Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Összességében elmondható,...

Összességében elmondható, hogy ma már egy szakmunkás-főleg ha katás egyéni vállalkozó- sokkal jobban keres, mint egy diplomás?

Figyelt kérdés

2020. júl. 20. 23:46
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem. De az elmondható, hogy van olyan szakmunkás, aki jól keres, akár jelentősen jobban, mint egy szarul kereső diplomás. V.ö. parkettás és éhező egyiptológus. Persze, ha a diplomás egyiptológus kitanul parkettásnak, abból vígan élhet és hódolhat a szenvedélyének a szabadidejében. :)
2020. júl. 21. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
83%
Összességében elmondható, hogy egy házimacska amelyik cirmosabb az nem biztos, hogy hangosabban dorombol.
2020. júl. 21. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Sok esetben előfordul, igen. Szinte bármilyen szakmával arany életed lehet ha tényleg jó vagy benne. Nagyon megfizetik a jó szakembereket, és egy jó mesterre hónapokat kell várni.

Ezzel szemben a sok büfé-könyvtár szakos diplomás fizetése a fasorban sincs.

2020. júl. 21. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Nem értem, hogy én is miért mentem egyetemre, elmehettem volna szakmát tanulni és 2x annyit keresnék
2020. júl. 21. 02:22
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Kereslet-kínálat...

Mindenki egyetemre ment, szakmát meg senki sem akart tanulni. Így most kevés van belőle, keresett, tehát drága. Ennyi. Diplomásokból pedig túlkínálat van, ráadásul jó részük a diploma ellenére gyakorlatilag nem ért semmihez.

2020. júl. 21. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
milyen szakra jársz?
2020. júl. 21. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
De most ugye szigorították az egyetemre bejutást. Olvastam is, hogy idén rekordkevesen mentek egyetemre. Szóval ez ki fog egyensúlyozódni, nem?
2020. júl. 21. 09:26
 8/15 anonim ***** válasza:
74%

Kicsit össze vannak itt mosva a dolgok.

- "Összességében elmondható, hogy ma már egy szakmunkás jobban keres mint egy diplomás?"

- Alapvetően nem. Hiszen mondjuk a gyárban a szakmunkás szereli össze az autót, de a diplomás a főnöke. Ő meg jobban keres természetesen.


- "főleg ha katás egyéni vállalkozó.."

- Egy vállalkozó mindig jobban fog keresni (ha jól csinálja) mint egy alkalmazott. De pl egy diplomás vállalkozó (például építészmérnök) jellemzően többet fog keresni, mint egy szakmunkás vállalkozó.

2020. júl. 21. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

"Összességében" nem mondható el semmi, mert egyedi esetek vannak. A "szakunkás" is tág fogalom: szakmunkás pl. a kőműves meg a burkoló, az ács, a villanyszerelő stb., ezek elég jó szakmák, mert kevés a jó szaki és aki tényleg jó, az egész évre be van táblázva. De szakmunkás a pék vagy a lakatos meg a hegesztő is, viszont ezeket elég nehéz vállalkozóként magánban csinálni, mert nagyon drága gépek/szerszámok kellenek hozzá, ezért a többségük alkalmazottként dolgozik és úgy nem keres túl sokat.

Szakunkás az autószerelő is, de nagyon nem mindegy, hogy egy BMW/Audi/Lexus márkaszervizben dolgozik-e vagy egy vidéki márkafüggetlen kis műhelyben. Pérmium márkaszervizben simán megkeres 4-500 ezret, a kis sufnisok viszont ennek a felét is alig. (Itt is az a gond, hogy ha saját műhelyet akarsz, ahhoz jelentős induló tőke kell).


A másik, hogy szerintem nem lehet összehasonlítani a diplomás állásokat a szakmunkával. Lehet, hogy egy kőműves vállalkozó jó keres, de egész nyáron a tűző napon melózik, folyton koszos-büdös, a kezén megkérgesedik a bőr stb. Ok, keres annyit, mint egy programozó vagy piaci elemző, de milyen körülmények között és milyen áron? Ezt is számításba kell venni! Nyilván ha a B opció az, hogy a 80 fokos sütőkád mellett krumplit sütsz a Mekiben a szabadbölcsész diplomával, akkor jobb, ha kitanulsz egy szakmát, amivel nem kopik fel az állad, de a diplomás állások nagy többsége messze jobb azért, mint egész nap állványról a csajoknak füttyögő, a reggelt féldekással indító tróger arcokkal, retkesen betonozni.


8-as: az összeszerelő üzemek dolgozói nem szak- hanem betanított munkások! Az teljesen más kategória mind anyagilag, mind tudásban.

2020. júl. 21. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:

Nem csak ma, már 20 éve is úgy volt. (én csak a vállalkozókról írok)


Én egy átlag diplomás munkakörben dolgozom egy külföldi multinál. A legtöbb kolléga fizetése olyan nettó 250-300 ezer forint lehet. Egy normális egyéni vállalkozó szakmunkás ki sem kel ennyiért az ágyból.

Vannak elég sokan az ismerettségi, rokonsági köreimben, ők már 20 éve annyit kerestek mint én most. Sokszor egy 1 hetes munkáért kérnek 300 ezret, és a jó szakemberek folyamatosan be vannak táblázva. Nem csoda, hogy a családomban kettő szakmunkás egyéni vállalkozó is hitel nékül családi házat épített, több autót tartott fent, és felnevelt 3 és 4 gyereket.


Ahogy a korábbi válaszoló is írta, nagyon más amikor tűző napon kell dolgozni egész nap vagy falat bontani és szívni a port, mint légkondis irodában kávézgatni. De az én sz*ros 300 ezres diplomás fizetésemmel meg sem tudom közelíteni azt az életszínvonalat amit a szakmunkás rokonaim elértek.


Nem beszélve a maszek autószerelőkről, akik számla nélkül a saját garázsukban dolgozva lazán összeszednek napi 40-50 ezret. Vagy ismerek pl kútfúrókat, náluk is természetes a milliós fizetés.

2020. júl. 21. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!