Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Határozott idejű munkaszerződé...

Határozott idejű munkaszerződés megszüntetése hogy működik jelen esetben? (többi lent)

Figyelt kérdés

Ahogy utánanéztem határozott idejű szerződést vagy közös megegyezéssel vagy nyomós indokkal lehet megszüntetni (esetemben, hogy találtam egy jobb helyet az nem tartozik ebbe).

Viszont a szerződésemben van egy ilyen rész:

Felmondási idő számítása: A munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő számításának, kiadásának szabályairól az Mt. 68-70. §-a, továbbá a Kollektív Szerződés 8. pontja rendelkezik.

Mit mondd ki az Mt. 68-70. §-a? Nem találok rá a neten.



2022. nov. 19. 08:24
 1/3 anonim ***** válasza:

39. A felmondási idő


68. § (1) A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik.


(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban az alábbiakban meghatározott tartam lejártát követő napon kezdődik:


a) a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év,


b) a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség,


c) a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság.


(3) A (2) bekezdésben foglaltakat csoportos létszámcsökkentés esetén abban az esetben kell alkalmazni, ha a (2) bekezdésben meghatározott körülmények a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontjában fennálltak.


69. § (1) A felmondási idő harminc nap.


(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött


a) három év után öt nappal,


b) öt év után tizenöt nappal,


c) nyolc év után húsz nappal,


d) tíz év után huszonöt nappal,


e) tizenöt év után harminc nappal,


f) tizennyolc év után negyven nappal,


g) húsz év után hatvan nappal


meghosszabbodik.


(3) A felek az (1)-(2) bekezdésben foglaltaknál hosszabb, legfeljebb hathavi felmondási időben is megállapodhatnak. *


(4) A felmondási idő számítása szempontjából a 77. § (2) bekezdésében meghatározott tartamot nem kell figyelembe venni.


(5) A felmondási idő a határozott idejű munkaviszony felmondással történő megszüntetése esetén legfeljebb a határozott idő lejártáig tart.


70. § (1) A munkáltató felmondása esetén köteles a munkavállalót - legalább a felmondási idő felére - a munkavégzés alól felmenteni. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.


(2) A munkavégzés alól a munkavállalót a kívánságának megfelelően - legfeljebb két részletben - kell felmenteni.


(3) A munkavégzés alóli felmentés tartamára a munkavállalót távolléti díj illeti meg, kivéve, ha munkabérre egyébként nem lenne jogosult.


(4) A kifizetett munkabért visszakövetelni nem lehet, ha a munkavállalót a munkavégzés alól végleg felmentették és a munkabér fizetését kizáró körülmény a munkavégzés alóli felmentés után következett be.


"továbbá a Kollektív Szerződés 8. pontja rendelkezik."


A kollektív szerződésetek előírását nem ismerem. A kettőt együtt kell nézned...

2022. nov. 21. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

#1 Köszönöm, azóta én is megtaláltam.

Akkor ha jól értelmezem, mivel ez benne van a szerződésemben, akkor felmondhatok 30 napos felmondási idővel, annak ellenére, hogy maga a szerződésem határozott idejű?

2022. nov. 21. 09:06
 3/3 anonim ***** válasza:

"Akkor ha jól értelmezem, mivel ez benne van a szerződésemben, akkor felmondhatok 30 napos felmondási idővel, "


Az általad bemásolt rész arról szól, hogy ha felmondasz, akkor a felmondási időt miként kell számolni, nem pedig arról, hogy következmények nélkül felmondhatsz.


Határozott idejű szerződés megszüntetésére az általad már leírt két esetben van lehetőség, ami szabályos.


Vagy közös megegyezéssel szüntetik meg -> ez nem felmondás, hanem azon kívüli jogviszony megszüntetési mód, vagy ha felmerül olyan ok a részedről, ami a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi, vagy körülményeidre tekintettel aránytalan sérelemmel járna, akkor ezzel az indokkal felmondhatod a határozott idejű szerződésed is.


Ha van alapos ok rá, és megléped a felmondást, akkor jön képbe az általad keresett jogszabályhely. Tehát a felmondás közlését követő napon elindul a felmondási idő. Ha a szerződésed konkrétan nem tartalmazza a felmondási idő hosszát, valamint a kollektív szerződés sem ír elő az MT-től eltérő felmondási időt, akkor az MT szerinti 30 napos felmondási időd indul el.


Nem tudom, hogy érthető-e? Nekem 2 hónap a felmondási időm, nem 30 nap, mivel a szerződésem konkrétan tartalmazza a felmondási időmet és 2 hónapban határozta meg. Ha nem tartalmazná, akkor lép életbe az MT, és csak akkor lenne 30 nap a felmondási időm.


"Felmondási idő számítása: A munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő számításának, kiadásának szabályairól az Mt. 68-70. §-a, továbbá a Kollektív Szerződés 8. pontja rendelkezik."

Ebből tudni, hogy nálatok van kollektív szerződés (KSZ). Simán eltérhet az MT-től, tehát tudni kellene, hogy a KSZ mit ír elő felmondási időnek. Az MT szerinti 30 naptól eltérően határozza meg a felmondási idő hosszát, vagy sem?


Egy példa a kollektív szerződéses eltérésekre:

Az MT bér nem fizetése esetén ad rá lehetőséget, hogy a dolgozó azonnali hatállyal megszüntesse a munkaviszonyát 15 napon belül.

Viszont a cégnél van kollektív szerződés, ami ilyen esetre előírja, hogy a dolgozó köteles írásban felszólítani a munkáltatót 8 napos határidő kitűzésével az elmaradt bér kifizetésére, mielőtt azonnali hatállyal felmondana. Ha a dolgozó a KSZ előírását nem tartja be, és az MT előírását veszi csak figyelembe, és úgy mond fel azonnali hatállyal, hogy nem szólítja fel írásban a céget 8 napos határidő kitűzésével a bér kifizetésére, akkor jogellenes az azonnali hatályú felmondása még akkor is, ha alapos oka volt rá. Ha a felmondás jogosságát vitatja a munkáltató, és perre megy bizonyos juttatások (kártérítés) miatt, akkor biztosan megnyeri a pert a dolgozóval szemben.


Tehát első mindig a munkaszerződés/kollektív szerződés előírása, utána jön csak az MT, ha az előbbi kettő nem tért ki részletesen külön valamire.

2022. nov. 22. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!