Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mi köze van a leendő munkáltat...

Mi köze van a leendő munkáltatómnak ahhoz, hogy hogyan oldom meg a lakhatásomat?

Figyelt kérdés

Budapesten jártam egyetemre, így van ott egy saját tulajdonú lakásom. Az egyetemi évek alatt abban laktam, azután kiadtam. Egy ideig nem éltem Pesten, hanem visszaköltöztem szülővárosomba, Pécsre. Most megint ott keresnék munkát, ezért beadtam egy önéletrajzot egy álláshirdetésre. Az adataimnál, a pécsi címet adtam meg, mert hivatalosan ez az állandó lakhelyem, továbbá ha esetleg levélben válaszolnának, azt itt egyszerűbben és hamarabb kapom meg, mintha 200km-t kéne érte utaznom. De hogy ne legyen ebből félreértés egy zárójeles megjegyzésként odaírtam, hogy budapesti lakhely megoldott. Hogy nehogy azt higgyék, hogy még ez után akarok nekiállni albérletet keresgélni és hónapokig húznám az időt vagy ilyesmi. Gyakorlatilag ha szükséges lenne már másnap oda tudnék költözni és munkába tudnék állni.

(Korábban ezt nem írtam bele és volt már hogy felhívtak telefonon, azzal, hogy ez napi 8 órás munka lenne ám és nehogy azt higgyem, hogy naponta fogok tudni 200km-ről ingázni. Akkor külön magyarázkodnom kellett.)

Most is felhívtak onnan, ahova most beadtam az önéletrajzomat. Akivel beszéltem, nem is kérdezett semmi szakmai dolgot. Viszont rögtön leginkább az volt a legnagyobb problémája, hogy mit jelent az hogy budapesti lakhely megoldott. És folytatta, hogy így nem lehet önéletrajzot írni ez teljesen hibás, legközelebb fejtsem ki, hogy ezt hogy értem, mert nekik ez nem derül ki ebből. Mert nekik nem mindegy hogy albérletben lakok, vagy valamelyik ismerősömnél, vagy hol.

Hát én néztem egy nagyon. És szépen elmagyaráztam a dolgot.

Lehet, hogy velem van a hiba, de egy szakmai önéletrajznál, ahol leginkább rövid tömör megfogalmazásra és tényszerű adatfelsorolásra van szükség, nem hiszem, hogy a lakáshelyzetemről kéne regényt írnom és magyarázkodnom, hogy hol, mikor, kivel ,ettől meddig és mennyi pénzből fogok lakni.

Ha interjúra behívnak és ott megkérdezik, akkor szívesen elmondom. Bár akkor is kicsit furcsa. Mert ha beírok, vagy mondok X Ft fizetési igényt, beleértve az összes költségemet, amiből kijövök egy hónapban, akkor azon kívül végül is mi közük hozzá, hogy albérletre vagy mire költöm a pénzemet.

Persze jó, szíve joga megkérdezni, csak kicsit furcsállom, hogy rögtön első telefonbeszélgetésen ez a legfontosabb problémájuk.

Nektek mi erről a véleményetek? Esetleg volt már részetek hasonlóban?


2011. jún. 11. 12:04
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

semmi közük hozzá, sőt még kb 2000 egyéb dologhoz sem, amit ennek ellenére megkérdeznek



legközelebb írd be, hogy lakcím budapest, blablabla

tartózkodási hely: pécs, blablabla


senkit nem fog ettől kezdve érdekelni

2011. jún. 11. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Alapfelállásban nincs közük, de azért éld te is bele magad a helyükbe.


Olyan embert keresnek, aki elvégzi a munkát. Akit motivál a munkáért kapott fizetés és aki megtud élni abból a fizetésből.


Képzeld el, hogy te ajánlanál munkát valakinek, fizetnél neki 100 ezer Ft-tot és megtudnád, hogy az illetőnek albérletezni kellene Pesten. Te elhinnéd, hogy (mondjuk 45 ezres albérlet+közös költséggel számolva) 55 ezerből kijönne neki a rezsi, kaja, stb?

Én nem. Keresnék olyan, aki eleve Pesten lakik. Ilyenkor ha látnám, hogy az illetőnek saját lakása van vagy pesti címe, akkor az döntő lenne a felvételkor (nagy előny azzal szemben, aki csak annyit mond, hogy megoldott, mert abból még gondolhatok arra, hogy a barátjához költözik - aki ha kirúgja akkor máris nem megoldott lesz - vagy arra, hogy albérletezni fog).


