Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ez így mennyire törvényes...

Ez így mennyire törvényes vagy etikus?

Figyelt kérdés

Egy magyar cégnél (nem multi) dolgozom 2 hete. A szerződésemben 1 műszakra vagyok bejelentve(de.), de valójában 2 műszakban dolgozom (de. és du.)

A délutános pótlékot mindig 10-én fizetik készpénzben, zsebbe. Csak az alapbért utalják számlára. Hallottam már olyat a kollégáktól, hogy néha a főnök ki sem fizeti a pótlékot, vagy nem annyit, amennyit kellene, "lecsíp" belőle, meg ilyenek.

Ez így normális?!

Sok cég csinálja ezt?


A túlóra pénzzel ugyanaz a helyzet mint a pótlékkal..


2015. nov. 25. 17:23
 1/4 anonim ***** válasza:
83%
Üdvözöllek Magyarországon.
2015. nov. 25. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A törvény és az etika két külön kérdés, köszönöviszonyban sincsenek egymással.

A te eseted mondjuk se nem törvényes, se nem etikus.

Elég megszokott, nem csak ebben az országban, máshol is.

Részben feketegazdaság, így van az, hogy sokan papíron csak minimálbért keresnek, valójában meg nyaralni járnak, autót tartanak fent, stb. Nyilván ezt 70 ezerből nem lehetne.

Sokaknak megfelelő, egy 20-30 éves még nem gondol a nyugdíjra, én is feleslegesnek tartom, úgysem ez a rendszer lesz már 30 év múlva.

Amíg zsebbe megkapják, addig minden OK. De ha már abból is elvesznek, akkor nem éri meg csinálni.

Ilyenkor szokott az történni, hogy valaki bepöccen, és felnyomja a céget.

A zsebbe kapott pénzt úgysem tudod bizonyítani visszamenőleg, max a jövőben készíthetsz róla felvételt.

A műszakokkal viszont meg lehet fogni egy ilyen céget, mert ha 6-14-ig vagy bejelentve, és odaállítanak este 8-kor ellenőrizni, te meg ott vagy (és persze a többiek), akkor azt ki sem lehet dumálni, mert túlóra sem tarthat reggel 6-tól este 8-ig. Meg arról elrendelő dokumentumnak is kellene lennie hivatalosan.

A két műszakkal egy haverom munkahelyén úgy trükköztek, hogy 2 jelenléti ívet vezettek. MIndenki beírta magát mindkét műszakba, 4 órába voltak bejelentve, 8-at dolgoztak, így bármikor kaptak volna ellenőrzést, minden rendben lett volna. De ott megkapták rendesen zsebbe a pénzt, és legalább nem vontak belőle adót.

2015. nov. 25. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Ráadásul szlovák rendszámú BMW-vel járnak a főnökeim...elég nagy sumákságok lehetnek ott is.
2015. nov. 25. 17:49
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Tipikus sóher magyar vállalkozó.
2015. nov. 25. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!