Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Szoftverfejlesztői okj-vel...

Szoftverfejlesztői okj-vel miért nem lehet sehol elhelyezkedni?

Figyelt kérdés

Pár hónapja végeztem, drága fizetős okj-s suliban, ahol azt ígérték mindenkinek találnak állást. De a valóság az, hogy egy okj-s kezdő sehova nem kell, semmilyen cégnek. Mindenhol csak senior-t keresnek olcsón, mármint a külföldi bérek töredékéért. De azokból is csak nagyon profikat és tapasztaltakat. És még mielőtt a fejemhez vágná valaki, hogy azért mert hülye vagyok, a végzettek 90%-a nem tudott elhelyezkedni IT állásban. Persze van akinek van állása, de olyan aminek semmi köze ehhez, amit igazából 8 általánossal is el lehetne végezni és köszönő viszonyban sincs azzal amit tanultunk a képzésen meg a programozáshoz. Hanem csak ilyen telefonálós robot munka főleg, semmi pénzért. Ilyeneket diákmunkások is végeznek pár száz forintos órabérért, szóval még így is meg kell becsülniük magukat. Természetesen mindez Budapesten van, azt se vágjátok a fejemhez, hogy nem egy borsodi kisfaluban kéne IT állást keresni.

Miért van az, hogy szoftverfejlesztői okj-vel szinte senki nem tud munkát találni a szakmában, amikor elvileg óriási informatikus hiány van?


2020. jan. 11. 11:54
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Munkáltatói szemmel ez az OKJ vizsga a legrosszabb, ami lehet. Előbb hozok el az egyetemről egy másodévest, előbb veszek fel valakit akinek gyakorlati tapasztalata van.


A szoftverfejlesztő az OKJ-s tanfolyam keretein belül egy adott programozási nyelvvel és adatbázisokkal ismerkedik meg, tehát egy nagyon korlátozott, csak bizonyos esetekben alkalmazható tudást kap. Ehhez képest egy mérnökinformatikus már első éves korában is jobban érti az IT rendszerek alapjait és sokkal szerteágazóbb problémák, feladatok megoldására képes.


A szakképzés és a szakirányú továbbképzések igazából (nem minden területen, de IT vonalon igen) lépcsőként kellene hogy funkcionáljanak az egyetemi képzésbe. Szakképzésnek akkor van értelme önmagában amikor Józsi bácsi eddig paradicsomot termesztett és most meg kell tanítani a CNC-vel bánni, hogy tudjon menni a Merci gyárba dolgozni. Az úgy oké. De ezen a vonalon, amin Te is vagy, nem. Körülbelül ahhoz tudnám hasonlítani, mintha lenne mondjuk egy "anyajegy-lefagyasztó" OKJ-s tanfolyam. Oké, hogy azt megtanultad, de attól még nem vagy bőrgyógyász és semmilyen kórháznak nem fogsz kelleni, ugyanis oda nem csak anyajeggyel járnak a betegek, hanem ezer minden mással is.


Bocsi ha túl őszinte voltam:) De leginkább annál kellene érdeklődni szerintem aki a képzést úgy adta el neked hogy tuti lesz állásod utána.

2020. jan. 11. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Van igazság abban, amit írsz.

A legtöbb OKJ-n végzett ember valóban nem tud elhelyezkedni, sokszor egyszerűen azért, mert a tanfolyamon lassan haladnak, kevés dolgot tanítanak és/vagy a tanárok sem igazán értenek hozzá.

A programozás tipikusan egy tudásorientált szakma, azaz ha megvan a megfelelő tudásod (és/vagy tapasztalatod), akkor a legtöbb helyre (kivéve néhány multi, ahol elvárás a diploma) felvesznek, függetlenül attól, hogy autodidakta módon tanultál, OKJ-t végeztél vagy egyetemet. Ha van a tarsolyodban pár otthon csinált (viszonylag) komoly referenciaprojekt GitHub-on, és ezeket belinkeled a CV-dbe, akkor a legtöbb helyen legalább egy interjúra behívnak vagy legalább egy próbafeladatot adnak.

Nekem van egy jó ismerősöm, aki szoftverfejlesztő OKJ-t végzett, és már már jópár éve programozóként dolgozik, magyar szinten elég komoly helyeken. Ő is mesélte, hogy valóban az évfolyam 70-80%-a nem tudott elhelyezkedni, ő viszont amellett, hogy maxpontosra megírta a vizsgákat, modulzárókat, stb., otthon még rengeteget képezte magát pluszban. Ez így lehet csak, attól, hogy elvégzel egy OKJ-t, még senki nem garantálja neked, hogy állásod is lesz.

