Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Voltatok-e már ilyen (vagy...

Voltatok-e már ilyen (vagy hasonló) helyzetben és ha igen, mit tudtok tanácsolni?

Figyelt kérdés

35 éves vagyok. Lassan 17 éve csinálom azt amit csinálok - konkrétumok nélkül ez egy kreatív, alkotóművészeti tevékenység.

Nem vagyok kiemelkedően jó benne, talán a középmezőny felső szegmensébe pozicionálnám magam. Viszont a kitartásomnak, szorgalmamnak és a "művészekhez" képest gyakorlatias hozzáállásomnak köszönhetően a 17 éves pályafutásom 5. éve után már ebből éltem/élek, lineárisan egyre több pénzt keresek. Mára van egy hitelmentes kb. 50 milliós pesti lakásom és nagyjából 30 millió megtakarításom különböző módon diverzifikálva (részvények, kötvények, állampapírok).


Tudom, hogy ezt olvasva biztos sokan gondolhatják, hogy "ennek mégis mi baja lehet?" és ha hátralépek kettőt, akkor én is felpofoznám magam, de ahogy mondani szokás: mindenki a maga szintjén nyomorog.


Én nagyon szegény családból jöttem, nem hogy a nulláról, de mínuszból indulva - ahogy nagykorú lettem, azonnal hitelt vettem fel a szüleimnek.

Emiatt elképesztő módon fontosak az anyagiak számomra, de igyekszem nem feláldozni mindent: a feleségemmel gyakran járunk moziba, étterembe, színházba, wellnesselni, nyaralni évi 2x, emellett pedig évi 8-10 milliót félre tudunk tenni, ami remek.


A gondok ott kezdődnek, hogy nagyon szeretném magam túlbiztosítani anyagilag, ezért olyan megtakarítási formákat keresek, aminek a hozamai - végszükség esetén - ki tudják váltani a bevételeim is akár, életszínvonal csökkenés nélkül.

Gazdasági dolgokkal való traktálás nélkül, ehhez nagyjából 150 milliót kéne jól befektetni, hogy a hozamai elérjék a havi fél milliót.

Ez nagyjából sikerül(HET) is, ha még 7-8 évig így tudom nyomni a melót, ahogy eddig is csináltam, viszont itt jönnek az újabb gondok.

Soha nem volt még "üresjárat" az elmúlt 17 év alatt, pedig törvényszerű egy törés, egy pofára esés, túl szép az egész ahhoz, hogy igaz legyen. Emiatt évek óta bennem van egy egészséges félsz, hogy mikor szívódik fel csettintésre az összes partnerem, ügyfelem, kliensem.


A másik nagyobb gond, hogy mindig is voltak motiválatlan, "depis" időszakok az életemben, de ez normális szerintem mindenkinél. Az utóbbi 1 évben viszont nagyon azt érzem, hogy csak a rutin visz előre, iparos módon tolom le a megrendeléseket, amiket szerencsére eddig nem érzékelnek a kliensek egyáltalán, sőt.


A munkám kreatív részét teljesen megöli az, hogy minden rendelésre, már-már ipari jelleggel készül a megrendelőknek és semmit nem csinálok kedvtelésből - nem úgy, mint amikor először elkezdtem és "felfedeztek" maguknak a megrendelők.


Egyszerűen nincs időm a meló, család, barátok, sport mellett már és igazából kedvem sincs lecsüccsenni szabadidőben már a számítógép elé.


Az csak hab a tortán, hogy egyedül dolgozom és egyszerűen nincs senki akivel a napi melót együtt tölteném - becsüljétek meg a kollégákat akkor is, ha utáljátok őket! -, nincs közös beszédtémám a munkával kapcsolatban, ami amúgy az emberek életét ugye általában 50%-ban kitölti minimum. Ez a gondolat az utóbbi időben érett meg bennem úgy igazán, hogy mennyire szerencsés az, akinek a munkahelyén van egy közösség, akikkel alapból van egy közös nevező, lehet beszélni pro és kontra a dolgokról, tudja a másik, hogy hányadán állsz a dolgokkal, stb.


