Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ha 10 hónapot dolgoztam, de...

Ha 10 hónapot dolgoztam, de most munkanélküli vagyok, mikor kell elkezdenem rendezni a TB-t és járhat esetleg valamilyen segély, amíg el nem helyezkedem?

Figyelt kérdés
28 éves vagyok, október közepétől nem dolgozom.
2016. okt. 13. 14:05
 1/7 anonim ***** válasza:

"de most munkanélküli vagyok"

"október közepétől nem dolgozom."


Ez valahogy nem stimmel:

1.- még nincs október közepe

2.- hogyan dolgozhatsz október közepéig, miközben munkanélküli vagy?


A régi munkanélküli segélyt, ami most az álláskeresési járadék, az kaphatja, aki a munkájának elvesztése előtti 3 évben legalább 360 nap jogosultsági időt szerzett, munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, együttműködik a munkaügyi kirendeltséggel, ám számára az állami foglalkoztatási szerv nem tud megfelelő munkahelyet felajánlani. "


TB a munkaviszony megszűnése után max 45 napig van - de ezt nem biztos, hogy jól tudom.

2016. okt. 13. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Elnézést, szeptembert akartam írni, és így minkét kérdésem tiszta, köszönöm a gyors választ!
2016. okt. 13. 14:46
 3/7 anonim ***** válasza:
Ha nem kapsz álláskeresésit, akkor 45 napon kelül be kell menned a NAV-hoz, lakcímkártyával, TAJ és adókártyával; és amit fizetned kell azt egészségügyi szolgáltatási járuléknak hívják.
2016. okt. 13. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Szintén köszönöm!
2016. okt. 13. 15:26
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem 45 napon belül, hanem a 45 nap lejárta után 15 napon belül kell bejelentkezned eü.szolg.járulék fizetésre.

Nem kell hozzá bemenned a NAVhoz, elintézheted ügyfélkapun keresztül, vagy postai úton is.

De ha szociális szempontból rászorulónak minősülsz (a szociális törvényben megtalálod), akkor kérésedre a járási hivatal rendezi a TBd.

2016. okt. 13. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Így van. Ha a munkaviszonyod legalább 45 napig fennállt, akkor annak megszűnését követő 45 napig passzív jogú vagy, ami azt jelenti, hogy 45 napig nem kell fizetned magad után az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Ha ezt "letudtad", és még mindig nincs állásod, vagy olyan ellátást nem kapsz, ami alapján mentesülsz a járulék fizetése alól, akkor a 46. naptól fizetned kell. Innen indul az, hogy 15 napon belül be kell jelentkezned a NAV-nál a járulék fizetése alá. A formanyomtatvány száma: 16T1011.


Rászorultsági alapon adhat ki hatósági igazolványt a járási hivatal, ami 1 évig érvényes, és mentesít a járulék fizetése alól. Tehát nem megfizeti helyetted, hanem mentességet kapsz. Erről alapból nem tud a NAV, tehát a hatósági igazolvánnyal bizonyítani kell, hogy mikortól mentesülsz a járulék fizetése alól, és akkortól nem írják elő, vagy ha már előírták, akkor visszamenőleg törlik azt. Vagyis a NAV tudomására kell hozni, hogy Te mentességet kaptál a járási hivataltól!

Ezt úgy teheted meg, hogy a fenti 16T1011 nyomtatványon a mentesség kezdetének napjával "kijelentkezel" a járulék fizetése alól és mellékelten csatolod a hatósági bizonyítvány másolatát. Ez alapján a NAV rendezni fogja az adófolyószámládat.

2016. okt. 13. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes válasz(oka)t, a jövő hét elején elkezdek intézkedni.
2016. okt. 14. 13:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!