Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Jól tudom, hogy esetemben, ha...

Jól tudom, hogy esetemben, ha teherbe esnék, felmondhatna a munkáltatóm?

Figyelt kérdés
Egy magyar cég alkalmazásában állok, de valójában a küldöldi partnernek dolgozok. A mgyar cég minden hozzám kapcsolódó költséget kiszámláz külföldre. Ha szülnék, és nem tudnám ellátni a munkámat, a külföldiek nyil´van nem szívesen fizetnének utánam, mint ahogy a magyar cég sem, hiszen ők csak amolyan közvetítők. Azt tudom, hogy a rendkívüli felmondás nem védi a kismamákat. Ha teherbe esnék, nem venne fel helyettem senkit a magyar cég - a külföldiek szereznének valakit helyettem máshogy. FElmondhatnának arra hivatkozva, hogy megszűnik a munkaköröm?
2016. aug. 24. 16:10
 1/10 anonim ***** válasza:
51%

Ez nem ilyen egyszerű. Nyilván van egy munkaszerződésed amiben rögzítve kell lennie mindennek.

Külföldön is van szülési szabadság, és külföldön is van olyan törvény, hogy nem rúgható ki valaki csak azért mert terhes. Annyi a különbség, hogy míg otthon 3 évig maradhatsz otthon a babával, addig külföldön maximum 1 évig, és ebben benne van a terhességi idő is. Vagyis a kismamák szülés előtt 3 héttel mennek szülési szabadságra, és innentől számolják az 1 évet (Anglia, Hollandi, Franciaországban így megy)

Nézz utána, hogy a munkaszerződésedben mi van beleírva.

2016. aug. 24. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
30%
Bármikor! Teherbe sem kell esned.
2016. aug. 24. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
78%

Utolsó, nagyon nem mindegy a sorrend, hogy először felmondanak neki, majd teherbe esik, vagy teherbe esik, és EZÉRT mondanak fel neki.

Utóbbi jogszerűtlen, perelhető, biztos győzelem a kérdezőnek, kártérítéssel.

Hogy kinek dolgozol végső soron, az édesmindegy.

Kivel van szerződésed?

A magyar közvetítővel? Magyarországi munkavégzés?

Ezesetben a magyar törvények vonatkoznak rád is, a munkáltatódra is, és ebben az országban a terhesség miatt nem mondhat fel.

Nem számít, hogy Angliában mi van, itt 3 évet otthon maradhatsz a gyerekkel, és ebbe nem számít bele a pocakos időszak.

Végső soron az én munkáltatóm is egy nagy, német multi, a nyereségünk is oda vándorol, de attól még nem a német törvények érvényesek ránk.

Gondolom ti sem a külföldi munkaszüneti napokon vagytok otthon, hanem a magyaron.

2016. aug. 24. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Le is írtam, magyar cég alkalmaz. Magyarországon. Azt tudom, hogy a magyar törvények vonatkoznak rám, csak azt nem, hogy mit mond pontosan a törvény, csak annyit, hogy rendkívüli felmondással ilyenkor is felmondhatnak. És ha én elmegyek, nem lesz senki, aki a cégnél betöltené ezt a munkakört, tehát - szerintem - a munkáltató hivatkozhat leépítésre, nem tudnám hivatalosan megtámadni. Értitek, mit kérdezek?
2016. aug. 24. 17:47
 5/10 anonim ***** válasza:
81%

A külföldi cég és a magyar cég majd egymás között leboxolja, hogy ők mit fizetnek egymásnak, miután te, mint a munkaerő kiestél. Ez az ő dolguk, nem a tiéd.


A Munka Törvénykönyve szerint terhesség alatt nem mondhatnak fel. A szülési szabadság alatt, és a gyerek 3 éves koráig sem. Tehát téged alkalmazásban kell tartaniuk. Azonnali hatályú felmondással felmondhatnak, viszont annak feltételei vannak, nem tehetik meg törvényesen, hogy azonnali hatállyal mondanak fel csak azért, mert olyan kedvük van.


Mt. 65. § (3)

"A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

a) a várandósság,

b) a szülési szabadság,

c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),

[...]

tartama alatt."

2016. aug. 24. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Leírom egy példán keresztül. Tegyük fel, informatikus vagyok, és a Microsoft engem akar. Én viszont nem költözök külföldre, így a Microsoft szerződést köt a Kovács Bt-vel. Kovácsék alkalmaznak engem, tőlük kapom a fizetésemet, ők meg az anyagiakat intézik a Microsofttal. Ha elmennék, Kovácsék helyében én felbontanám a szerződést, arra hivatkozva, hogy náluk mostantól nincs szükség informatikusra, csak mosógépszerelőket alkalmaznak. A Microsoft meg felvesz egy új informatikust Angliában, azonnali kezdéssel, nem várja meg, amíg én visszajövök gyesről, fizetve utánam.
2016. aug. 24. 18:01
 7/10 anonim ***** válasza:
67%

"csak annyit, hogy rendkívüli felmondással ilyenkor is felmondhatnak."


rosszul értelmezed.

az, hogy a terhesség miatt nem tudsz majd dolgozni, arra ez nem vonatkozik.

Hogy nem tudod ellátni a munkaköröd, az pl. olyasmit jelent, hogy részegen mész be dolgozni.

vagy rendkívülivel elküldhetnek, ha lopsz a kollégáktól.

esetleg szándékos károkozás, ha kiderül vmi ilyesmi.


nagyon rosszul gondolod.

egyetlen terhes nő sem tudja ellátni a munkakörét, ezért nem dolgoznak 2-3 évig.

de emiatt nem mondanak fel nekik, ez nem így működik.

ha mindenki elveszítené a munkahelyét, senki sem merne szülni, és kihalna a nemzet.

2016. aug. 24. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, erre gondoltam én is. Ezek szerint az, hogy megszűnik az általam betöltött munkakör, nem indokolhatja az azonnali hatályú felmondást?
2016. aug. 24. 18:04
 9/10 anonim ***** válasza:
86%

# 8


Értem, tehát a probléma ott gyökeredzik, hogy nem tudod, mi az az azonnali hatályú felmondás.


Természetesen nem egy aduász, hogy arra mindent rá lehet fogni, és mindenen átgázolva ki lehet rúgni valakit.


Mt. - 42. Azonnali hatályú felmondás


"78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy

b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

(2) Az azonnali hatályú felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. A tudomásszerzés időpontjának, ha az azonnali hatályú felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, azt kell tekinteni, amikor az azonnali hatályú felmondás okáról a testületet - mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet - tájékoztatják.

(3) A munkavállaló azonnali hatályú felmondása esetén a munkáltató köteles a 70. § (3) bekezdésében és a 77. §-ban foglaltakat megfelelően alkalmazni.46

79. § (1) Azonnali hatályú felmondással - indokolás nélkül - megszüntetheti

a) a fél a munkaviszonyt a próbaidő alatt,

b) a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt.

(2) Az (1) bekezdés b) pont szerinti megszüntetés esetén a munkavállaló jogosult tizenkét havi, vagy ha a határozott időből hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre járó távolléti díjára."

2016. aug. 24. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2016. aug. 24. 18:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!