Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hová vezethető vissza ez a...

Hová vezethető vissza ez a nagyfokú aránytalanság a külföldi és hazai bérek közötti különbségben?

Figyelt kérdés

Mivel gondolom, hogy nem csak városi legenda, hogy sokaknak még takarítani és mosogatni is megéri pl Angliába kimenni, mert többet keres, mint nálunk egy főorvos.


Sokan mondják, hogy mert mások a közterhek, járulékok mértékei. Node! Egy 2000EUR nagyságú nettó fizetésre, mégha 0% járulék is jönne rá, jóval több, mint nálunk egy azonos ágazatbeli fizetés teljes bruttó bérköltsége (azaz a bruttó bér az összes járulékával együtt). Holott az árak túlnyomó többsége nálunk is akkora mint a többi uniós országban.

Vagy ezek szerint a külföldi vállalkozások profitrátája kisebb lenne? Hiszen többet kell az alkalmazottak bérére költeniük.


Példa: egy autószerelő mondjuk kapjon bruttó 160 ezer forintot nálunk. Ez nettó kb 105 ezer, a munkáltatónak meg 205 ezerbe kerül a járulékok miatt. Nagyjából a nettó bér az a bruttó bérköltség felét teszi ki kb.

Egy külföldi, hasonló beosztású manus mondjuk keressen nettó 1500 GBP-t. Az 516 ezer forint nettóban, tehát a magyar összköltségnek is a két és félszerese. Tehát hiába adott esetben ott kisebb a járulék, az ottani nettó nagyságrendileg nagyobb, mint a hazai teljes bruttó költség. Szóval ez hogy van? Mondom úgy, hogy kint sem drágább semmi, mint itt úgy nagy általánosságban.


Ezt a különbséget nem lehet az amúgy szemét hazai adórendszerre fogni. Mert legalább ha azt mondanák, hogy a kinti nettót fordítják bruttó teljes bérköltségre, akkor is a rosszabbul fizetett magyar is bruttó 400ezret keresne, ami nettó 262 lenne, a teljes bérköltség meg 514e, tehát kb 1500GBP-nek megfelelő.


Most akkor hogy van ez?



2013. júl. 28. 22:25
 1/5 anonim ***** válasza:

Oda, hogy elkerülhetetlen lesz hosszútávon a rendszer átalakítása, a szociális kiadások jelentős lefaragása, a munka középpontba helyezése, abból is az értéket termelő, szellemi/fizikai munka előtérbe helyezése.


Középtávon pedig oda, hogy az agyelszívás minden eddiginél nagyobb méreteket ölt. Ha megnézzük a 18-25 évvel ezelőtti születséi statisztikákat, abból levonunk 400 ezer fiatalt, akkor most ennyivel kevesebb tehetséges, dolgozó magyar vagyunk mínuszban.

2013. júl. 28. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

"Mondom úgy, hogy kint sem drágább semmi, mint itt úgy nagy általánosságban. "


Ezt azért érdemes átgondolni. A szolgáltatások, az élőmunka igényes dolgok és az ingatlanok ott kint jóval drágábbak, mint nálunk.


Fejlettebbek, így hatékonyabbak, gyorsabbak, jobbak, ugyanazon munkát kevesebb emberi erőforrás ráfordítással elvégzik, ezért többet tudnak fizetni az embereknek. Ez megemeli a bérszínvonalat, és igen, emiatt az is elképzelhető, hogy ott kint egyes vállalkozások kevésbé jövedelmezőek, mint itthon.

