Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mi van ha még az összes...

Mi van ha még az összes szabadságom megvan és jön az év vége? Milyen indokkal tagadhatja meg a munkahely a kivételét most hogy már nincs hova tolni?

Figyelt kérdés

Olvasom a jogszabályokat:


Az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség (2015) évében megkezdődik, de a következő évre átnyúló rész nem haladja meg az 5 munkanapot.

Viszont ha a munkaviszony október 01-jén vagy azt követően kezdődött, a munkáltató a szabadságot az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.


Ha a munkavállaló részéről felmerülő okból nem lehetett az esedékessége évében kiadni a szabadságot, akkor az ok megszűnésétől számított 60 napon belül KI KELL adni.


Ha kollektív szerződés lehetővé teszi, akkor a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig is ki lehet adni.


Ha a munkáltató a munkavállalóval megállapodott, akkor az alap- és életkor szerinti pótszabadság egyharmadát az esedékesség évét követő év végéig adhatja ki. Az írásbeli megállapodásnak tartalmaznia kell a kiadás feltételeit. Például az időpontot, hosszát stb.


Ki nem vett szabadságot kizárólag a munkaviszony megszűnésekor szabad pénzben megváltani, más esetben nem!



A részletek: idén még nem voltam szabadságon, bár kértem már az év folyamán tavasszal is nyáron is ősszel is (ebből kétszer hivatalosan írásban bizonyíthatóan). Nem kaptam meg, indoklás nem volt, az mifelénk nem szokás, most nem ez a válasz.

Most jön az év vége, 28 napom van, az munkanapokkal számolva majdnem 6 hét, és itt a karácsony, nincs is már 6 hét az évből gyakorlatilag a munkanapokat tekintve.


Mire készüljek milyen indokot tudhat mondani a cég a szabadság kivételét megakadályozandó? Én nem tudok ilyen jogszerű indokot mondani a jogszabályokat olvasva ki kell adnia, nem tolhatja tovább nem fizetheti ki, nem elfogadható válasz az hogy majd, mivel év vége van.


A szabadságot írásban kértem október 5-én, ugye 15 nappal a kivétel előtt kell kérni, ez teljesült. Válasz persze semmi.


2015. nov. 17. 08:44
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Nincs jogszerű ok, ami miatt nem adhatja ki.

De pár napja volt itt egy hasonló kérdés, ott már kiveséztük ezt.

(Remélem, nem ugyanaz a kérdező, és megint hisztibe fog fulladni a téma, miszerint "kell a munka, szóval beletörődöm", "tök mindegy, ha pattogok, kirúgnak", "ne okoskodjatok, nem itt dolgoztok".)

2015. nov. 17. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
Minek teszed fel ugyanazt a kerdest ilyen sokszor? Egyszer elég volt.
2015. nov. 17. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

"kell a munka, szóval beletörődöm"


És ez lett volna a köv kérdés: ha nem adja ki pedig ki kellene, akkor milyen eszköz van a kezemben a jogaim kikényszerítésére? Olyan eszköz ami nem eredményez azonnali állásvesztést.

Tudom elballaghatok a munkaügyi felügyelethez és tehetek bejelentést (mivel egészen konkrét ügyről van szó nyilván nem tehetemn meg anonim módon...) és aztán jön a felügyelet vizsgál büntet én meg másnap állástalan vagyok.

2015. nov. 17. 08:48
 4/21 anonim ***** válasza:

Másnap nem lehetsz állástalan, hiszen ha a munkáltató mond fel, legalább 30 napos felmondási idő van, aminek a feléről fel is vagy mentve a munkavégzés alól. (Azonnali hatállyal nem fognak felmondani, ha nincsen indok, mert az fordítva sülhet el.)

De igaz, ha nem akarnak tovább veled dolgozni, megtalálják a megfelelő indokot a rendes felmondásra. Kérdés, minek akarsz olyan cégnél dolgozni, amelyik egy nap szabadságra sem enged el, és felmondást helyez kilátásba, ha mennél.

2015. nov. 17. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:

Egész évben egyetlen egy nap szabadságot sem kértél eddig?

Mióta dolgozol ott?

Ez az első éved?

Tavaly hogy volt?

2015. nov. 17. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
#3: de megteheted anonim módon. A felügyelet felé természetesen igazolnod kell magad, de ők nem fedik fel a bejelentő kilétét.
2015. nov. 17. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

Ja, és a főnök meg annyira hülye, hogy ha van egy dolgozója, aki már többször kért szabadságot, nem kapott, akkor nem is fogja kitalálni, ki nyomta fel...

Vagy mivel a másik kérdésnél írta a kérdező, hogy betanított munkás, aki bármikor pótolható, lehet nem is töprenkedik a főnök: egyszerűen csak felmond a dolgozónak...

Amúgy örömmel látom, hogy a kérdező a kérdésébe már belevette azt a jogszabályt, amit én linkeltem be neki a másik kérdésénél:-)

2015. nov. 17. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

: de megteheted anonim módon



!!!! Hogyne! Megtehetem anonim módom hogy a dolgozók szabiját nem adják ki és ellenőrizzék és persze a főnök se jön rá ki volt. Ja de lehet eszébe jut hogy a Pista még itt ugrált tegnap a szabis kérelemmel már sokadszorra? nem, biztps nem jönne rá...

2015. nov. 17. 12:15
 9/21 A kérdező kommentje:

A felügyelet felé természetesen igazolnod kell magad,


És persze az ellenőröknél sem képzelhető az hogy a főnöknek valahogy "mégis" elmondják ki volt a feljelentő. Mondjuk egy boríték a zsebbe és mindent tud a főnök még egy boríték és az ellenőrök is mindent rendben találnak és távoznak.


Egy ismerősöm étteremben van és mesélte hogy megy az ANTSZ és munkaügyi ellenőrzés. Van lé a zsebbe? Akkor minden rendben jegyzőkönyv aláírás és viszlát.

2015. nov. 17. 12:17
 10/21 anonim ***** válasza:
Ez is egy hozzáállás, de akkor már el is jutottunk oda, amit a #1 mondott. Akkor viszont ne nyafogj nekünk, hanem szívjál tovább csendben, mint eddig.
2015. nov. 17. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!