Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Etikátlan sőt jogot sért a...

Etikátlan sőt jogot sért a folyamatos próbaidő valóban?

Figyelt kérdés

Sok cég játssza azt a játékot hogy senkit se véglegesít soha, hanem folyamatos próbaidőn tartja az embereket. 3 hónap, majd lejár „elküldik” indoklás nélkül, 1-2 nap szünet és újra ugyanott ugyanazt alkalmazzák újabb 3 hónapra. Ez is lejár és újra és újra.

És mindenkivel.

Rengeteg cég játssza ezt a játékot, nem ám zugcégek (azok is) de komoly multik is. Én pl egy távközlési multinál vagyok itt is ez megy. 2 éve itt vagyok 3 hónapos papírokkal folyamatosan.


Nyilatkozott egy munkajogi szakértő, aki szerint azon túlmenően hogy etikátlanság hanem igazából jogsértés is. A dolgozónak joga van a méltányos elbánáshoz márpedig ez nem méltányos, vagyis jogsértő.

A próbaidő LÉNYEGE az hogy eldöntsék a felek kívánnak-e együtt dolgozni. A próbaidő hónapjai alkalmasak erre, ha ez lejár a munkáltatónak döntésre kell jutni.

Megfelel a dolgozó akkor véglegesítse.

Nem felel meg küldje el.


De az hogy újra és újra visszaveszi ugyanoda ugyanazt új és új próbaidőkkel –ez nyilvánvaló csalás.


Ez így lenne?

Mert ha ez így van akkor marha sok cég kőkeményen jogot sért. Persze fel lehet tenni a kérdést: jogot sért? És akkor mi van? Semmi.

A kutya ugat a karaván halad , a dolgozó akinek meg kell az állás befogja a száját. Mi mást tehet.

Elmehet máshova és ott lehet ugyanez van. Vagy még rosszabb. Lehet máshol még be se jelentik.


2016. júl. 9. 09:52
 1/7 anonim ***** válasza:
68%

Próbaidőre vesz fel, vagy 3 hónapos határozott idejű munkaszerződést köt?


Egyébként abban van valami, hogy ha ez így jó a munkavállalóknak és folyamatosan visszamennek, nem jelentik a céget a megfelelő hatóságnál, akkor végül is mindenki elégedett és megy a maga útján.

2016. júl. 9. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
19%

A kulcsfontosságú részlet itt az, hogy a dolgozó a kirúgása után pár nappal visszamegy. Mert hogy az "újra ugyanott ugyanazt alkalmazzák" esethez szükséges, hogy a dolgozó is akarja, nem csak a munkáltatón múlik.


Amúgy én nem tudok ilyen esetekről, ahol ez lenne a bevett gyakorlat, főleg nem komoly multiknál. Nem is túl életszerű, mert egyrészt a cégnek sem igazán áll érdekében, másrészt a dolgozók sem olyan hülyék, hogy ezt játsszák állandóan.

2016. júl. 9. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

"kirúgása után pár nappal visszamegy"


Életszerűség. Nem visszamegy, hanem el se megy.

Mancika dolgozik lejár a próbaidő és szólnak neki hogy 1-2 nap szünet és indul az új próbaidő.

Mancika nem megy sehova,foyamatosan dolgozik max 1-2 napot papír nélkül lóg a levegőben.


ÉS nem olyan hülyék a dolgozók? Dehogynem. Én is.

Illetve ez nem hülyeség egyszerűen ez van. Hova menjek? Máshova ? Ott is ez van vagy még ez sincs: ld be se jelentenek.

2016. júl. 9. 13:33
 4/7 anonim ***** válasza:

A munkajogi szakértő olvasgathatná a munka törvénykönyvét, mielőtt nyilatkozgat.

Egyrészt: nincs olyan, hogy véglegesítenek valakit.

Van határozatlan idejű msz és határozott idejű msz.

Mindkettőben lehet (de nem kötelező) próbaidő.

Másrészt: A próbaidő lejárta nem jelenti azt, hogy a munkáltatónak döntésre kell jutni. Ha akarja elküldi a munkavállalót, ha akarja tovább foglalkoztatja, ha akarja, a próbaidő letelte után küldi el.

Harmadrészt: "De az hogy újra és újra visszaveszi ugyanoda ugyanazt új és új próbaidőkkel –ez nyilvánvaló csalás."

Nem csalás.

Az MT. 192.§(2) értelmében többször is létesíthet határozott idejű munkaszerződést ugyanazzal a dolgozóval 5 éven keresztül.