2013. júl. 28. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
És nem csak a szolgáltatások, hanem szinte minden drágább, pl. sok élelmiszer is. Nyugat Európában nekünk sosem sikerül olyan árszinten élelmiszereket venni, mint itthon. Mindig sokkal drágább, pedig tényleg a legolcsóbban próbáljuk kihozni, pl. valami kenyérféle, felvágott, esetleg valami zöldség mellé, bár ez utóbbi sokszor iszonyat drága, szóval inkább csak kenyérféle és valami felvágott vagy konzerv. Itthon sokkal normálisabb kaját tudunk venni olcsóbban. Oké, nem sírok emiatt, mert azon a néhány napon amit kirándulunk külföldön kb. tök mindegy, hogy 100Ft vagy 800Ft a kenyérféle kilója, kibírjuk fizetni. Csak ha huzamosabb ideig ott laknánk akkor bizony a lakhatás, szolgáltatás mellett az élelmiszerre is jelentősebb összeget kéne költenünk, mint itthon.
2013. júl. 29. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ez egy elég bonyolult és összetett kérdés.

Én a hatékonyság dologban nem nagyon hiszek, persze nyilván van szerepe, de nem akkora, ami ezt a bérkülönbséget indokolná. Én egy multinál dolgozom, ahol a magyar cégnél dolgoznak külföldiek is többszörös fizetésért, de semmivel sem végeznek értékesebb vagy hatékonyabb munkát, mint a magyarok, sőt...


A bérszínvonal közötti különbség okában én is inkább a társadalmi-gazdasági szerkezetet látom.


Osszuk az embereket négy csoportba:


1) Inaktívak: gyerekek, nyugdíjasok, munkanélküliek. Ők gazdasági szempontból semmilyen értéket nem állítanak elő, eltartottak.


2) Azon aktívak, akik az államtól kapják a fizetésüket: pedagógusok, orvosok, rendőrök, tűzoltók, köztisztviselők, politikusok stb. Rájuk természetesen szükség van, de az általuk előállított érték csak áttételesen és lassan jön létre. Mivel állam pénze sem az égből potyog, hanem adó formájában szedik be valahonnan - és eredendően nem ettől a társadalmi rétegtől, hiszen akkor egyik zsebből ki, másik zsebből be hatás érvényesülne, hanem a társadalom más rétegeitől. Ebből az következik, hogy az ide tartozó emberek is végső soron eltartottak a társadalom által.


3) Kereskedelemben, egyes szolgáltatási szektorban dolgozók: ők ugyan nem az államtól kapják a pénzüket, de a termelésben ugyanúgy nem vesznek részt, hanem a társadalom egyéb szereplői által előállított értékből nyesnek le egy szeletet. Ha így nézzük, ők is eltartottak.


4) Iparban, mezőgazdaságban, bizonyos szolgáltatási szektorban dolgozók: értéket egyedül ők állítanak elő, valós termelő tevékenységet csak ők végeznek.


Sajnos az ország nem dúslakodik nyersanyagokban, nincsenek aranybányák, olajmezők stb., csak a megtermelt javakból lehet gazdálkodni.


Pontos számokat nem tudok, de a 4. csoportba jó ha a lakosság 15-20%-a tartozik és végső soron ez a 15-20% tartja el az összes többit. Ez a nagyon nagy gond. Az általuk előállított érték egyszerűen nem olyan mértékű, hogy abból munkabér formájában többet szét lehessen osztani az egész társadalom számára. Ehhez valami óriási, már-már irreális hatékonyságnövelés kellene. Ráadásul az hazai ipar jelentős része külföldi kézben van, a külföldi tulajdonosoknak pedig nem érdeke a bérek emelése, hiszen pont az alacsony bérek miatt telepítik ide a termelést.


A másik dolog a magas munkanélküliség. Amíg a munkaerő piacon túlkínálat van, nem fognak jelentősen emelkedni a bérek.

2013. júl. 29. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Szerintem a globális sakktáblán játszanak, és a bérszínvonal alakításával oda 'vándoroltatják' az embereket, ami a politikai céloknak megfelel: el innen..


Nem lehet véletlen, hogy más volt szocialista országok már átestek ilyen-olyan pénzügyi stabilizáción, mi viszont még mindig kamatos kamattal fizetjük az államadósságot, csak mert 'becsületbeli ügy'.


Bp., II. kerületben élek, olyan fura ingatlanok épülnek itt, mint pl. ez: [link] , nem gondolnám, hogy magyar embereknek..

2013. júl. 29. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!