A munkaadók általában hosszú távra terveznek, tehát olyanokat akarnak felvenni, akiknél esélyt látnak, hogy az illető 1-2-sok év múlva is náluk fog dolgozni (a munkaerő fevétele, betanítása komoly költség).

A munkaadóról - mivel ő birtokolja a tőkét - feltételezhetjük, hogy van némi esze. Számol.

A munkavállaló meg vagy számol vagy nem, azon az oldalon jóval több a következetlen ember, aki belevég bármibe, mert kisebb a vesztenivalója.


Manapság a munkaerőpiacon rengeteg kritériumnak kell megfelelni, ha te akarsz lenni a cég számára a tökéletes alkalmazott, és ezek közül soknak a konkrét munkavégzéshez nincs egyértelműen köze (pl van-e gyereked, szeretnél-e gyereket, van-e hiteled), de közvetve mégis van (ha beteg a gyerek hiányzol a munkából, ha gyerekes vagy több szabit kell adjanak, ha hiteled van akkor jobban rá vagy szorulva a pénzre így kisebb eséllyel lépsz le, jobban irányítható vagy, stb).


Hát ezért szükséges minél jobban kifejezned magad.

2011. jún. 11. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Semmi köze nincs hozzá. Az előző válaszolókkal nem értek egyet. A személyes adataid egyáltalán nem kell megadni. Hívjanak fel vagy írjanak ímélt. Csak a neved és az elérhetőséged kötelező, hogy el tudjanak érni, ezen kívül csak olyat írj bele, ami pozitívum. Esetedben a pécsi lakcím nem az.

Egyébként ha nem írsz címet, akkor valószínűleg a munkáltató nem is fog ezen agyalni.

2011. jún. 11. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
első vagyok, pedig a személyes adataid meg kell adni egy önéletrajzban ;)
2011. jún. 11. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Azért akarják tudni, mert ha nem helyben laksz, hozzá kell járulniuk az utazási költségeidhez. Dolgoztam Budapesten multinál, ott is laktam bérelt lakásban, viszont az állandó lakcímem továbbra is vidéken, a szüleimnél volt, így minden hivatalos papírra azt írtam. Amikor felvettek, elkezdtek nekem magyarázni valamit az útiköltség-hozzájárulásról, kérdezgették, hogy mivel járok, aztán szabályosan ujjongtak, amikor kiderült, hogy dehogy járok be vidékről, Budapesten lakom, egy fityinggel nem kell beszállniuk semmiféle utazgatásba.
2011. jún. 11. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

A személyes adatok megadása egy urban legend, ráadásul elég káros, sokan buknak el munkát ilyesmi miatt.

Az önéletrajz formája kötetlen, az a lényeg, hogy meggyőzze a munkáltatót, hogy a jelentkezőt érdemes behívni egy interjúra. Nem egy pályázat, ahol ha kihagyod a születési dátumot, automatikusan elbuktad, az ilyesmi ugyanis egy munkáltatót sem érdekel, a munka szempontjából irreleváns.

2011. jún. 11. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Volt már olyan, hogy nem adtam meg semmilyen címet. Akkor az volt, hogy fölhívtak, hogy két óra múlva legyek XY címen interjún punk tum.

Akkor megint csak nekem kellett magyarázkodnom, hogy az akkor sem fog menni ha most csapot papot itt hagyva azonnal indulok.

És akkor talán jogosan is kérdezték, hogy ezt mért nem írtam bele az önéletrajzomba.


Ha pedig azt írom lakcímnek, hogy Budapest, akkor az nem teljesen fedné a valóságot, hiszen az irataimban ez sehol sincs feltüntetve. (Maximum a lakás tulajdoni lapján.)

Továbbá a fenti probléma megint felmerülne.

Valamint sokszor kapok választ postai levélben. Ha az a budapesti címre jön és az albérlők nem dobják ki, nem felejtenek el szólni, hogy jött egy levelem, ráadásul lehet hogy nem is azonnal teszik, mire oda utazok nem kevés pénzért és időmért, hogy elolvassam, lehet hogy hetek telnének el.

Ha pedig levelezési címnek Pécset írom be, akkor megint jönni fognak a hasonló kérdések, mert nem értenék mi az a pécsi cím és ismét magyarázkodhatok.


