Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mit tudnék tenni? Nem akar...

Mit tudnék tenni? Nem akar kifizetni minket. (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Elterveztem, hogy nyáron dolgozni fogok és ismerős talált is nekem nyári munkát egy ismerősénél, így osztálytársammal mehettünk nyárra oda egy étterembe dolgozni. Minden szép és jó volt, jött a július és azt mondta a főnök nő, hogy július 5-10 között kifog fizetni. Nos, ez nem történt meg, 10.-e után csak halogatta, hogy nem volt ideje bankba menni, mert xy jött haza, ezért holnap fizetek. Rákövetkező nap sem lett semmi, majd jövőhéten fizet azt mondja.. Akkor sem lettünk kifizetve. Ez így ment augusztusig, ameddig terveztük, hogy dolgozzunk és akkor azt mondta, hogy az egész nyarat fogja inkább kifizetni. Nos, nem fizetett ki, csak ígérgetett akkor is, hogy majd jöjjünk be a pénzért az egyik nap (ez megtörtént, haza is küldött, hogy nincs nála a pénz) és ez a mai napig megy, de nem fizet ki minket. Mit tudnánk tenni, vagy mi lenne az ésszerű dolog ilyenkor? Kicsit írok még pluszba, hátha segít nektek.


Mint mondtam diákok vagyunk és mivel ez étterem, így voltak ellenőrzések néha... Még az elején amikor elkezdtük a munkát, mondta a nő, hogy bejelent minket, hogy ne legyen probléma stb.. Nos, nyár közepén volt 1 ellenőrzés és a főnök nő gyorsan elküldött minket addig, ne legyünk ott, majd hívnak ha visszajöhetünk (tehát nem jelentett be minket, feketén dolgoztunk nála). Én semmit nem tudtam tenni, de a család ezt nem hagyta. Édesanyámat is behívta, hogy kifizet, ő majd elhozza, ő neki sem adott. (Jelzem, hogy másfél órás út tömegközlekedéssel és nem olcsó mulatság ezt ilyen gyakran). A bátyám pár barátjával már bement hozzá és megmondta neki, ha nem fizet ki, akkor szétfogják verni az éttermet, stb... Megszervezve, hogy egy kocsi fog kint állni és időbe elmennek,stb... Eddig még csak a megfenyegetés történt meg, hátha észbe kap a nő, de nem úgy tűnik, a bátyámék pedig nem viccelnek. Én kiakarok maradni az egészből, már a barátommal elfogadtuk, hogy nem kapunk pénzt és feleslegesen dolgoztunk, sőt inkább mi fizetünk a bérletekre. Anyám fel akarja jelenteni, de nem tudom , ez érne valamit?


Ti mit tennétek? Már annyiszor udvariasan, mosolyogva mondtuk, hogy rendben, semmi probléma, hogy már meguntuk. Hülyének nézi az embert és azt hiszi mi nem látjuk.


Nyugodtan kérdezzetek, amire tudok, válaszolok és kíváncsian várom a ti véleményeteket.


2012. szept. 7. 00:53
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
52%
Mondd meg neki, hogy bemész az apehoz és beköpöd,hogy feketén dolgoztatott (nem kaptál bélyeget a kiskönyvedbe). Mondd, hogy késedelmi kamat 10%, vagy az első utad a nav iroda. Én simán feljelenteném, ha akkor sem fizet.
2012. szept. 7. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!!
2012. szept. 7. 02:26
 3/17 anonim ***** válasza:
71%
Azt ne mond hogy nem kaptál bélyeget a kis könyvbe, mert az tavaly már meg szűnt.
2012. szept. 7. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
A bátyádat beszéld le az erőszakról sűrgősen, már ez is gáz h elmentek hozzá, mert egy esetleges tárgyalás esetén ha felhozza a főnöknő a bíróságon h meg lett fenyegetve, az gáz lenne!! Mint az előttem szóló írta: Irány a NAV! Esetleg egy próbát tehetnétek még, hogy elmégy hozzá és megmondod neki h ha nem fizet itt és most azonnal, az első utad innen a NAV-hoz lesz, ahol mindent elmondasz, beleértve azt is h el kellett bújnotok az ellenőrzéskor.
2012. szept. 7. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
50%
Addig jó, hogy irány a NAV, de tudjátok bizonyítani, hogy ott dolgoztatok 2 hónapot? Mert a főnök azt is mondhatja, hogy nem is látott még titeket. A fenyegetés tényleg nem megoldás.
2012. szept. 7. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
79%

A bátyádék inkább azzal tudnának tenni valamit, ha sok idejük van, hogy mindennap ott ácsorognak a bejárat előtt, és az összes vendéget, aki be akar oda menni, leszólítják, hogy "hallgasson rám, ne menjen ide, ha jót akar... pocsékul főznek, ismerőseim dolgoztak itt, de nem fizették ki azokat se, minden nap itt van a NAV meg az ÁNTSZ ellenőrizni... ott egy jó kis étterem a másik sarkon, azok tisztességesek, inkább oda menjen."


