Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Közalkalmazott pedagógust...

Közalkalmazott pedagógust megtehetik, hogy nem engednek el szabadságra amikor én minden jogszabályt betartottam a szabadság kérelemnél?

Figyelt kérdés
Általános iskolai tanítóként dolgozom. Az alacsony bérem miatt utószezonban utaznék el az idén augusztus 30 -tól külföldre. Már kifizettem az utat, mivel úgy tudtam minden munkavállaló rendelkezik 7 nap szabadsággal (még maradt ennyim) amit köteles az általa választott időpontban a munkáltatója megadni, amennyiben 15 nappal előbb beadja a szabadság kérelmet. Ezt a jogszabályt egyszerűen semmibe veszi a tagintézmény vezető, azzal magyarázva, hogy értekezletek és évnyitó, stb. miatt nem engedhetnek el senkit. Akárhogy is nézem, nincs igaza, hiába van ott az egész nyár, ha akkor kétszer ennyi az utazás ára és ezzel jogszabályt sért, tavaly is ezt csinálták velem, az idén lépnem kell, SOS segítséget kérek mindazoktól akik értenek a munkajoghoz, hogy más pedagógusokat se érhessen ilyen igazságtalanság és kérem érzelmi alapon ne írjon senki választ. Hova fordulhatok az engem ért jogszerűtlenség miatt?

2019. aug. 29. 18:40
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
54%

köteles az általa választott időpontban a munkáltatója megadni, amennyiben 15 nappal előbb beadja a szabadság kérelmet


Ez nem igaz, nem kötelező megadni.

2019. aug. 29. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
63%
Lehet, hülyeséget mondok, de a közalkalmazottakra nem más törvény vonatkozik? A Munka Törvénykönyvében valóban ez van, de szerintem rád nem az vonatkozik.
2019. aug. 29. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 A kérdező kommentje:

Ezek alapján nem kérdés, hogy kötelező megadni, vagy mire alapozza a kommentelő, hogy nem kötelező:


Mt. 122. § (2) A munkáltató évente hét munkanap szabadságot - a munkaviszony első három hónapját kivéve - legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Ennek során a 121. § megfelelően irányadó. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.


A munkavállalók hét munkanapra kiterjedő szabadságának igénybe vétele általános munkavállalói jog. Ennek kifejtése és jogszabályokkal való alátámasztása e cikk témája.


A pedagógusok szabadságának kiadásával kapcsolatos speciális szabályozást a 326/2012. (VIII.30.) Kormányrendelet tartalmazza az alábbiak szerint:


30. § (4) A nevelési-oktatási intézményekben a pedagógus szabadságát - a tizenhat évesnél fiatalabb gyermek után járó pótszabadság kivételével - elsősorban a nyári szünetben, óvodákban a július 1-jétől augusztus 31-éig tartó időszakban kell kiadni, annak figyelembevételével, hogy a gyermekek óvodai nevelését a teljes óvodai nevelési évben biztosítani kell. Ha a szabadság a nyári szünetben nem adható ki, akkor azt az őszi, a téli vagy a tavaszi szünetben, a szünet munkanapjait meghaladó szabadságnapokat pedig a szorgalmi időben, illetve a nevelési év többi részében kell kiadni.


Ez a speciálisan pedagógusokra vonatkozó rendelkezés azonban semmiképpen nem jelenti a Mt. 122.§-ban foglaltak felülírását vagy korlátozását már csak azért sem, mert a kormányrendelet alacsonyabb rendű jogszabályként nem írhatja felül a Munka törvénykönyvében meghatározott törvényi előírásokat. A Kjt. IV. fejezte szabályozza a munkaidővel és a pihenőidővel kapcsolatos szabályokat. A Kjt. minden egyes fejezetének végén közli a Munka törvénykönyvének azokat a szakaszait, amelyek a közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott munkavállalókra nem érvényesek. A vizsgált IV. fejezet végén az alábbi előírások szerepelnek:

2019. aug. 29. 19:44
 4/26 anonim ***** válasza:
80%
Az általad belinkelt törvény szerint is most nem jár neked a szabadság!
2019. aug. 29. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
77%

Most őszintén, hány nap szabid van egy évben? 60-70? Míg egy átlag dolgozónak van 25-27. Értem én, hogy az utószezonban olcsóbb, de elég pofátlannak érzem a kérésedet. Egyáltalán nem lojális a munkaadóddal szemben. Ha én lennék a főnököd, ha tovább szőrözöl, ajtót mutatnék.

Egyébként az is benne van a törvényben, hogy a szabadság X részével a főnök rendelkezik. Nem tudom pontosan, 70-80 %? Tehát simán megteheti, hogy nem enged el.

Amúgy én is voltam tanár, eszembe sem jutott iskolaidőben szabit kérni. Szerintem a kollégáid is igen ferde szemmel fognak rád nézni, ha helyettesíteni kell az óráidon.