Nyilván beszélgetek a barátokkal, a feleségemmel néha, de mivel nem "szakmabeliek", ezért elég felszínesnek érzem ezeket a dolgokat. De nem is hibáztatom őket, hisz nincs rálátásuk arra amit csinálok, teljesen más egy művészeti dologról beszélni és csinálni.


Anno, a kezdetek kezdetén volt 1-2 ismerős, haver akikkel közösen elkezdtük ezt csinálni, de idővel nekik fontosabb volt a továbbtanulás - teljesen érthető módon -, majd végül teljesen felhagytak ezzel a dologgal.


Sok mindenre gondoltam már, hogy mihez kéne kezdenem: kereshetek FB csoportokat hasonló érdeklődési körrel és kialakíthatok egy kört akikkel tudok erről beszélni, de mivel ez egy szűk kör, nem szívesen beszélnék szakmabeliekkel a melóimról, mert esetleg elszipkáznák az ügyfélköröm. Illetve időm se lenne nagyon.


A munkából nyilván le tudnék csippenteni, de akkor kevesebb bevételem lenne és mint mondtam nekem fontos lenne megugrani a fent említett anyagi mérföldkövet, főleg annak tekintetében, hogy én sem leszek fiatalabb és félek, hogy kiégek (még jobban), így addig ütném a vasat amíg meleg. Ugyanakkor bennem van a dilemma, hogyha nem pihenek és szánok időt a mentális egészségemre, akkor lehet, hogy ígyis-úgyis megbolondulok mielőtt odaérnék a célomhoz, és még az utat sem fogom élvezni addig.


Tanácstalan vagyok. Gondoltam rá, hogy elmegyek egy pszichológushoz, vagy coach-hoz, de őszintén szólva én még embert nem láttam, aki szakemberhez járt és valaha vége lett volna úgy egy "kezelésnek" hónapok vagy évek után, hogy "na, felszabadultam, nincs több problémám". Szóval nem nagyon hiszek ezekben, így ha valaki esetleg első kézből tud tippekkel/trükkökkel szolgálni, akkor azt megköszönöm. :)



2023. jan. 18. 01:14
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Én is félig-meddig hasonló helyzetben vagyok. Nulláról indulva, igaz más úton (akadémikus, egyetemi tanárból a szakterületemen csináltam egy céget, és egy másikat kollégákkal), de kb korban, felhalmozott vagyonban, anyagi biztonság keresésben (én is 150M körüli befektetett megtakarításnál lennék nyugodt) és kiégés szintjében is. :D

én évi egy hónapra eltűnök valahová a világban, mongol lovastúrára, vagy búvár expedícióra, és így pihenem ki magam. Főleg most, szingliként, viszonylag könnyű.

2023. jan. 18. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

De persze a nyomás megmarad. Ezzel nemm tudsz mit kezdeni szerintem.


És akkor arról arról ne is beszéljünk, hogy mekkora esélyt látok a civilizáció komoly bezuhanására, ami mindent felemésztene, amiért dolgoztam... :D

2023. jan. 18. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Olyan nincs, hogy valakinek megoldódik minden problémája, mert mint látod, ha nincs, csinál magának újakat az ember. De hogy egy szakember tudna neked segíteni átgondolni, hogy mit akarsz még az életedtől és min kéne változtatni, az biztos. A szorongásodról nem is beszélve. Szaksegítségért kiállt!
2023. jan. 18. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

1-es: Na, már annak is "örülök", ha más is hasonló helyzetben van, nem érzem annyira elcseszettnek magam. A kollektív szívás valamiért mindig remek, ha megerősítési torzítást keres az ember... :)


Én sajnos nem tudom ezt megtenni, hogy egy hónapra eltűnjek, mert azt az üzletem nagyon megsínylené. Így is minden egyes 1-2 hete nyaralás után még egyszer annyi idő, mire a kliensek is újra felveszik a fonalat és beindul ugyanaz a cash flow. Persze valamit nyilván fel kéne áldoznom a ki-nem-égés oltárán. :)


Talán neked segít, hogy szingli vagy, én "me time"-ban is eléggé szűkölködöm, pedig érzem, hogy nagyon kéne.


Köszi a kommenteket egyébként, örülök, hogy még senki sem küldött el melegebb éghajlatra, hogy mit jár a szám.

