Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Szabi helyett, kérhetek táppénzt?

Szabi helyett, kérhetek táppénzt?

Figyelt kérdés
1 evig sporoltam a szabikkal, mert mellette tanulom, vizsgaznom kell. Jan. 15-ig kell nalunk kivenni a tavalyit, en kivettem 2-at, 3-at, hogy vizsgazhassak. De nagyon lebetegedtem, nem tudok tanulni. Lazas vagyok, szetrobban a fejem 3 napja, nem megy. Ha holnap kiir a doki, a munkahely koteles atvenni tappenzre es kivehetem maskor a szabim? (Jan. 15ig persze) Nem tul fair a munkahellyel szemben, de nagyon nehez 21 nappal sakkozni, ugy, hogy be kell jarnom es vizsgaznom is kell...
2019. jan. 1. 11:23
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
21%

A szabadságot nem lehet átvinni a másik évre, se pénzben megváltani. Max annyit enged a jogszabály, ha egyedfüggően van kiadva, pl Dec 28-29 majd Jan 2-4. Így lehet, amúgy nem. Szóval ezek a napok már az idei szabadságból kell hogy menjenek. Amúgy a főnököd adhat az alapszabadságodon felül tanulmányi szabadságot. Ezt vele kell lebeszélned.

Ha beteg vagy az orvos kiír, akkor 15 napra betegszabi jár neked és csak utána táppénz.

2019. jan. 1. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
32%
Nyugodtan kiirhat a doki táppénzre
2019. jan. 1. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Ez bonyolult, nem akarom hosszabban boncolgatni, de ez amolyan "bonusz szabi", Jan. 15-ig kivehető, ez fix. Koszonom a valaszokat, igy nyugodtabban irok a fonokomnek.
2019. jan. 1. 11:54
 4/12 anonim ***** válasza:
36%
Úgy tudod átvinni az előző évi szabadságokat következő évre, legalább is nálunk így működik, ha év végén kezded el tölteni a szabadságot és megszakítás nélkül viszed át a következő évre. Tehát olyan nincs, hogy az előző évből maradt 5 nap szabadságod, abból 2-3-án szabadságon vagy, majd 4-től táppénzen, aztán megint szabadságon az előző évi szabadságból. Tehát nem tudsz szerintem táppénzre menni, ez már az előző évi szabadságodból megy. De egyébként ezzel jobban is jársz, ugyanis a fizetett szabadság több pénz, mint a táppénz. Utána pedig ha letelik a szabadság, nincs akadálya, ha beteg vagy, akkor a többi napod táppénz terhére menjen.
2019. jan. 1. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
85%

Nem lesz népszerű a válaszom, de nem köteles átvenni szabadságról betegszabadságra.

Kérheted és meg is teheti a munkáltató, ha nagyon jó fej, vagy nagyon tájékozatlan, vagy sz@rik az egészre, de:

"Abban az esetben, ha te szabadságot veszel ki, úgy nincs munkavégzési kötelezettséged, tehát keresetkiesésed sincs, mivel a szabadság ideje alatt is kapsz úgynevezett távolléti díjat – ezért nem igényelhetsz táppénzt erre az időszakra, sem betegszabadságot.

A szabadság a munkaadó és a munkavállaló közös megegyezésén alapul – így a későbbiek során ennek megváltoztatása is csak közös megegyezéssel történhet. Az, hogy Te a szabadságod ideje alatt egészségesen pihensz, vagy épp egy betegséget próbálsz leküzdeni, lényegtelen. Így ha a szabadságról visszatérve Te akár orvosi igazolással is bizonyítod, hogy beteg voltál – a munkáltatód ezt akkor sem köteles elfogadni.Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ha szabadságod lejártát követően is beteg vagy, akkor nem vehetsz ki betegszabadságot!"

[link]

2019. jan. 1. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
16%

Munkatörvénxkönyve 123. psrsgrafus

5 C bekezdés

"kollektív szerződés rendelkezése esetén a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki"


6-os bekezdés:

"A munkáltató - a felek naptári évre kötött megállapodása alapján - a 117. § szerinti szabadságot az esedékesség évét követő év végéig adja ki"


Nálunk is ez van a gyakorlatban, az életkor után járó pótszabi átvihető.


Jogod van táppénzt kérni szabadság helyett. Vagyis betegszabit, hisz az év első 120 órája betegszabi.

2019. jan. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Koszonom a tovabbia valaszokat! Azon nem erdemes rugozni, hogy miert most vehetem ki, de Jan. 15-ig kivehetem es kesz. Vannak nalunk ajandek szabik, ledolgozott evek szama utan pl. es mas esetekben, ezek ilyen szabik. A kerdes, hogy jogilag valoban nem kotelesek elfogadni a betegszabit? Ez biztos?
2019. jan. 1. 14:28
 8/12 TappancsMancs ***** válasza:
55%

Ha már ki van írva a szabid, akkor az nem olyan mintha egyébként írnának ki betegszabira. Gondold el valaki elutazik nyaralni és megfázik síelés közben és odatelefonál, hogy ja most ne legyek már szabin, mert meghűltem, most legyek táppénzen.


Melletted vagyok és remélem el tudod intézni. Csak ehhez fontos az is, hogy a betegszabadság vagy a táppénz az a keresőképtelenségre számolódik és a munkanapokra és fizetett ünnepnapokra számolják.


Betegszabadság:

Betegszabadság évente 15 nap jár a keresőképtelenég esetén.


Táppénz:

Ha a keresőképtelenség meghaladja a 15 munkanapot, vagyis a betegszabadság idejét, utána táppénz jár.


Mikor nem jár táppénz:

- A keresőképtelenség azon idejére nem jár, amikor a teljes keresetet megkapja a munkavállaló. (A fizetett szabadság ilyen.)

- Amikor munkavégzési kötelezettség hiányában nincs keresetveszteség a munkavállaló részéről. (Ez is fennáll.)


Ha nagyon megértő a vetető és tudja, hogy tanulnod kell és arra mentél szabira, na és érti, hogy nem tudsz így normálisan tanulni, akkor egy módosítás kell a szabid végére. Tehát mintha bemennél dolgozni csak egyből mentél is betegszabadságra. Az első 15 napot a munkáltató fizeti, így érthető ha ebbe nem mennek bele, utána a táppénzt fizeti az állam.


Szóval ez megbeszélős dolog és vagy összejön, vagy nem.


Ha úgy gondolod nem is érdemes megkérdezni a szabiról kivétel és egyből a betegszabit, akkor azt lehet tenni, hogy jelzed a vezetőnek a helyzetet és, hogy feltehetően fizetés nélküli szabadságot is igénybe vennél. Ilyenkor egy megfelelően megírt kérelmet kell írnod, mert ezt írásban kell beadnod, és 15 nappal előtte legalább mint amikortól szeretnéd. Tehát azonnal nem fog működni, kivétel ha a munkáltató "segít" kicsit.


A fizetés nélküli szabadság alatt nem állsz, állnál munkában így neked kell az egészségbiztosítást fizetned (T1011-es nyomtatvány).

2019. jan. 1. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 TappancsMancs ***** válasza:
35%
Ja és hajrá a tanulással! És szedjél be mindenféle vitamint, rengeteg forró kamillatea (gyulladás csökkentő), q10 és ne flangálj a hidegben.
2019. jan. 1. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen! Azota irtam a kozvetlen felettesemnek, megprobalja intezni. Nagyon kellemetlen, de 4 napja tart, ma ujra lazas vagyok es a fulem is faj mar, igy lehetetlen tanulni. Remenykedek... Megegyszer koszi az okitast!
2019. jan. 1. 23:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!