Ez legális, és szerintem pár nap után meg fogja únni a nő, ha elég vendéget sikerül "elüldözni".

2012. szept. 7. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
71%

Nem vagy könnyű helyzetben.


Én látok reális esélyt arra, hogy egy bejelentés alapján eljárás induljon a foglalkoztatód ellen úgy, hogy nektek bajotok ne legyen belőle.

Már csak azért is, mert diákok vagytok, tehát nem olyan dolgozók, akik már ismerik a szabályokat, és tudják, hogy mit kell nézni ahhoz, hogy törvényesen járjanak el.


A munkaviszonyod dolgok a Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőség hatásköre. Ők ellenőrzik azt, hogy valakit hogyan foglalkoztatnak, kifizetik-e őket rendesen, be vannak-e jelentve az adóhivatalhoz, betartják-e a jogszabályokat.


A foglakoztatód székhelye szerint illetékes Munkaügyi Felügyelőséget keressétek fel, és mondjátok el a szitut.

Név nélkül nem fogadják ezeket a bejelentéseket. Ez alapján indítanak hivatalból eljárást.

Mivel a munkáltató megtévesztett benneteket (hazudott) nektek azzal kapcsolatban, hogy hivatalos munka, vagy sem, ezért szerintem nektek ebből bajotok nem lesz.


Viszont az egyszer biztos, hogy valamilyen módon bizonyítanotok kell, hogy tényleg dolgoztatok ott. Vagy valamilyen papírral (jelenléti ív, stb.), vagy tanúk megjelölésével.


Én sok sikert kívánok Nektek hozzá, legyen szerencsétek!

2012. szept. 7. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
28%

Még hozzáfűzném:

Tanú lehet akár egy vagy több vendég is, aki látott ott tevékenykedni benneteket.

2012. szept. 7. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Köszönöm szépen a rengeteg választ.

Először is hozzátennék még valamit.

Amikor mi kezdtünk, velünk egy nap kezdett egy chef is, aki felnőtt volt, tehát teljes állásban dolgozott rendesen. Amikor fizetése lett volna, őt sem fizette ki! Csak várt és várt, mert ígérgette a fizetést,de semmi, így fogta magát és elment, mert családja van, valamiből etetni kell őket. 1 hónapot kidobott az ablakon, ő mondta hogy nem fog bíróságra járni emiatt, hagyta az egészet... A tanúkról annyit, hogy a szüleink, ismerős aki által bekerültünk hozzá, akkor az a chef is, tehát vannak páran és osztálytársam anyukája erre gondolt is, így a fiával készített képet rólam meg magáról az étterembe. A bátyámék még nem csináltak semmit, először ők is udvariasan bementek szerdán, hogy az öcsém meg barátja itt dolgozott és jó lenne kifizetni. (nagydarab izomember a bátyám, meg a barátja is, mondták is hogy megijedt a főnök), ő persze beígérte a pénteket azonnal(mai nap), de tegnap(csütörtök) felhívták, hogy biztos lesz-e pénz , mert nem akarunk már 20x felmenni feleslegesen erre kicsit vita lett a telefonba, nem tudom nem én telefonáltam.


Én meg a barátom ezek után sem mondtuk a főnöknek soha semmi rosszat, amikor feleslegesen utaztunk fel, csak "persze, rendben van" mindezt mosolyogva, hogy örültünk hogy itt dolgozhattunk. Nem vagyunk mi az erőszak hívei, egyszerűen csak pénzt szerettünk volna gyűjteni iskolakezdéshez, ami nem jött össze, de mi már lemondtunk arról a pénzről. Csak segíteni szeretnének a bátyámék.


Mivel én nem vagyok jártas ezekben, így édesanyámnak fogom továbbítani a válaszaitokat. Nagyon szépen köszönöm mindenkinek!

2012. szept. 7. 13:33
 10/17 A kérdező kommentje:
Annyit szeretnék még írni javításképpen, hogy bátyámék ezt nem mondták neki, amit leírtam, hogy: "... megmondta neki, ha nem fizet ki, akkor szétfogják verni az éttermet, stb... Megszervezve, hogy egy kocsi fog kint állni és időbe elmennek,stb.." Ezt csak itthon mondogatta nekünk, de még nem történt meg ez az egész, így ha van ésszerű megoldás, amit tehetnénk, akkor leállítjuk őt.
2012. szept. 7. 13:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!