Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hol helyezkedik el az a...

Hol helyezkedik el az a rengeteg frissen végzett jogász?

Figyelt kérdés

Csak Budapesten van 3 jogi kar, amelyek évente ontják ki magukból a többszáz (!) végzős hallgatót akik mind szeretnének főállású helyet találni.

Ehhez képest jogi területen alig van munkalehetőség. Ha valaki rászűr linkedinen, profession-ön vagy arsbonin az állásokra, nem jön ki a matek. Ügyvédjelölti állásból (ami a legelőnytelenebb egy pályakezdőnek) sincs olyan sok, pláne olyan, nevesebb helyektől, ahol lehetne is valamire vinni később. Nagyobb cégeknél még kevesebb jogi (esetleg adótanácsadó) hirdetés van, szinte semmi.

Mindenki a gyakornoki helyén marad? Esetleg közigazgatás/bíróságok? A kis no-name egyszemélyes ügyvédi irodák szívják föl a nagy keresletet? Vagy esetleg mindenki olyan pro, hogy már végzés előtt megkeresik őket a top irodák ajánlattal? És akkor a szakvizsga előtt, már némi tapasztalattal rendelkező, váltani próbáló álláskeresőkről nem is beszéltem, vagy a szakvizsga után elhelyezkedni próbálókról.

Én végzés után több hónap keresgélés és interjúzgatás után találtam jelölti állást. Most is hiába váltanék, egyszerűen semmi sikerem nincs, pedig tudom jól, hogy nem akarok itt maradni szakvizsga után, semmi fejlődési kilátás nincs.



2023. szept. 10. 21:39
 1/10 anonim ***** válasza:
87%
Sehol
2023. szept. 10. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
55%
Burger, meki, it átképző.
2023. szept. 11. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon sokan külföldön, és olyan munkát vegeznek, aminek semmi köze a joghoz. A szomszéd lanya is ilyen.

6 vagy 7 évig tanulta a jogot, lediplomázott, utána kiment Ausztriába, és most ingatlanokkal foglalkozik. Világéletében utálta a jogot, de valamiért még is megcsinálta.

Nem értem az ilyen embert.

2023. szept. 11. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
83%
Közigazgatás, ügyvédi irodák, illetve sokan más területen kezdenek dolgozni.
2023. szept. 11. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Sok meg nem hirdetett hely van, akár a köz-, akár a magánszférában. Pl. ha a szülő ügyvéd, és hamarosan diplomázik a gyerek, az az állás amit majd ő betölt, a kívülállók számára láthatatlan. meg sokan alapból nem hirdetnek, csak a nyűg van vele, meg elvannak magukban, legfeljebb ha valami ismerős, rokon bejelentkezik akkor hagyja.

A végzés után néhány hónap keresgélés reális, simán előfordulhat. Másoknak se biztos hogy könnyebb, én pl. szakvizsga után egy évig nem találtam állást. Én is szoktam merengeni arról, hogy milyen kevés állás jut a sok végzősre, de most hogy így nézem nem is olyan kevés: professionon a jogászra 304-et ad ki. És mennyien nem hirdetnek itt, pl az az évente kb 50 hely, amit a bíróságok hirdetnek, az itt soha nem jelenik meg. Aztán ott a belterjesség netovábbja, az ügyészség, akik olyan sumák módon intézik az ilyen ügyeket, akár a bűnözők, akiket üldöznek. :D

2023. szept. 12. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
5# voltam: bocsánat, megkövetem az ügyészséget, látom az oldalukon -a bíróságéhoz hasonlóan - ott vannak a meghirdetett állások. Csak számomra ez mindig rejtélyes szervezetnek tűnt, de úgy tűnik sokat képzeltem bele.
2023. szept. 12. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
27%

Amit a 3-as ír igaz, sok évfolyamtársam külföldre ment de nem jogi munkakörbe... Sokan közigben, sokan ügyvédi iroda, de egyre többen képzik át magukat (én is)...Sokan akkor döbbenek rá, hogy mi a lehetőség ezzel a szakmával, amikor végeznek sajnos...Sokat tanulsz, rengeteg energia a semmiért...


