Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Autistaként mit lehet tenni a...

Autistaként mit lehet tenni a munkanéllüliség ellen ha amúgy jól képzett valaki?

Figyelt kérdés

Több nyelven beszélek felsőfokon és több közgazdászként végeztem a Corvinus-on.

Viszont amikor bekerülök egy új munkahelyre mindig furának tartanak egy idő után. (Pl szemkontaktus, small talk kerülése, mindig kikapcsolt kamera stb)


Attól félek ki fognak rúgni. Közben most kezdtem el a diagnózissal kapcsolatos ügyintézést (autizmus, Asperger, szóval magasan funckionaló)


Vannak olyan munkahelyek ahol tolerálják azt ha valaki másmilyen?



2022. márc. 10. 14:03
 1/7 anonim ***** válasza:
25%
Melyik helyen doglozl? senki nem fog ezért kirúgni...
2022. márc. 10. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Egy multinál.

De igen, ma volt róla egy beszélgetés a főnökömmel ahol ezt szóvátette négyszemközt.


Nem tudom, hogy ilyenkor milyen munkahelyet érdemes keresni utána. Valaki tudna tanácsot adni?

2022. márc. 10. 16:10
 3/7 ascelpius ***** válasza:
89%
Tudnak az autizmusodról? Érdemes lehet jelezni főnöknek és akkor megértőbbek lesznek. Meg persze van ennek egy csúnyábbik előnye számodra: ha tudnak az autizmusodról akkor sokkalta nehezbben lehet kirúgni téged, őgy hogy ne legyen perelési alapod. Legtöbb multi nem merné megkockáztatni ezt.
2022. márc. 10. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Még most van folyamatban a diagnózis. Szóval nem.

Eddig azt mondtam a főnöknek hogy ADHD-ra gyanakodnak az orvosok ezért járok vizsgálatra.


Eredetileg tényleg az volt a gyanú de Asperger lesz.


Gondolom email-ben írjam meg nekik és ne csak szóban, ugye?

2022. márc. 10. 17:47
 5/7 ascelpius ***** válasza:
Nem voltam ilyen helyzetben, de szerintem a HR-rel vedd fel a kapcsolatot ha meg van a diagnózis
2022. márc. 10. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Aspergeresként sokat tudnék mesélni a kérdésben megfogalmazott problémákról. (Csak túl hosszú.)

A válasz - elvileg - az, hogy van az Aura Egyesület (auraegyesulet.hu), ahol kimondottan és kizárólag autistáknak segítenek elhelyezkedni. Azért írom, hogy elvileg, mert a gyakorlati tapasztalataim sajnos siralmasak. Az Asperger létezését például tagadják/hárítják, pedig így nem megfelelő munkahelyeket ajánlottak.

Nekem például legós céget is ajánlottak, mert állítólag autistaként jól tűröm (sőt imádom) a monotonitást, pedig nem, meg egyébként Aspergeres vagyok.

Tehát a több éves tapasztalatom alapján nem is ajánlom őket sem, de a Jamba-t sem, csak a rend kedvéért említettem, hogy vannak ilyen szervezetek.


Vannak más, megváltozott munkaképességűeknek segítő alapítványok is; például a Kézenfogva Alapítvány (kezenfogva.hu) de ők mindenfajta fogyatékossággal élőkkel foglalkoznak, nem autizmus/asperger specifikusak, amiből szintén az jön ki, hogy nem tudják, hogy milyen fajta munkahely, illetve munkakör lenne megfelelő. Más gondja van egy kerekesszékesnek, aki amúgy "normális", más egy skizofrénnek (dolgoztam ilyen mellett) és más egy közepes/magas szinten funkcionáló autistának és megint más egy Aspergeresnek.


Szóval van olyan munkahely, ahol tolerálják az ilyesfajta másságot, de szerintem ki kell fogni az ilyet. Én ebben reménykedem. És csakis magáncégekben gondolkozom.


Az Aura Egyesület például rendre mindig csak állami intézményekkel és állami vállalatokkal próbál kapcsolatot építeni, pedig ezek a legrosszabbak, ami a kollégákat illeti, mert olyanok, mint az általános iskolában, meg a középiskolában. Pedig alig vártam, hogy azok az évek véget érjenek. (Eddigi tapasztalataim egy bírósági és egy postai álláson alapulnak. És nem csak személyesek, hanem amit egymással is művelnek. Mintha visszacsöppentem volna az általános iskolába, komolyan.)

Tehát én mindenképpen magáncégekben gondolkozom, mert a profitorientáltság (bármilyen sokat szidják is) egyfajta konstruktívabb hozzáállást követel meg és alakít ki természetes módon. Persze vannak húsdaráló munkahelyek (Lidl, Tesco, IKEA, stb.) de személyesen is ismertem normális munkahelyeket. Kell hogy legyen még több ilyen! :)


Az én eddigi konklúzióm, hogy bár az állásjelentkezéseimbe beleírom, hogy megváltozott munkaképességű vagyok Asperger-szindróma miatt és a százalékot is, de nem csak olyan helyekre jelentkezem, ahol megváltozott munkaképességűeket keresnek, és remélem hogy kifogok egy olyan helyet, ahol normális emberek vannak. A normális definíciója ebben az esetben: kellően érett, de nem kell semmi extra. Csak ne azon éljék ki a frusztrációjukat, hogy a munkahelyen egymást fúrják és pletykálnak egymásról. Hanem legyen egy laza szinten összetartó csapat (csapatépítő tréning nem kell. :) )


Én egyébként a multi helyett előnyben részesíteném a 'családias' jellegű, kisebb cégeket, az ilyeneknél voltak az eddigi pozitívabb tapasztalataim.

A fejlődéshez és az egyéni adottságok érvényre jutásában is jobban segítenek az ilyen helyek szerintem. Esetleg közép-vállalat.

A multik akkor jöhetnek szóba, ha direkt indítanak autista/asperger programot. Például az IBM, ha jól emlékszem.

2022. márc. 11. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Aspergeres vagyok, szintén multinál, közgázon végeztem én is. Eleinte vért izzadtam, hogy normálisnak tűnjek, de nem hiszem, hogy sikerült. Már 3,5 vagyok a cégnél egy 8 fős csapatban, nem mondtam el nekik az Aspergert, de nem kaptam senkitől negatív kritikát, mint te. Viszont egyéb okokból váltani szeretnék, és engem is aggaszt, hogy máshol kevésbé tolerálnák a dolgaim.

Nővérem egy big4-nál van, a kollégáinak mesélt rólam, még tetszett is nekik, érdeklődőek voltak. Szerintem az a legtisztább, ha elmondod a főnöködnek, hogy Aspergerre vizsgálnak, és milyen területen vannak nehézségeid. Valószínűleg normális lesz, ha meg nem, neked is jobb, ha váltasz.

Azt nem írtad, hogy mit dolgozol, értelemszerűen olyan pozi kellene, ahol nincs sok ügyfélkontakt, pl számvitel, controlling, belső ellenőr, esetleg valami technológiai pozi, tesztelések, automatizáció…

2022. márc. 17. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!