Azért azt tudni kell, hogy nem minimálbéres állásokat pályázok. Nem dicsekvésnek szánom, de a szakmámban 250-300eFt bruttó bér nem számít soknak. Ennyiből szerintem bőven futná egy albérlet is, ha arról lenne szó.


Annyi eszem meg csak lenne, ha mondjuk 100e lenne a fizetésem (a fenti példánál maradva) és albérletbe akarnék menni, ha nem jövök ki belőle, akkor nem vállalnám el azt az állást.


És még egy dolog, ami szóba került itt: az utazási költségtérítés.

Korábban dolgoztam Pécs mellett egy településen. Naponta jártam ki, több 10km-t. Egy fillér térítést nem kaptam rá.

Mikor ott voltam interjún és az anyagiakról esett szó, rá is kérdeztem, de azt mondták, hogy nem térítik, mindenkinek magának kell megoldania a fizetéséből.

Lehet, hogy tévedek, de nekem az rémlik, hogy ilyen térítést csak a közszférában kötelező megadni. A versenyszférában megállapodás kérdése.

2011. jún. 12. 10:14
 8/17 anonim ***** válasza:

Ha nem adod meg, és azt mondják hogy két óra múlva legyél ott, akkor azt mondod, hogy éppen nem tartózkodsz Budapesten és beszéljetek meg egy későbbi időpontot. Komoly munkáltatóval meg lehet beszéni, hogy akkor legyen holnap az interjú. Még itt sem kell magyarázkodni. Millió oka lehet annak, hogy épp nem érsz rá, meglátogattad az anyukádat, barátnődet, épp vigyázol a testvéred gyerekére, netán másik állásinterjúra mész akkor.

Olyan nincs, hogy egy cégnél más időpont nem jó, szinte soha nem zajlanak le egy nap alatt az állásinterjúk.

2011. jún. 12. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Már volt olyan tapasztalatom, hogy csak és kizárólag egyetlen időpontban lehetett volna interjúra menni. Ragaszkodtak hozzá, nem lehetett máskorra áttenni. Én még lehet hogy ha nagyon akartam volna, meg tudtam volna oldani, de inkább higgadtan megköszöntem a lehetőséget és minden jót kívántam. Ha egy cégben ennyi rugalmasság sincs, akkor nem hiszem, hogy ott hosszú távon szívesen dolgoznék.


Amúgy akkor a mostani munkahelyemet tagadjam le? Mert hogy az is Pécsen van. És ha megkérdezik, hogy eddig mit csináltam, mint mondjak? Hogy munkanélküli voltam?

Nem szívesen hazudozok, nem is tudok jól hazudni.


A körülményeskedést se szeretem. Pl annak idején olvastam tanácsokat interjúra álláshirdetési portálokon. Valami olyasmit is írtak, hogy előre próbáljam el, mit fogok mondani. Ez olyan izé szerintem. Arra válaszolok amit kérdeznek és pedig kérdezek, ha valami nem világos. Nem színésznek megyek, így nem azért fognak felvenni, mert jól be tudok tanulni egy előre megírt szöveget.

Na mindegy... ez a kis kitérő most csak eszembe jutott.


Nem szándékozom eltitkolni, hogy van egy pécsi címem is. Nem tudom ez mért lenne szégyen. 7 évet éltem Bp-en, most 3-at Pécsen és lehet megint Pesten kötök ki. Ebben nem látok semmi rosszat.

Viszont ha valaki ezt megtudja, netán két címet lát, akkor rögtön ez lesz neki a legfontosabb beszédtéma és elkezd kvázi a magánéletembe vájkálni teljesen ismeretlenül.

Kicsit idegőrlő mikor sorozatosan kell ezt vadidegen emberekkel megosztanom.

Azt se hiszem, hogy valaki ettől lenne jó szakember a szakmájában.

2011. jún. 12. 13:43
 10/17 A kérdező kommentje:

Jaj, a lényeget nem is írtam!

Szóval a fenti állás, amivel kapcsolatban írtam a kérdést, az egész országra kiterjedő munkavégzéssel járt volna. Sokat kellett volna utazgatni különböző helyszínekre.

Így bizonyos értelemben szerintem még előnyt is jelenthetett volna, hogy az ország két felén is van egy-egy lakásom.

2011. jún. 12. 13:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!