Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A versenytilalmi megállapodáss...

A versenytilalmi megállapodással kapcsolatban lenne néhány kérdésem?

Figyelt kérdés

2 hete írtam alá a szerződést, amiben az áll, hogy nem helyezkedhetek el konkurens cégnél a munkaviszony megszűnését követő 2 évben, cserébe a mindenkori bruttó munkabérem 1/3-a jár, amit a munkabérre vonatkozó rendelkezések szerint és azzal egyidőben folyósítanak.

Elállási jogról, kötbérről nincs benne szó, csak ennyi van, amit leírtam.


A kérdések:

1. Ha én felmondok még a próbaidő alatt, akkor is jár a teljes 2 évre járó összeg?

2. Kérhetem tőlük, hogy egyösszegben fizessék ki az egészet vagy törvényes, ha ők részletekben akarnak fizetni a munka megszűnése után is?

3. A fizetésem bruttó 120.000 ft. Annak az 1/3-a 40.000 ft, ez nettóban 26.200 ft. Mivel a megállapodás 2 évre (24 hónapra) szól, ezért 24x26.200 = 628.800 forintot kéne nekik fizetniük, ha ebben a hónapban felmondok. Jól számoltam?


2015. máj. 10. 09:26
 1/9 anonim ***** válasza:

Furcsállom ezt a megállapodást egy bruttó 120ezres munkakörnél.


Nem lehet, hogy az van, hogy *amíg ott dolgozol*, addig kapsz extra 1/3-ot? Tehát bruttó 120 helyett bruttó 160-at?


(A mindenkori nekem arra utal, hogy változó összegről írnak. Ha az lenne, amire gondolsz, akkor nem azt írták volna, hogy a legutolsó munkabéred 1/3-a? Sőt, az is gyanús, hogy ha úgy van, ahogy írod, akkor is nem írja, hogy két éven át folyamatosan fizetnének. Lehet, hogy egyszeri díj.)

2015. máj. 10. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

A munka törvénykönyve ezt írja:


"228. § (1) A felek megállapodása alapján a munkavállaló - legfeljebb a munkaviszony megszűnését követő két évig - nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekét sértené vagy veszélyeztetné.

(2) Az (1) bekezdés szerinti kötelezettség teljesítéséért a munkáltató megfelelő ellenértéket fizet. Az ellenérték összegének meghatározásánál különösen arra kell tekintettel lenni, hogy a megállapodás milyen mértékben akadályozza a munkavállalót - elsősorban képzettségére és gyakorlatára tekintettel - újabb munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésében. Az ellenérték a megállapodás tartamára nem lehet kevesebb, mint az azonos időszakra járó alapbér egyharmada."


Az azonos időszakra (2 évre) járó alapbér egyharmadát ír.


De itt világosabban leírja:


"A versenytilalmi megállapodás ára


A munkáltató a versenytilalmi megállapodásért cserébe ellenértéket köteles fizetni. A korlátozás mértékének és az ellenérték meghatározásánál figyelembe kell venni a munkavállaló képzettségét és gyakorlatát.

A törvényben megszabott minimum a korlátozással érintett időtartamra eső alapbér 1/3-a.


Tehát:

 1 év korlátozás esetén 4 havi

 2 év korlátozás esetén 8 havi alapbér

Ennél kevesebb összeg nem fizethető.


A versenytilalmi megállapodás ellenértékét a munkaviszony megszűnésekor egy összegben kell a munkavállaló számára kifizetni."


forrás: [link]


Ebből nekem nem az jön le, hogy egyszeri 1/3-ról lenne szó. Hiszen épp azért fizetik, hogy utána 2 évig ne helyezkedjek el a szakmában. Egyszeri 26.200 forint nem megfelelő ellentételezése annak, hogy utána 2 évig nem dolgozhatok a szakmámban.

2015. máj. 10. 13:01
 3/9 anonim ***** válasza:
Legyen úgy, ahogy gondolod! Furcsállom, minden esetre. Remélem kapsz megerősítést, hogy próbaidő alatti felmondásod esetén is megkapod. De hát másnem kibírod azt a pár nap felmondási időt is ennyi pénzért, nem? :)
2015. máj. 10. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Próbaidő alatt nincs felmondási idő. :)
2015. máj. 10. 13:45
 5/9 anonim ***** válasza:
tudom. Azért írtam, hogy remélem, hogy próbaidő alatti felmondás esetén is jár, vagy ha nem, akkor meg próbaidő után mondasz fel, és kibírod azt a pár nap felmondási időt.. ;)
2015. máj. 10. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Ja értem. :) Hát figyu, csak akkor derül ki, hogyha már felmondtam, hogy jár-e. Akkor meg már nem tudom visszavonni, hogy á meggondoltam magam, maradnék még egy ideig... :D
2015. máj. 10. 15:59
 7/9 anonim ***** válasza:
Hát, igazából nem szabadna, hogy csak akkor derüljön ki. Durva lenne, hogy ha a szerződésed tartalma azon múlna, hogy a munkaadó mit értett bele... Ezért írtam, hogy "Remélem kapsz megerősítést". Egy munkajogász biztos tudja..
2015. máj. 10. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
120 brutto ilyen feltételekkel?? Milyen szakma ez ahol ilyen alacsony fizetèshez akkora nagy üzleti titkok társulnak?
2015. máj. 11. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Hát ez az! Nem társul semmi üzleti titok ehhez. A ranglétra legalján állok, abszolút semmi olyat nem tudok a cégről, ami őket hátrányba sodorhatná. Csak gondolom nem akarják, hogy otthagyjam a céget, és ezért kötötték ki, hogy ne dolgozhassak a saját szakmámban 2 évig. :/
2015. máj. 12. 17:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!