2023. jan. 18. 03:08
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Én léptem a hasonlo szituban. Vettem fel embereket es a rutinreszt ok csinaljak. Kozben Kerestem mas temat ami erdekel. Megtanulom es ezt is kollegara bizom. Ehhez sokat kell tanulni. Azt is csinalom most. Kevesebb a penzem az adott teruleten de tobb temaval tobb arbevetellel ugyanott vagyok. Es a tobblabon allas segit ill nincs kieges. Vannak kollegak akikkel lehet beszelni. Ezt javasolnam neked is. A feleseged is bevennem es kitalalnam neki mi lenne a jo es kifizetodo elfoglaltsag. Ez egy erdekes projekt.
2023. jan. 18. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Hasonló szituban vagyok, szintén 35 évesen, csak nő vagyok. Ennyi millióm nincs, de nem panaszkodom, elég stabilak vagyunk mi is. Viszont sok minden ismerős a leírtakból.

Én is anno (15 éve kb) azért mentem ebbe az irányba, mert annyira szerettem, szintén alkotó tevékenység. Csakhogy nem volt belőle túl jó pénz, ezért lassan átnyergeltem egy kapcsolódó területre, amiből viszont jól lehet élni. Pár éve már nem alkalmazott vagyok, hanem egyéni vállalkozó, így még jobb pénzek jönnek be. Én viszont ugyanúgy, ahogy te is, folyamatosan parázok egy kicsit attól, hogy ez így túl jó, túl egyszerűen ment. Szinte magától indult be a szekér, azóta is megy, várom, mikor szakad rám az ég, mikor tűnnek el az ügyfeleim, és majd nem találok újakat. Emellett a munka kapcsán is tapasztalom, hogy ennek már nem sok köze van ahhoz, amit anno szerettem. Minden rendelésre megy, rengeteg az olyan terület, amit kifejezetten nem szeretek, sokszor előre tudom, hogy hülyeség, amit az ügyfél akar, de hajthatatlan, úgyhogy nyilván megcsinálom, de így annyira értelmetlen...

Őszintén, én már megutáltam az egészet, de szó sem lehet váltásról, semmi mással nem keresnék ennyit, pláne nem úgy, hogy csak napi 5-6 órát dolgozom, a két gyerekemre is elég időm van, rugalmas tudok lenni, ha betegek, ha szünet van stb. Nagyon érzem sokszor, hogy ki vagyok égve, és az a szörnyű, hogy a szabik, nyaralások se töltenek fel. Vagyis de, baromira élvezem a lazítást, nagyon el tudom magam engedni, csak utána amikor vissza kell állni, még rosszabbul érzem magam, nehezen fogadom el, hogy megint nyomni kell a melót.

Őszintén, én se tudom, mi erre a megoldás. Én kértem már szakember segítségét, kettőből kétszer az volt a javaslat, hogy váltani kell, ha ennyire nem okoz örömet. De mint mondtam, nem opció, egyrészt az anyagiak miatt, másrészt mert olyan szabadságom és rugalmasságom van így, amit máshogy nem kapok meg, és család mellett nem adnám fel. Abban senki sem tudott segíteni, hogy váltás nélkül érezzem jobban magam, vagy legalább csökkenthessem a stresszt. Alkalmazott se lehetőség, ez egy egyéni vállalkozás, pont az a lényeg, hogy közvetlenül én csinálom a dolgokat.

Szóval passz, próbálok a pozitívumokra koncentrálni: kevés munkával jó pénz, rugalmasság, saját időbeosztás. A munkát meg letolom minél gyorsabban.

2023. jan. 18. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Eljön a pillanat, amikor bátornak kell lenni és szintet kell lépni. Ez azt jelenti, hogy másokat kell belevonni, hogy ne menjen rá az életed.


Csak ez lehet a megoldás, ehhez viszont management képességekre van szükség, amit szintén meg lehet szerezni. Emellett pedig tudni kell folyamatosan ellenörízni a szakmai oldalt.

