Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Egy 25 éves embernek kb...

Egy 25 éves embernek kb milyen megtakarítással kellene/illene rendelkezni?

Figyelt kérdés

Tudom ez elég sokrétű kérdés, és nagyon sok mindentől függ, de érdekelne. Azért merült fel bennem a kérdés, mert egy jó barátnőm a minap elmondta, hogy neki 25 éves korára kb. 2,5 M Ft megtakarítása van. Egy kicsit elképedtem...., mert én ehhez képest sehol sem tartok.

Azt kell róla tudni, hogy 2012 nyarán végzett az egyetemmel és kb 3 hónapja dolgozik rendesen teljes állásban. Azt tudom, hogy kb 15 éves kora óta folyamatosan diákmunkát csinál, az egyetem alatt is napi szinten dolgozott. Elég jó esze is van, ezért tanulmányi ösztöndíjat is mindig kapott, és mivel félárva és kevésbé jó a családja anyagi helyzet, szociális ösztöndíjat is mindig kapott. Mindig láttam, hogy megfontolja mit vesz meg magának, mai napig nem él nagy lábon. Ezen információk tudatában elképzelhető, hogy ennyi pénz összejött? Félre értés ne essék, én nem vagyok féltékeny, mert nem is sajnálom tőle, mert megdolgozott érte az biztos.

Mások hogy állnak 25 éves korukra? Így? Vagy a barátnőm egy pozitív kivétel?

Azt mondta, most hogy dolgozik, és szerencsére nagyon jól is keres, nem fog magának luxus dolgokat venni, mert szeretne egyszer lakást venni hitel nélkül. Amikor ilyen hallok, nekem kicsi lelkifurdalásom van, mert én még nem ilyenekben agyalok, hanem hogy milyen rucikat vegyek magamnak, pedig én is 25 vagyok.....:(



2013. jan. 4. 14:34
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%
igen, pozitív kivétel
2013. jan. 4. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
82%
Nekem 3 saját lakásom van, egyiken sincs hitel és semmilyen tartozás. Továbbá van 1 autóm és 3 millió ft-m bankba lekötve. Folyamatosan dolgozom, éjjel nappal. Viszont családom nincs, barátnőm sincs, ahogy barátaim sincsenek, nem járok el szórakozni, nem veszek magamnak semmit. Szóval ez se olyan tejfölös élet, mint aminek kinéz. 25/f
2013. jan. 4. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
40%

2.5 milla még nem is sok. Egy normális főállás havi 200 nettót ad, abból 100-at félre lehet tenni. Tehát évi 1.2 millát. Átlagosan 22 évesen végeznek az egyetemmel, tehát 25 éves korukra már 2-3 éve dolgoznak, azaz 2.4 - 3.6 millának "illik" lennie. Persze ebben nincs nagy költekezés, de ebben a korban szerintem nem is kell. Most pénzt gyűjtünk. Lakásra, autóra, hosszútávú befektetésekre. Majd 5 év múlva, 30 évesen kezdünk el élni, amikor már megvan lakás, autó, biztos anyagiak. Onnantól lehet lazulni, szórakozni, csajozni.

Én így csinálom.

2013. jan. 4. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

Egyénfüggő, hogy kinek mivel kell rendelkeznie. Én 24 vagyok, egyetemre jártam eddig, kb. 300e Ft megtakarításom van, viszont 500e diákhitelem, szóval mínuszban vagyok.

Most kezdek dolgozni, de induló vállalkozásban, így egyelőre nem sokat keresek, és az is bizonytalan.

Viszont bőven benne van a pakliban, hogy ha bejön a dolog, akkor pár éven belül sokkal többet viszek haza és hosszútávon jobban járok így, mintha félrerakosgatnám a havi 10 ezer Ft-omat (amit egyébként félreteszek, ebből van a 300 ezer, ez amolyan vésztartalék, ha bármi történne).


De a páromnak például nincs megtakarítása. 23 éves, 300 ezret hoz haza havonta és nagyon jó szakmája van, kapkodnak utána a munkaadók még a jelenlegi helyzetben is. Ezért nem olyan fontos, hogy félretegyen, eddig elköltötte olyasmikre, amiket szeretett volna, autó, laptopok, stb.

Ő most kezd el megtakarítani, mert két év múlva lakást szeretne venni. Ha csak a fizetése felét félrerakja, két hónap alatt lesz annyi megtakarítása, mint nekem most, amit két éve gyűjtögetek. És másfél év múlva lesz meg a 2.5 millája (hacsak addig nem léptetik elő).


Kettőnk között az a különbség, hogy én azért igyekszem spórolni, nem sokat költök magamra - de nem is engedhetem meg. Nekem sokkal fontosabb a megtakarítás, mint neki. Valószínűleg a barátnőd is hasonlóképp van, főleg ha nincsenek szülei, akiktől segítséget kérhet szükség esetén, akkor életmentő lehet a vésztartalék.


Sajnos a magyar fiatalok körében még inkább az a hozzáállás jellemző, ami rád is. Ez a kitolódott gyerekkorral van összefüggésben, mivel a szülők sokáig segítenek, nincsenek a fiatalok rákényszerülve a felelős gondolkodásra. Ez még önmagában nem baj, igazából az a baj, hogy sokan később sem változnak. Pedig a pénzügyekben a mai világban borzasztóan fontos az előrelátás, és - hacsak nincs szuper szakmád, amivel 100%, hogy lesz mindig jól kereső állásod - a tartalékképzés.

2013. jan. 4. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim válasza:
50%
Nekem egy barátnőm 1 év alatt 1 milliót spórolt, az lett a lakásbeugrója. Kb. 120 ezret keresett (5 éve), még együtt élt egy fiúval, felezték a rezsit, kiadásokat, 50-60 ezret félrerakott havonta és még akkor volt 13 havi fizetés meg jutalom is. Azért tudott ennyit spórolni, mert volt 60ezres havi keresete is, és megtanulta, hogy kell kijönni belőle. Ma már 200 ezer felett keres, van lakása, 80 ezres lakáshitele és nagyon kell spórolnia, hogy kijöjjön a fizetéséből, semmit nem tud félrerakni, pláne télen, fűtésszezonban.
2013. jan. 4. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

Normális főállás 200 nettó ad pályakezdőnek...???

Hát nem tudom biológus vagyok,a nettóm a 100ezret se éri el.Ja és 0 forint a megtakarításom.:-(

26/N

2013. jan. 4. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat! :)

Kedves utolsó a szélsőséges válaszokat teljesen figyelmen kívül kell hagyni, de ez még csak nem is reális...

A pályakezdő fizetés sajnos mindenhol elég gyér, bizonyítani kell ahhoz, hogy megfizessenek.

2013. jan. 4. 17:38
 8/22 anonim ***** válasza:
49%
Nem reális.. végülis csak kb. 600-an dolgozunk ennél a cégnél, pályakezdőként, ekkora kezdővel. Biztos nem reális.
2013. jan. 4. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:
Olvass és értelmezz! Nem az a nem reális, hanem, hogy ennyi egy ÁTLAG pályakezdő fizetés! :)
2013. jan. 4. 18:12
 10/22 anonim ***** válasza:

8-as!Igen,nem az,hogy nem reális,hanem nem átlagos az biztos.Nem mindenki programozó...Mert gondolom kb ott vagy ahhoz hasonló szakmában van ennyi fizu kezdőként.

De az,hogy ennyi lenne egy normális főállás nettója,az eléggé tulzás.Millió meg egy normális főállásban fele ennyit se keresnek!Szerinted pl egy tanári/orvosi állás nem "normális"?

2013. jan. 4. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!