Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Van-e létjogosultsága a...

Van-e létjogosultsága a "fizetőképes kereslet" kifejezésnek?

Figyelt kérdés
Már tucatnyi rádió és tv riportban hallottam a legkülönbözőbb szakértőktől, köztük közgazdászoktól és pénzügyekben otthon lévő nyilatkozóktól a fent említett kifejezést. Magam is teljesen jogosnak vélem a létezését és szerintem egy valós kifejezés, a jelentése és használata legitim. Egy barátommal azonban hónapok óta folytatunk baráti vitát arról, hogy valóban használható-e, ő egy főiskolai közgazdaságtan tanárára hivatkozik, aki szerint nem helyes a használata. Valaki alá tudná támasztani érvekkel a helyességét vagy helytelenségét?

2015. nov. 29. 19:40
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Azt ez alapján, hogy adott szituációban (amit ugye itt nem ismertettél) helyes-e a használata.


Maga a kifejezés teljesen valid, alap közgazdasági tényező. Soha nem vitatta szerintem senki a létjogosultságát.


Pl.: én hiába gyártok egy olyan autót, ami 2 litert fogyaszt 100-on, ha 3 millió euroért tudnám csak adni. Így KERESLET az lenne rá, de akinek 3 millió EUR-ja van kocsira azt nem érdekli mennyit fogyaszt, csak azt, aki spórolni akar. Annak meg nyilván nincs 3 millió eurója rá. Tehát nincs rá FIZETŐKÉPES kereslet.

2015. nov. 29. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Az egy dolog, hogy ti vitáztok rajta, de mik az érvek és ellenérvek? Egyáltalán mit állítotok pontosan?
2015. nov. 29. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Van az IGÉNY és van a KERESLET.

A kereslet, mint szakszó implicit magában foglalja, hogy meg tudják fizetni a jószág árát.

A fizetőképes kereslet redundancia, olyasmi, mint amikor azt mondod, hogy én jómagam.

2015. nov. 30. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%
A kérdező agyában van baj.
2015. nov. 30. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Kacsa Tibor válasza:
Én is többször láttam és hallottam már azt a kifejezést, hogy fizetőképes kereslet, de nekem valahogy negatív érzéseim vannak ezzel kapcsolatban, méghozzá nem véletlen. Definíció szerint a kereslet egy jószágmennyiség, amelyet a fogyasztó adott árak mellett megvásárolni képes és hajlandó (piaci és aggregált kereslet esetében is hasonló a helyzet). Tehát alapvetően olyan, hogy fizetőképes kereslet, mint kifejezés nem létezik/létezhet. Ugyanis a kereslet már önmagában kifejezi azt, hogy az adott fogyasztó képes kifizetni az adott összeget az adott jószágmennyiségékért. Úgy vélem, hogy akik ezt a kifejezést használják, az bizonyos mértékben fogalmi zavarban vannak, talán keverik egy kicsit a dolgot a fizetőképes szükséglet fogalmával (ami ugyancsak a kereslet egy definíciója). Remélem sikerült választ adnom a kérdésre :) (Bár megjegyzem, hogy Nagyon böszme Feri nevű felhasználó válasza is tökéletesen helyt állt, az első válaszoló indoklását sajnos nem értettem, az előttem szólóra meg ne is figyelj :/ A legtöbben mikor közg-vel kapcsolatban kérdeznek, akkor mindig valami feladatot akarnak megoldatni, úgyhogy jó volt látni, hogy valaki gondolkodik is :D )
2015. nov. 30. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszi szépen a válaszokat :) nagyrészt sikerült választ kapnom a kérdésemre, persze végleg úgy érzem, hogy nem nyugodhatok még most sem :P engem továbbra is zavar, hogy bár úgy tűnik, nem igazán használható a kifejezés, még is túl sok helyen hallottam a média normálisabb csatornáin, hogy használják és nem buta emberektől hangzott el.
2015. nov. 30. 10:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!