is picit kisebb jutalékot kaphat, az eladó viszont konkrétan rosszabbul jár, de legalább eladja a lakását.

Egyébként az ingatlanirodában kiírt vételárból lehet és KELL is alkudni :)


Másik megoldás: megvárod az októbert és szabadon szerződtök (ha okos vagy, akkor már tudod, hogy az ingatlanos mennyiért hirdette, milyen %-ot vont volna le a vételárból siekrdíjnak- ha a tulajdonosnak ettől a maradéktól 1 Ft-tal többet kínálsz, már jobban járt és te is :)

De jelzem: mindezt a szerződés és a türelmi idő lejárta után.

2014. aug. 7. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Ha Neked van konkrét ismereted, vagy tapasztalatod a témában, kérlek, hogy a föltett kérdésekre is válaszolj! Ki jogosult döntetni az ajánlatról, az ingatlanos vagy a tulajdonos? Ha most nem sikerül megállapodni, később lehet-e ez akadálya a szabad egyezkedésnek? Mivel albérletben lakom, nem szeretnék még három hónapot várni, de ha októberig esetleg nem találok jobb lakást, nem szeretnék két szék között a pad alá esni emiatt a kizárólagos értékesítési jog miatt.
2014. aug. 7. 10:32
 3/4 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló vagyok:


Az ingatlanos csak közvetítő, a tulajdonos dönt a tulajdonjoga átruházásáról.

Adsz egy ajánlatot, amit az ingatlanos (mint egy postás) eljuttat az eladóhoz. Természetesen elmondja a véleményét (nem kis mértékben a saját anyagi érintettsége függvényében), de a tulajdonos dönt.

Hogy is képzelheted, hogy az ingatlanos dönt más helyett?


Természetesen volt már több tapasztalatom eladóként és vevőként is DunaHouse, OtthonCentrum és más ismertebb, de kisebb ingatlanos céggel is vevőként/érdeklődőként és eladóként is.


Ebben a szakmában is találkoztam már korrekt, a szakmájához értő és valóban az ingatlant eladni akaró, abban profin segítő szakemberrel és olyannal is, akiről nagyon rossz véleménnyel voltam (sajnos a többség ilyen volt).

Résen kell lenned.

Vevőként nagy kockázatod egyébként nincsen.

határozd meg azt az árat, amit MAXIMUM adni tudsz az ingatlanért, alkudj a vételárból, igyekezz mindenféle kedvezményeket elérni (pl. legyen az árban a konyhabútor, legyen 3 hónap az utolsó részlet kifizetése, legyen kitakarítva az ingatlan stb.- ami neked fontos, amiben lehet még elérni valamit).

Többször nézd meg, sokszor kérdezz, dolgoztasd meg az ingatlanost, tűnj komoly vevőnek, pontosan nézd meg a tulajdoni lapot, kérd ki a társasház alapító okiratát (semmit ne higgy el automatikusan se az ingatlanosnak, se a tulajdonosnak- csak az általad fizetett- NEM általuk ajánlott!!!!- ügyvédnek).

Nagyjából ennyi.

2014. aug. 7. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Azért ha tényleg kevesebb az általad ajánlott összeg, mint a szerződésben foglalt minimum összeg, akkor én megvárnám az októbert a helyedben, ugyanis az ingatlanos levon x százalékot a végösszegből, ezért van a szerződésben egy minimum összeg, ugyanis a levont százalékkal áll azon az összegen az ár, amiért az eladó legkevesebbért eladná.
2014. aug. 8. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!