Ugyanezen § (4) pontja ugyan "próbálja" korlátozni az új és új határozott idejű szerződést ugyanazon felek között, de a gyakorlatban a munkáltatók ki tudnak bújni alóla.


Nálunk is csinálja nagy cég, hogy 90 napos határozott idejű szerződést köt a dolgozókkal, 90 napos próbaidővel és a határozott idő letelte után már másnap ugyanilyen szerződést köt ugyanazzal a dolgozóval (esetleg más munkaköri leírással, hogy szó ne érje a ház elejét)

Így alkalmazza őket évekig, tulajdonképpen végig próbaidősen.

2016. júl. 9. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem jogsértés.

Egyébként ha az lenne, és te részt vennél benne, akkor te is bűnrészes lennél, mert senki sem kényszerít, hogy aláírd, de te mégis asszisztálsz a jogsértéshez...


Azért közelítsd már meg a másik oldalról is, mielőtt vádaskodsz. Pár napja került ki a munkahelyiterror blogra, hogy egy biztonsági őr eddig zsebbe kapta a fizu egy részét, most nem kapja, és egyből lépni akar, felnyomni a céget, stb. Bezzeg eddig, amíg feketén kapott pénzt, és adót csalt, addig semmi baja nem volt a szintén adócsaló munkahelyével.


Emberek, ne legyünk már ennyire kétszínűek!


Visszatérve, előttem megfogalmazták.

Nincs ebben semmi jogsértés. Ha van szünet, akkor véget ér a munkaszerződés, pár nap múlva bárkinek joga van újra aláírni, a feltételek adottak, a dolgozó vagy elvállalja, vagy nem, nem kényszerítik.

Ha meg szünet sincs, akkor nyilván nem hülye a munkáltató, nem folyamatos próbaidőről van szó, hanem folyamatosan 3 hónapos határozott idejű szerződéseket ad.

Nem kell ezt összekeverni, a 3 hónap egyik esetben próbaidő, másik esetben meg határozott idejű szerződés.


A Tigáz csinálta ezt éveken keresztül, nem titok. Most már ugye kivonul az országból, meg már nincs is ott az a haverom, aki éveken át 1 meg 3 hónapos szerződéshosszabbításokkal dolgozott. És rajta kívül még nagyon sokan.

Akinek nem tetszett, elment. Nagy volt a mozgás, mentek is el, de jöttek is a helyükre.


Azért ilyet ne kamuzz már, hogy mennél, de nincs hova. Ahol jelen van egy távközlési multi, az nyilván nem Bivalyröcsöge 200 fős falva. Ahol ők jelen vannak, ott van más is. Ha maga a munkakör érdekel, akkor be lehet adni a konkurenciához is, hiszen az elméletben már otthon vagy, jó eséllyel a használt programokat is ismered, a jogi háttere is ismert a távközlésnek.

Telekom, Digi, UPC, Invitel, és ezernyi helyi kis szolgáltató. Még ha "szakmán" belül is maradsz, van lehetőség, csak tudod, lépni kellene, és nem csak sajnálkozni meg siránkozni.

2016. júl. 9. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

"Nem kell ezt összekeverni, a 3 hónap egyik esetben próbaidő, másik esetben meg határozott idejű szerződés.

"


Nem KEVEREM össze és NINCS IGAZAD.

A próbaidős szerződés attól próbaidős hogy benne vagy hogy próbaidős.

És benne van. Mint írtam kettő éve nyomom 3 hónapos PRÓBAIDŐS papírokkal.

Benne van mindegyikben.


És nem, nincs igazad. Igenis jogsértő, csak nem erről az oldalról.

Hanem méltánoysság elvének sértése és erről beszélt a jogi szakértő is.

Ugyanis józan paraszti ésszel: munkakör adott feladat adott. A munkáltató kipróbálja adott dolgozót oké. És dönt.

Na de 10x egymás után próbaidő? Miért hát hányszor akarja az a szemét cég kipróbálni a dolgozót???


Próbáljon ki, és döntsön. Na de újra és újra próbaidő? MIre fel?

Ja arra fel hogy könnyű leygen engem adott esetben kitenni. Erről szól az egész!!!!


És ugye határozott idős szerződéssel nincs hitel...

lakáshitel stb szóba se jöhet.

2016. júl. 9. 17:29
 7/7 A kérdező kommentje:

"akkor be lehet adni a konkurenciához is, hiszen az elméletben már otthon vagy, "


Volt kollega átment egy másikhoz. Én is mentem volna fel is vettek volna. De mit hallok? Próbaidő...

És hányszor.... hát folyamatosan.

Na nem mentem...

2016. júl. 9. 17:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!