Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Azt olvasom sok helyen, hogy...

Azt olvasom sok helyen, hogy az informatika egyes ágazatába(vagy más szakmában) létszámhiány van. Miért követelmény a több éves munkatapasztalat akkor? A pályakezdőknek miértnem adnak esélyt?

Figyelt kérdés
2023. okt. 14. 19:49
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
79%

A munkaerővel szemben nem csak mennyiségi, hanem minőségi elvárások is vannak. Még utcaseprésnél is: ha valakinek nincs meg a két keze és két lába, hiába csinálná, nem lesz képes rá. Vagy mondjuk a súlyos alkoholisták sem jók erre a munkára, mert fizetés után egy hétig nem is látják őket, mikor melyik árokban fetrengenek részegen, aztán mikor előkerülnek, elvonási tünetekkel küzdve próbálnak dolgozni.

Ugyanez igaz az IT-ra is: attól, hogy a pincérből gyorsan átképzett Pistike kitámolyog a féléves bootcampből, még nem biztos, hogy képes időre, megfelelő minőségben, a megrendelő elvárásai szerint összehozni a szoftvert. Márpedig akkor nem ér vele sokat a munkáltató, hiába vette fel. Azért kérnek szakmai gyakorlatot, mert aki 1-2 évet lehúzott ilyen munkakörben, az egyrészt alkalmas rá, másrészt van annyi tapasztalata, hogy megbízhatóan tud dolgozni.

Az már egy más probléma, hogy a megbízható, jó szakembert meg is kellene fizetni, akkor nem menne el máshová és nem lenne belőle hiány, de erre még nem jöttek rá a munkáltatók. Nem csak az IT-ben, máshol sem.

2023. okt. 14. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
26%

Igazából, ezt csak beleírják az álláshirdetésbe,hogy a cég ne tűnjön lúzernak.

Valójában meg baromira örülnek annak is, ha pályakezdő informatikus jelentkezik.


Én nem informatikus vagyok, hanem gépészmérnök, anno kezdőként én is olyan helyre nyertem felvételt, ahol a hirdetésben az állt, x év tapasztalat.

2023. okt. 14. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
86%
Azért mert tapasztalt, dolgozni tudó és akaró fejlesztőkből van hiány és nem olyanokból akik pénzt kérnek azért hogy mások tanítások öket.
2023. okt. 14. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
86%
Mert egy kezdő kevesebb hasznot termel nagyobbb kockázattal.
2023. okt. 14. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%

Csak azért, hogy meglegyen darabszámra a létszám fölösleges embert fölvenni.

Pályakezdő nem csak a munkára alkalmatlan de még a tapasztaltakat is feltartja.

2023. okt. 14. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
86%

Programozóknál tipikusan az a helyzet hogy a sok pénz hallatán mindenki is programozó akar lenni és a nagyrészük alkalmatlan a feladatra. Azt pedig hogy ki az akiben van potenciál nehéz megtalálni.


Nálunk is emberhiány van, munka van bőven csak ember nincs aki elvégezze. Ha egy kezdőt felveszünk az kb 6 hónap - 1 év után lesz produktív, ez idő alatt viszont annak az idejét viszi aki betanítja és foglalkozik vele. Amit egy kezdő mondjuk megcsinál hetek alatt az sokszor nekem 1-2 nap munka.


És ott van a veszély hogy a kezdő nem alkalmas a feladatra vagy pedig vált helyet mire betanul.

Szval fizetted az ő bérét ami mostmár kb br 700 felett van havonta, fizetted az én időmet amit a betanítására szántam ami kb 1/3 bér és nem lett előbb kész a projekt.

Majdnem ugyanennyiért meg beszerzel egy medior-senior fejlesztőt aki 1-2 hónap után szinte biztos hogy produktív és ténylegesen előrébb van a projekt.

2023. okt. 15. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
77%

Országosszinten minden ágazatban létszámhiánnyal küzködnek a cégek. Mindenhova csak olyan embereket akarnak felvenni, akinek megvan a többévnyi munkatapasztalata, Így egy kezdőnek nem sok esélye van, a munkaerőpiacon.

Ismerek olyan embereket, akiknek diplomájuk van és muszáj volt nekik, elmenni egy gyárba dolgozni 3 műszakba, mert sehol nem kaptak esélyt.

Egyébként, ez már 5-10 éve is így működött.

2023. okt. 15. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
67%

Akkor a munkáltatók ne csodálkozzanak, hogy nem találnak embert.

A kezdőnek is el kell kezdenie valahol.

2023. okt. 15. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ. Mindenkinek ment a zöld. Most nyilván nem csak a programozók vagy akármelyik IT szaknál követelik meg. És részben érthető hogy a legtöbb cég nem akar abba plusz energiát fektetni hogy egy pályakezdőt elkezdjenek betanitani. Csak ha nem adnak esélyt a pályakezdőknek sehol, vagy akár kezdetben kissebb feladatokkal se bíznák meg és így tovább tovább, akkor ne csodálkozzanak hogy nincs ember. Persze napokig lehetne beszélni érvről, ellenérvről, csak azt felejtik el hogy egyszer ők is voltak kezdők. Ők nekik is meg kellett tanulni.És nem csak az informatika világáról van szó. Hanem óvodai dajkát is úgy vesznek fel sok helyen, hogy követelmény a több éves tapasztalat, és még sorolhatnám. És esetleg az se elhanyagolható szempont hogy valakit meg azért vesznek fel ilyen pozícióba hiába nincs tapasztalat mert valakinek a valakije pl.
2023. okt. 15. 12:30
 10/21 anonim ***** válasza:
90%

7-es vagyok, ez kimaradt.

Felveszik a pályakezdőket, de ahhoz már komoly protekcióra van szükség, hogy eltudja kezdeni valahol az életét.

Én úgy vettem észre hogy a maivilágban, ismeretség és protekció nélkül, már nagyon sokan labdába se tudnak rúgni. Lehet bármilyen jó az önéletrajzod, beszélhetsz 1 vagy több idegen nyelvet folyékonyan, nem fognak esélyt adni.

Protekció nélkül, már szinte semmit nem lehet elintézni.

2023. okt. 15. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!