2023. jan. 18. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

5-ös: Több szempontból is szeretném azt csinálni, amit Te csináltál, de nem tudok feladatot delegálni. A munkám csak nekem rutinszerű, ennyi év után, de alapvetően kreatív meló. Szeretnék bővülésen is gondolkozni, többször volt kísérletem arra, hogy melókat adok ki másoknak és közvetítő szerepet töltök be, de az igazság az, hogy csak extra melóm lett vele, mert nem szállították azt a minőséget amit én képviselek. Ez pedig káros lenne a nívómra nézve. Nem azt mondom, hogy nem lehet ezt a melót úgy csinálni, ahogy én csinálom, de aki úgy csinálja, mint én, az egyrészt nem szorul rám, másrészt nem ennyiért csinálja. :) Ahogy említettem, én nem vagyok kiemelkedően ügyes (középmezőny), viszont eszelős gyorsan szállítok olcsón, jó minőséget. Ez a kombó ritka. De köszönöm a tippet!


6-os: Sajnálom, hogy Te is elértél erre a pontra mentálisan. Én amondó vagyok, hogy szánj egy pici időt magadra és tedd fel magadnak őszintén a kérdést nyugodt körülmények között, hogyha rendelkezésedre állna annyi pénz, hogy soha többet nem kellene kötelezőből dolgoznod, akkor mit csinálnál? Ha akkor is benne van a tevékenységed, akkor jó helyen vagy, csak a körülmények rosszak. :) Nekem ez a felismerés sokat segített. Én ugyanezt csinálnám, mint most, csak nem rendelésre, sokkal kevesebbet és utazgatnék a világban, medencék, tengerpartok, vagy hütték mellett kicsapnám a laptopom és csinálnám amit most is csinálok.

Én mondjuk a napi 5-6 óra melóért ölnék, nekem ez inkább napi 10-12-14 óra. Cserébe én is rugalmas vagyok - itt gyerkőc nincsen -, de ha bármit intézni kell, akkor napközben tudok rohangálni ide-oda.

Én is pont ettől tartok a szakember kapcsán amit Te is megkaptál, hogy olyat mondana, ami kézenfekvő megoldás és én is tudok magamtól, de ezt csak egy leegyszerűsített megoldásnak tartom valójában...

Nekem anno amikor először jöttek ezek a bajok, akkor elkezdtem edzeni. Az adott egy jó másodlagos tevékenységet amiben szintén lehetek motivált, eltökélt, tudom trackelni a fejlődést és egy elég "őszinte" tevékenység: azt tükrözi az eredmény amit beletettél. Nekem ez szerintem legalább 3-4 évvel kitolta a mostani állapot elérését. Viszont mára már az edzés is rutinszerű és nem igazán ad örömöt, inkább az is feszélyez, hogy megint le kell menni a terembe. Szívás. :)


7-es: Neked is csak azt tudom mondani, amit korábban: sajnos kreatív tevékenységnél nincs mindig lehetőség arra, hogy delegáljuk a feladatokat. Ha találok is valakit, aki olyan színvonalon dolgozik, mint én, az nem vállalja el ennyiért. Viccen kívül, próbáltam többször is régi ismerősök ismerőseit felkutatni és rengeteg az igazi művészlélek (mert ez ugye egy kreatív tevékenység), akinek inkább nincs melója és félállásban egy kisboltban eladó (nem ledegradálva!), de nem vállalja el a megbízásaim ennyiért amennyiért én, mert ő ülne rajta 4-5 napot, nekem meg 2-3 óra.

2023. jan. 18. 11:26
 9/15 A kérdező kommentje:
Egyébként nagyon köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat, ez elég ritka ezen a platformon. Illetve marha nagy gratula mindenkinek azért, amit eddig elért az életben!
2023. jan. 18. 11:26
 10/15 anonim ***** válasza:

Mi ez a munka?


Nekem is meg kellett kuzdenem a szinvonal csokkenessel de ez nem ment a megrendelesek rovasara.


Van egy talalo mondas: mi olcson jol es gyorsan dolgozunk. Ebbol on kettot valaszthat. Amit te csinalsz az tenyleg extra ilyen szempontbol.


A masik pedig az, hogy senki sem potolhatatlan.


Magadat kell kivonni a frontrol. Ehhez kell mas ember. Ha megvan az ugyfelkor akkor nyugodtan ki lehet adni a munkat, aligha fogja barki lenyulni.

2023. jan. 18. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!