Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ha valakit (bérlőt) ideiglenes...

Ha valakit (bérlőt) ideiglenes lakcímre bejelentem hozzám (bérbeadó - albérlet), akkor bármikor ezt megszüntetheti a bérbeadó? Keletkezik bármennyi idő elteltével bármilyen joga a bérlőnek?

Figyelt kérdés
albérlet, bérló, bérbeadó
2019. márc. 5. 10:14
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Egy bérlőnek nincs szüksége a te bejelentésedre sem engedélyedre, fogja a bérleti szerződését, besétál az okányirodába és kérdés nélkül bejelentik a tartózkodási helyet.


Ebből neked, mint bérbeadó nincs semmi hátrányod, amikor megszűnik a bérlet kijelentheted.

2019. márc. 5. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ahhoz nem szükséges a bérlő/haszonélvező aláírása?
2019. márc. 5. 10:54
 3/8 anonim ***** válasza:

Az aláírás ott van a szerződésen, külön már nem kell a bejelentéshez.

Tartózkodási helyet amúgy is 5 évre adnak, legalábbis amikor nekem volt a címem a bérlakás címe, akkor volt érvényesség i korlát.

2019. márc. 5. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A bérleti szerződés bizonyítja a jogos lakhatást, ezen felül nincs szükség további engedélyekre.
2019. márc. 5. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A bejelentés pedig nem keletkeztet semmilyen jogot a bérlő számára.
2019. márc. 5. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nem te jelented be (hacsak nem vagy a törvényes képviselője), hanem ő maga. A lakcímbejelentéshez szükséges a szállásadó hozzájárulása - ha a bérleti szerződés közokirat vagy teljes bizonyító erejű magánokirat, akkor a bérlőt elfogadják szállásadónak, így saját maga járul hozzá nem kell másik ember aláírása. Egyébként tulajdonos vagy haszonélvező hozzájárulása kell, amit a földhivatali nyilvántartásban ellenőriznek.


A tulajdonos nem tud lakcímed megszüntetni. Lakcímrendezési eljárást kezdeményezhet, és amennyiben igazolja, hogy az illető már nem lakik azok a címen, akkor a hivatal megszünteti a lakcímet vagy tartózkodási helyet. Ez nem arra van, hogy valakit kitegyél egy lakásból, annak a lakcímbejelentéshez semmi köze, és polgári úton kell rendezni.


Még lakóhelyet (köznyelvben "állandó lakcím") is bejelenthet a bérlő, hiszen ha életvitelszerűen ott lakik, akkor az valójában nem tartózkodási hely (köznyelvben "ideiglenes lakcím"). Az csak egy nagy félreértés, hogy bérlet lakás csak tartózkodási hely lehet.


Fontos érteni az egész hozzájárulás elvét: azért van, hogy ne tudjon bárki bárhova random bejelentkezni, ezt a hivatal ezzel a hozzájárulási procedúrával küszöböli ki. Nem pedig azért, hogy valaki felügyelje vagy korlátozza egy másik felnőtt ember lakcímbejelentését (ami amúgy az ő kötelessége, nem csak egy lehetőség). Ha kiadsz egy lakást, akkor kötelességed hozzájárulni a lakcímbejelentéshez, amennyiben nem teszed meg, joggal való visszaélést követsz el (Ptk. 1:5. §).

2019. márc. 5. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Biztos jól le leszek pontozva. A testvérem most jelentkezett be az albérletükbe, és nem volt elég a bérleti szerződés, sőt nem is kérték. Ki kellett tölteni egy bejelentkező lapot, amit a tulajnak is alá kellett írnia. Egy barátomnál ugyanez volt. (Budapest két különböző kerülete, az elmúlt pár hónapban)

De a kérdésre válaszolva, nem lesz semmilyen joga ezáltal a bérlőnek.

2019. márc. 5. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

#7 Megnéztem a hatályos jogszabályt (1992. évi LXVI. tv.) és az elég egyértelmű e tekintetben:


"(3)249 Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a szállásadó általi hozzájárulásra nincs szükség, ha a bejelentkező olyan érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal rendelkezik, amely a lakás használatára feljogosítja. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell a járási hivatalnak benyújtani."


Az általad említett esetekben szerintem az lehetett, hogy a bérleti szerződés nem teljes bizonyító erejű okirat volt (nem volt két tanú). Más esetben nem tudom elképzelni, hogy a hivatalban ekkorát tévedtek volna, bár hozzáteszem nekem is volt már vitám más ügyben az ügyintézővel és én győztem :-).

2019. márc. 5. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!