Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Folyamatos próbaidő, a cégnek...

Folyamatos próbaidő, a cégnek senki se felel meg soha-Sért bármilyen jogszabályt egy cég ezzel? Állandó próbaidősök bizonyos munkakörökben?

Figyelt kérdés

Sok cég játssza azt a játékot, hogy adott pozíciókra próbaidőst vesz fel X hónapra, azzal a kamuval hogy ha jól teljesít véglegesítik. De valójában soha senkit se véglegesítenek, lejár a próbaidő, de még a lejárat előtt 1 nappal elküldik a dolgozót indoklás nélkül. Megtehetik erről szól a próbaidő. És jön a következő delikvens és a köv és a köv…

Soha senkit se véglegesítenek, állandóan próbaidősök vannak. Vannak olyan állások, ahol vagy 5 éve nincs végleges ember. Persze a próbaidősöket csakis az utolsó napokon küldik el, és soha semmit se mondanak indokként. Azért érdekes, mert próbaidő alatt elvárhatja a dolgozó hogy szóban minősítsék a munkáját. Jó, nem jó. Várható a véglegesítés vagy nem. Ez nem jogszabályi kötelem, ez elemi etika lenne. Ha valaki a 3 hónapot ledolgozza nekik és nem mondanak semmit ez alatt, az azt jelenti elvileg minden rendben, mert ha nem lenne rendben nem várnák ki a 3 hónapot.

A cégnek így marha kényelmes nem kell felmondási idő indoklás, bíróság később kizárt stb. És ugye a próbaidős bér is a béka segge alatt.


Sért ezzel jogszabályt egy cég? Mert marha sok cég csinálja ezt.

Hogy etikát sért –e az nem kérdés. De hát etika ugyan… hát Mutyiországban az minek. (Bocsánat, Magyarországon-mindig elírom)


2015. okt. 28. 14:41
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Semmilyen jogszabályt nem sért, hisz, amint te is írod, erről szól a próbaidő.


Ha a cégnek megéri folyamatosan toborozni, betanítani az újakat, hát szívük rajta. Az ilyen egyébként sem lehet egy nagyon komoly munkahely.

2015. okt. 28. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
65%
Nem tudom milyen pozíciók lehetnek, ha ilyen könnyen találnak rá embert. Én olyan pozíciókon dolgozom, ahol nagy mázli ha találunk 1 embert akit a cég felvesz és foggal körömmel ragaszkodik érte.
2015. okt. 28. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Én sem értem, hogy ez vajon miért érheti meg egy cégnek. Valószínűleg a pozíció olyan, hogy nem igazán kell nagy szakértelem hozzá, meg betanítani sem. De még ekkor is kételkedem, mert az mindig többletkiadás, ha új embert kell felvenni ugyanarra a pozícióra. Cserébe meg nem tudom, mit kap, mert fizetést emelni amúgy sem kötelező próbaidő után, kirúgni meg minek rúgná ki az embert, ha egyszer kell a pozícióba?
2015. okt. 28. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

az etikát ne keverd a joggal és a munkáltató kötelességeivel.

nem sért semmilyen törvényt.

de ahogy írták, nem lehet túl komoly hely, ha 3 havonta új ember csinálja a feladatot. egy betanított munkát 1 nap betanulás után másnap már egyedül csinál az ember sok esetben.

nekem kb fél év volt, mire teljesen átláttam a munkakörömet, de évek múlva is vannak új dolgok mindenkinél. és a tevékenységünk - a jogszabályi változásoknak hála - napról napra ad új tanulnivalót. ennek az az eredménye, hogy az emberek nagy része az egész életét itt dolgozza le. a cég nem akarja, hogy 3 havonta új dolgozói legyenek, és ezért nem is minimálbért fizet.

de az etika még egy ilyen helyen is más kérdés. én is sok mindenre rámondhatnám, hogy elvárom. elvárnám, hogy gondoskodjanak a megfelelő helyettesítésről. hogy ésszerű döntéseket hozzanak. hogy a főnököm fél év főnökség után egyáltalán megnézze, kik vagyunk mi, dolgozók. hogy ne egy felülről jövő utasítás alapján nyerjen meg valaki egy új pozíciót. stb. stb.

De nem. Ez nem így működik. sokáig én sem tudtam elfogadni, de évek teltek el, és beletörődtem. elvégzem a dolgom, ezért megkapom a fizetésem, a többivel igyekszem nem törődni.

nem tudom, mit dolgozol, mi a szakmád. van-e egyáltalán szakmád? mert 8 általánossal vagy egy sima érettségivel sajnos azt kell mondanom, hogy ne várj el semmit, mert az ilyenekből dunát lehet rekeszteni. ha neked nem volt fontos a tanulás, nem tettél azért, hogy idővel jól fizető munkahelyed legyen, ami megbecsül téged, akkor te se várd el, hogy a munkáltatód két kézzel kap utánad és bőségesen megfizet.

2015. okt. 28. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

kirúgni meg minek rúgná ki az embert, ha egyszer kell a pozícióba?


Nagyon egyszerű. Azért mert van egy csomó túlóra amit nem fizet. Van szabi amit nem ad ki.És ugye egy próbaidős nem mer szólni vagy ha mégis indoklás nélkül azonnal repül.

De gy véglegesített ember kirúgása mindig problémásabb. Ahhoz indok kell felmondási idő stb.

Nem jó a cégnek. Olyan próbaidősök kellenek akik kussolnak és be vannak szarva.