Én sem értem, hogy mièrt jelentkeznek ennyien mert nem könnyű elhelyezkedni. Én biztos nem választanám újra. :D Más szakmával sokkal jobb karrierlehetőség adódik kevesebb energiával és amúgy az AI nagyon át fogja alakítani a szakmát.

2023. szept. 13. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Justinianus ***** válasza:
100%

"évente ontják ki magukból a többszáz (!) végzős hallgatót akik mind szeretnének főállású helyet találni"

És te úgy gondolod, hogy a jelenlegi jogászok örök életűek lesznek.

Van körülbelül 50.000 jogász végzettséghez köthető állás (bíró, ügyész, ügyvéd, közjegyző, jogtanácsos), egy ilyen munkakör körülbelül 35 évig aktív, így kb. 1.400 fő szükséges évente utánpótlásra.

2023. szept. 16. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
73%

Sehol.

Jogi szakvizsgával 11 hónap alatt találtam állást, úgy, hogy naponta küldtem vagy 10 - 15 önéletrajzot.


Nagyon sok helyre ( közigazgatás) eleve be se hívtak.

Gondolom nem akart felvenni jogi szakvizsgával olyan helyre, amit egy sima jogvégzett is el tud végezni... én meg bármikor ráb@szhatom az ajtót és elmehetek közjegyzőhelyettesnek, alkalmazott ügyvédnek, jogtanácsosnak, ha van rá lehetőségem......mert én jó vagyok oda is.

De akinek "csak" jogi diplomája van szakvizsga nélkül, ott ettől nem kell tartania, így inkább be se hívott interjúra és választott a "light" - os jogászokból.


Bíróság, ügyészség... hát a kezdő számára csak akkor perspektíva, ha megvan a cum laude, summa cum laude diploma... sehol máshol nem számít ennyire a kiváló tanulmányi eredmény mint a bíróságon és az ügyészségen.

Ezenkívül fontos a tudományos versenyeken részvétel (pl. Kozma Sándor verseny az ügyészség esetén), nyelvvizsgák, külföldi tanulmányok, demonstrátori tevékenység....

Itt borzaztóan magas a léc, amit az átlag jogász bizony nem ugrik meg.


És ez csak a kezdet, az igazi válogatás még ezután jön, mert ez a léc csak arra kell, hogy behívjanak... onnan jön a tehetség, a szakmai felkészültség (versenyvizsga) és a szimpátia... ha ezeknek is megfelelsz, akkor van a kinevezés.


Közjegyző kb. kihalásos alap, vagy ismerőssel lehet elintézni.


Ami jó lehet még - bár a legjobban lenézetebb szakma a jogászok között - a bírósági végrehajtó.

Ez egy elég speciális tudás - szakvizsga szempontjából is, mert ide végrehajtói szakvizsga szükséges már a helyettesi kinevezéshez is, és nem pedig jogi szakvizsga - viszont anyagilag az egyik legjövedelmezőbb jogászi pálya.


Egy végzett jogász, ha képes megalkudni és gyakorlatilag bármit beválall, akkor olyan 7 - 8 - 10 hónap az álláskeresés, ha nincs valamilyen kiemelkedő ismerete pl. nyelvismeret, külföldi tanulmányok.


Vagy tényleg elmegy a Mekibe krumplit sütni...

2023. szept. 18. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
73%

Előző vagyok...


azt még elfelejtettem, hogy az ügyészség baromira megéri a pénzét...


a kiváló tanulmányi eredmény egy dolog... de a kinevezés akkor van, ha eleve megvan rá a megfelelő jelölt a belső állományból.


Oda gyakorlatilag külső pályázó - akármennyire jó is - nem tud bejutni.


A pályázatokat eleve akkor írják csak ki, ha már van az ügyészségi állományból alkalmas, frissen szakvizsgázott fogalmazó (alügyészi pályázat) vagy alkalmas alügyész (ügyészi pályázat).


Pedig ezek a pályázatok nyilvánosak, tehát bárki - aki a pályázati feltételeknek megfelel - nyújthat be pályázatot.


Igen, nyújthat. De itt véget is ér a dolog számára...


Szóval, hacsak nem az a helyzet, hogy - a szakmai múltad alapján - konkrétan az ügyészség keres meg egy állásajánlattal, akkor ez eleve esélytelen pálya, mindegy milyen jó lennél egyébként.

2023. szept. 18. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!