2019. aug. 29. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
88%

Pedagógus létedre szándékosan hátráltatod a munkáltatódat? És szándékosan kitolnál a gyerekekkel, hogy rögtön az első héten nincs tanítójuk?

Hát megbocsáss, de jún. végén, jól. elején még nem olyan drága a nyaralás.


Ja, és aug. 29-én írod be, hogy kötelesek-e aug. 30-tól elengedni szabadságra? :D Érdekes...

Tán csak nem a munkaügyis trollhoz van szerncsénk? :-)

2019. aug. 29. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
90%
Bőven van időd nyáron, miért nem akkor mész? Kevés a pénz? Júliusban dolgozz, pl építőipar segédmunkás napi 15-20 ezer vagy tanárként gondolom korrepetálás is lehet jó pénzért. Keresel 2-300 ezer forintot, abból bőven fedezed hogy kicsit drágább a nyaralás augusztusban.
2019. aug. 29. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
85%

Bár kérted, hogy ne írjunk érzelmi alapon, pedig mégis ezt tesszük.

Nem is az a lényeg, hogy igazad van-e vagy nem a törvény szerint. A főnököd érzelmi alapon ki is rúghat, bármilyen ürüggyel, ha tovább feszegeted ezt a dolgot. Érdemes lenne megtanulni, hogy a főnökkel jóban kell lenni, mert a jogszabálynak megfelelve is ki lehet rúgni bárkit, ha a főnök utálja. Vagy egyszerűen ellehetetleníti a munkavégzésedet, hogy a végén te mondj fel. Én, ha iskolaigazgató lennék, tuti nem kérnék az ilyen tanárból. Szóval jobban tennéd, ha a jogszabályok tanulmányozása helyett megtanulnál inkább a szokásjoghoz alkalmazkodni.Az pedig az, hogy a tanár a 2,5 hónapos nyári szünetben megy el nyaralni. Ha meg nincs pénzed külföldi nyaralásra, akkor belföldre menj. Vagy keress jobban fizető állást. Viszont amíg ott dolgozol, köteles vagy mindent beleadni, és jelenleg úgy nézem, minden jobban érdekel, mint a munka, amit el kéne végezned.

2019. aug. 29. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
86%

Azért közalkalmazott valaki, mert a köz érdekét szolgálja és a tanítás szeptember 1-jén kezdődik, nem?


Na, most ezek után teljesen érthető, hogy nem engednek el a tanév kezdetén és hiába az utószezon, ez a hivatás ezt nem engedi meg neked. Elvárnád, hogy a helyettesítésedre vegyenek fel valakit, vagy a kollégáid oldják meg?


Lobogtathat egy orvos is akármilyen jogszabályt, mert ha sürgős esete van, akkor bizony még nincs vége a munkaidőnek. Neki az a kötelessége, neked meg a tanítás a tanév első napjától kezdve.


Azért van a nyári szünet (meg az őszi, téli, tavaszi), hogy akkor vehesd ki a szabidat és ha nincs pénzed nyaralni, akkor még gyűjts rá pár évig és akkor nyáron, főszezonban is el tudsz majd menni!


Ez nem érzelmi alapú válasz, hanem a józan ész.


És nem tudom elhinni, hogy tanítóként ezt nem látod be.


A versenyszféra még durvább, és ha ennyi "igazságtalanság" kikészít téged, akkor jobb, ha meghúzod magad az iskolában, mert belehalnál máshol....

2019. aug. 29. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
92%

Mondjuk azt nem értem, hogy ha már tavaly is ezt csinálták veled, ahogy írtad, akkor miért fizetted ki az utat, hiszen jól tudtad, hogy idén is kezdődik a tanév és hát egy normális pedagógusnak kutya kötelessége az évnyitóján, értekezletén ott lennie, nem beszélve a tanítási napokról.


Ez egy hivatás.


De ha te nem érzel erre elhivatottságot és mindenképp a munkaidődben szeretnél nyaralni, akkor talán nem is ez a pálya való neked, hiszen egy jó tanító soha nem a maga érdekét nézi, hanem a gyerekekét....


Érthető, hogy szeretnél utószezonban nyaralni, de azt is meg kellene értened, hogy ez a te pályádon nem kivitelezhető, mert SZOLGÁLATban vagy akkor és kötelességed, kötelezettségeid vannak, amiket te vállaltál és amelyeknek tudatában mégis előre befizettél egy útra.


Az az igazság, hogy nem teheted meg, hogy nem vagy ott a munkahelyeden, amikor ott kell lenned és ha neked ez így nem tetszik, akkor mondj fel és majd megy a helyedre olyan, akire lehet számítani a tanév kezdetétől fogva.

Te pedig nyugodtan elmehetsz nyaralni és majd jövő évtől vállalsz másik helyen munkát, amikor kipihented magad.

2019. aug. 29. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!