Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mennyire etikus ez az egész...

Mennyire etikus ez az egész egy állásinterjú után? (többi lent)

Figyelt kérdés
Egy nagy lapkiadó meghirdetett egy állást, uniós forrásból finanszírozták, hogy bizonyos "szakember" interjúztasson és kellően letudjanak mindent számlázni. A bökkenő, hogy a forrás a pályakezdő fiatalok munkához juttatásának apropóján lett meghirdetve. Nos mint kiderült le volt már elóre fixálva az állás és abból a pénzből amit az eu folyósított számukra legalább 10-15 pályakezdő fiatal 2 éves bérét tudták volna fedezni mindennel együtt. Hab a tortán, hogy az interjúztató "szakember" még fel is használta egy tanulmányához az ott elhangzottakat ami szerintem eleve nagy szemétség volt. Pár hónapra rá felleltem róla egy előadását a neten ahol magamra ismertem egy-két mondatában, az előadása a pályakezdő(munkanélküli) fiatalokról szólt. Orrba szájba ekézte a jelentkezőket mintha a mai gazdasági helyzetről is csak ők maguk tehetnének. Számomra felháborító volt, hogy egy parazita uniós pénzből kitömött majom szid a 15 perces sortüzes kérdéseiből olyan embereket, akikről az ég egy adta világon nem tud semmit csak, hogy munkanélküliek. Etikus eljárás ez. Fel lehet használni egy interjú beszélgetés anyagát későbbi saját szellemi termékekhez? Semmiféle hozzájárulásom nem volt és még csak egy papírt sem írta alá, hogy mondataimat kiemelve saját kontextusukból valaki felhasználja.

2016. aug. 3. 19:19
 1/8 A kérdező kommentje:
Ugyanez a kiadó kartellezésen bukott meg úgy 1 éve.
2016. aug. 3. 19:22
 2/8 anonim ***** válasza:
62%

Biztos nagyon dühös vagy most, de én úgy látom, ennek az ügynek nagyobb a füstje, mint a lángja.

Az interjúztatás, pozíciók kiosztása soha nem az etikáról szólt.

Egyrészt: már miért ne lehetne felhasználni az elhangzottakat? milyen jogodat sérti ezzel? Ha nem mond példákat, hogy meséljen a helyzetről, hogy adjon tanácsot a most állást keresőknek?

Másrészt: szerinted hányan mondjátok el ugyanazt egy interjún? hányan készültök fel ugyanúgy? Lehet nagyon egyedinek hiszed magad, de kb. minden jelentkező ugyanazt mondja. Még ha azt is hiszed, hogy egy-egy hangzatos mondatot csak te tudsz produkálni, könnyen lehet, hogy az előtted lévő, és az utánad jövő is hasonlókat mondott. Mindenki próbál kreatív lenni, kitűnni, hogy őt válasszák.


A te logikád szerint nem etikus az interneten álláskeresési tanácsokat adni, és önéletrajz mintákkal segítséget nyújtani az álláskeresőknek, mert az más szellemi terméke, és ne használják fel ugyanazokat a kifejezéseket, ugyanazt a sorrendet, ugyanazokat a szavakat.

Millió ilyen cikk van a neten, hogy mit mondjunk és mit ne mondjunk, akkor ezek sem etikusak?


Egyáltalán nem tartom ezt a kis akciót sértőnek. Viszont ha téged ez ilyen szinten kiakasztott, akkor nagyon hisztis lehetsz, és nagyon fennhordod az orrod.

Tudom, nem fog tetszeni, de sebaj, pontozz le. Úgy adtad elő, mintha már letettél volna valamit az asztalra, és most loptak volna tőled.

Nézd, nem írtál könyvet, nem publikáltál tanulmányt, hogy a te szellemi termékednek tekintsd az elhangzottakat.

Azt írod, nem adtál hozzájárulást.

Na de levédve sem voltak azok a mondatok, hogy később más szájából ne hangozhassanak el.


Hűtsd le magad, semmi tragédia nem történt.

2016. aug. 3. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
51%
Ilyen a munka világa, ez sosem a szeretetről és a békéről szólt. Sokkal több és nagyobb csalódás fog még érni.
2016. aug. 3. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nem vagyok dühös, felmerült a kérdés egy kapcsolódó hírnek a kapcsán amit olvastam. Lehet úgy jött le az vagyok, de ez már régen történt.
2016. aug. 3. 20:44
 5/8 A kérdező kommentje:
nos konkrétan magán jellegű dolgokat mondott vissza, amik nem hiszem, hogy másnál nagyon előfordulnának és ezt példaként stb.
2016. aug. 3. 20:47
 6/8 A kérdező kommentje:
Nem az én szellemi termékem, hanem az övéhez használta fel, nekem ebből semmilyen hasznom nem származott, neki annál inkább. Hisz uniós pályázaton lopták a pénzt, kartelleztek stb. ;) Na de hát itt mindig a kérdezőt szokás támadni. Mindegy a kérdésem az volt etikus-e. Nos inkább az, hogy milyen jogi eszközökhöz tudnék folyamodni, hogy lebuktassam ezt a csaló bandát? Lehetséges-e az, hogy felgöngyölítsem az esetet, hogy az uniós pénzeket nem megfelelően használták fel. De mindegy is kicsit elragadtattam magam.
2016. aug. 3. 20:53
 7/8 anonim ***** válasza:

Nincs igazad, nem szokás a kérdezőt fikázni.

Csak amikor okot ad rá.

Nagyon sok olyan kérdés van, ahol a kérdezőnek adnak igazat.

De látod, leírtam a véleményem, neked nem tetszik, és máris mártírkodsz.

Igen, etikus. Legalábbis semmi etikátlan nincs benne.

Még ha elő is fordul, hogy te magadra ismertél, a közönség nem tud téged beazonosítani, nem "buktál le", vagy ilyesmi. Nincs helye jogorvoslatnak.

Az meg, hogy hogy használták fel az uniós pénzt, egy teljesen másik kérdés. Egyrészt semmi köze az etikhoz, másrészt ha visszaélés történt, az gazdasági bűncselekmény, jelentsd a rendőrségen.

Nem tudom, ezen kívül mit vársz, egyértelműen a sértettség beszél belőled, még ha régen is volt. Még mindig indulatokat vált ki belőled, nem dolgoztad fel.

2016. aug. 4. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
jogorvoslatnak? ez nem egy hivatalos eljárás volt, bármikor magánvádasban gyűjthetek annyi bizonyítékot valamint oknyomozó újságírót is fogadhatok, de mindegy tényleg ne menjünk bele.
2016. aug. 4. 10:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!