A bootcampeknél is csak azért jobb egy fokkal a helyzet, mert ott legalább szerződéses kapcsolatban állnak cégekkel, ahova sokszor/többnyire ki tudják közvetíteni a náluk végzett embereket.

Valóban óriási hiány van informatikusokból, de olyanokból, akik vagy képzettek/tapasztaltabbak, vagy megvannak a biztos alapjaik (egyetemisták). Ilyenekből valóban óriási hiány van, mert kevés van belőlük. OKJ-n végzett, tessék-lássák módon tudó programozókból pedig egyáltalán nincs hiány, mint ahogy ez az eset is mutatja.

2020. jan. 11. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
2020. jan. 11. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
27%
Nincs hiány sehol, kamu az egész, elhitette a média. Mindenhova 100ak jelentkeznek. OKJ meg pláne sz*rt sem ér ebben az országban.
2020. jan. 11. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Én azt látom, sokszor motiválatlanok az emberek az ilyen tanfolyamon, csak az iskolának tanulnak, oda is sokszor a minimumot...


Volt olyan technológia, amit megszerettél?

SQL? HTML+CSS+JS és PHP? C# vagy Java desktop, mobil?

Gyakoroltál, tanultál otthon, hozzáolvastál, próbálgattad az OOP-t konzolos applikációkon, csináltál algoritmizálós feladatokat HackerRanks-en?

Mennyire komoly a záródolgozatod? Ha Java vagy C# (én ehhez a részhez tudok jobban hozzászólni, a webeshez nem), akkor hány osztályt tartalmaz? Van benne öröklődés, generikusok, design pattern-ek?

Mennyire vetted komolyan a záródolgozatot, mennyire néztél hozzá utána, mennyire álltál hozzá úgy, hogy na most ez egy lehetőség, hogy tanulj az általad az OKJ-n megkedvelt témakörről, elmélyedj benne és olyan projektet tölthess fel GitHub-ra, amit jó szívvel szerepeltetsz a LinkedIn profilodban, önéletrajzodban?


Tudod, mi az a Repository Pattern? Unit of Work? Dependency Injection?

Meg tudnál írni minimális utánakereséssel egy SQL lekérdezést, amivel létrehozol egy adatbázist, 3 táblát, elsődleges kulcs (automatikusan kapja az ID az értéket), oszlopok, amik lehetnek null-ok, oszlopok, amik nem, idegen kulcs?


Ha véletlen C#-os vagy, van még pár kérdésem. :)

Tudod, mire jó az abstract osztály, a generikus, az interface (ha kellően komolyan vetted a záródolgozatodat, mindből kell legyen benne)? Entity Framework? Extension Method mi, tudsz írni egyet bármikor? Tudod, mi az az IEnumerable<T>? Hogyan tudsz használni egy Dependency Injection container-t? MVVM csuklóból megy? A LINQ metódusai? Lambda-kifejezések?

2020. jan. 11. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
73%
Illetve egyáltalán fent vagy LinkedIn-en és van publikus GitHub repod projektekkel?
2020. jan. 11. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként az előttem szólóaknak igazuk van és igazából tömegtermelés van 4 hónapos bootcamp-esekből (ráadásul némelyik csak hétvégi) és 1 éves, tanfolyami jellegű OKJ-sokból.

Csak az S-el kezdődő (szerintem borzalmas, elkövettem azt a hibát, hogy 2 tanfolyamot is elvégeztem náluk) csodás iskolában 2-3 hetente indul 3-féle szoftverfejlesztő képzés.


Aztán a tanfolyam végére simán többet tudsz adott technológiáról, amit otthon is kőkeményen tanultál, mint az oktató maga..

2020. jan. 11. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
52%
Persze, otthon is meg lehet ezeket tanulni, de itt tulajdonképpen a külső motivációért és megerősítésért fizetsz. Szerintem kipróbálok majd egy bevezető programozó tanfolyamot. Ha jól emlékszem, 3 hónapra 30 ezer Ft, nem olyan sok pénz, ha cserébe ad egy kezdőlökést és az alapok ismeretében már tudok önállóan is fejlődni. Bár jelenleg is IT-területen dolgozom, de nem ilyen végzettséggel és nem programozóként.
2020. jan. 11. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
48%

"Ehhez képest egy mérnökinformatikus már első éves korában is jobban érti az IT rendszerek alapjait és sokkal szerteágazóbb problémák, feladatok megoldására képes."


Ha jobban érti akkor csupán azért mert az okosabb/intelligensebb emberek mennek egyetemre többnyire.

Az egyetem első éve nem ad semmi azonnal használható tudást.



Egyébként IT területen munkaerő hiány van, így nem értem miért nem tudsz munkát találni. Ne senior pozit célozz be elsőre.

2020. jan. 12. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!