2015. okt. 28. 18:08
 6/17 anonim ***** válasza:
Pl, az Auchanban ezt csinálták pár éve még, most nem tudom. De akkor azért csinálták, mert kapták a pénzt, mert tartósan munkanélkülit foglalkoztattak. Amíg járt a kedvezmény, addig foglalkoztatták, aztán kirúgták. Ha már járt utána megint a járulékkedvezmény, simán felvették megint azt az embert. Nyilván egy árufeltöltő hamar betanul.
2015. okt. 28. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

hát akkor meg is válaszoltad.

nem mennek szabira, ez épp elég.

de azt nem merted leírni, miféle munkakör ez.

ha tényleg olyan sok cég csinálja, akkor nem leszel beazonosítható.

egyébként én elég sok embert ismerek, van mindenféle ismerősöm, fiatal, öreg, vidéki, városi, dolgozó, munkanélküli, diplomás, tanulatlan - de én ezzel a jelenséggel még sosem találkoztam, és egyetlen embertől sem hallottam, hogy ez a módszer valahol tendencia lenne. meg elég tájékozottnak tartom magam a világ dolgait illetően, bár lehet ezt csak net-függőségnek hívják. :)

mindent olvasok, naprakész vagyok bulvárból éppúgy, mint politikából. rengeteg blogot, fórumot követek, mindennél elolvasom a hozzászólásokat, véleményeket is. de még így virtuálisan sem találkoztam soha ilyen jellegű panasszal.

van egy blog, ami erre a témára van kihegyezve: a munkahelyi terror. ezt is évek óta olvasom, de látod, még ezen a tipikusan munkajogi helyen sem olvastam ilyesmit.

2015. okt. 28. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

miféle munkakör ez.


nem titok! vendéglátóipar. pultosok, kisegítők, felszolgálók. csereszabatos emberek. elmegy egy jön helyére 10 másik 1 órán belül.

Na ha nem is órán belül de másnapra simán.

2015. okt. 28. 18:24
 9/17 A kérdező kommentje:

Te most viccelsz? Nme hallotál még róla? Menj el akárhova (ami vendéglátás) és nézd meg azt a pultost takarítót látod-e kétszer egymás után. Nem, mert 1-2 hónap és már nincs ott. Vagy elküldik vagy megy magától mert nem bírja. Ő se. Meg senki se. A patkánykodást a vezetőség részéről hidd el azt senkit se bírja hosszabb távon. Néha megváltás amikor elküldik az embert.


akkor nem leszel beazonosítható.


Na aztán marhára érdekel ha azonosítanak is. És akkor mi van? Amit leírtam úgy van akár ellenőrizhető is. Ott vannak a cégnél a próbaidős papírok-de soha senki se kérdezi meg a cégtől hogy adott munkakörben hogyhogy nem felelt meg évek alatt 40-50 dolgozó egyike se…

Nem felelt meg, van ilyen. Lapozzunk.

2015. okt. 28. 18:29
 10/17 anonim ***** válasza:

hát így már értem, de veled nem igazán értek egyet.

azt érzem, hogy fel vagy háborodva.

a helyedben biztos más is így érezne.

csak ilyenkor az jut eszembe, hogy amikor nyolcadikos voltam, és dönteni kellett, hogy hogyan tovább, eszembe sem jutott a Kereskedelmit választani. én 14 évesen már átgondoltam, hogy mivel lenne érdemes foglalkozni. informatikát végeztem.

azok mentek a Keribe, akik a legelslegrosszabb tanulók voltak. akik már általánosban is buktak. és az egész középiskolát végigbukdácsolták.

nem téged minősítelek, de a Keri sulik ilyenek, nem a kitűnők választják.

14 évesen egy fiatal már nem kisgyerek, ő is kell hogy lássa, esetleg a szülők is segíthetnek dönteni. józan paraszti ész: a kereskedelemben, vendéglátásban nincs hétvége, nincs ünnep, és menni kell éjszaka is, hétvégén is. ezt azért fel lehet fogni 14 évesen is. ráadásul sokszor az választja az eladói szakmát, akinek a családban is van eladó (vagy bármiféle vendéglátós), pl. a szülő. de könyörgöm, miért? hiszen ő látja a legjobban, hogy anyu soha nincs otthon, anyu mindig fáradt, anyunak hétvégén is dolgozni kell, és HOPPÁ, anyu mindezért minimálbért kap!

a másik, amit írtál: én nem ezt látom, hogy akárhányszor megyek valahova, mindig más szolgál ki. sokszor járok bevált helyekre, sok éve óta ugyanazokkal az arcokkal találkozom. ők is felismerik a visszatérő vevőt, de én is felismerem, hogy ő bizony már x éve itt dolgozik és mosolyogva szolgál ki.

nézd, nem ismerlek, nem tudom, milyen ember vagy. de ha ilyen düh és harag van benned, akkor nem is tudom elképzelni, hogy találsz egy új helyet mondjuk jövő héten, és kedvesen, mosolyogva fogod a vendéget kiszolgálni, és lesni fogod minden óhaját. benned már sokkal több keserűség van ennél.

pedig nem ez a jellemző.

a szomszéd utcában van egy kiscsaj, suli után egy fagyizó-kávézóban kezdett, hamar üzletvezető lett belőle. semmi ismerőse vagy protekciója nem volt. ott volt vagy 2-3 évig, majd átment egy nagyon drága étterembe, azóta is ott van, vagy 2 éve.

bolti eladó ismerősöm több is van, mind évek óta dolgoznak folyamatosan.

2015. okt. 28. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!