Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mennyire reális, hogy az IT...

Mennyire reális, hogy az IT szektorban nincs "túlnépesedés" és, hogy a közel jövőben nem is lesz?

Figyelt kérdés

Pl. egy ELTE proginfó után milyen az elhelyezkedési esély? Meg milyenek a valódi junior fizetések? Csak mert itt többnyire azt olvasom, hogy minimum 400 nettó, de pl. a felvin bruttó 290-et írnak átlagnak. (És nem csak a junioroknak, hanem összességében)


Mikortól lesz valaki senior, megúszható e az országból való kivándorlás?

Mennyire kell az MSc?


(Nekem németből és angolból van felsőfokum)


Minden érdekel!



2017. szept. 7. 21:36
 1/7 anonim ***** válasza:
89%

Rövidtávon nézve közel sem lesz túlnépesedés, olyan a hiány.

A felvit meg felejtsd el.

Nézd a Glassdoort, és simán rátehetsz arra 20%-ot még.


Bruttó 290-ért már kezdőnek sem szabad elmenni, ne röhögtess hogy az a nagyátlag...

2017. szept. 7. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Felvin nagyjából 2009-es adatok vannak a fizetést illetően. Progterv után nem kell mester. Nőni fog a hiány, nem hogy csökkenni.
2017. szept. 7. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
87%

Ez nem az a szakma amit kb bárki bármikor kitanul. Igény viszont van rá, így adódik, hogy jól fizet.

Kezdőként 400 nettó azért nem reális, legfeljebb ha nagyon jó vagy, de akkor meg szerintem nem vagy kezdő. :)

2017. szept. 7. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
48%

Szia!


Az elhelyezkedési esély attól függ mennyire vagy szorgalmas!

A legtöbben csak arra mennek, hogy meglegyenek a vizsgapontok,

de annál jóval több kell mint amit ott leadnak, az csak az alap!

Ha közben önállóan is képzed magad, amire később is szükséged lesz,

akkor Juniorként eltudsz helyezkedni főleg Budapesten!

Ha csak egy leszel a sok végzősből, semmit nem adsz a tanultakhoz,

akkor egyik munka helyről mész a másikra, próba időről próba időre.

Az IT szakmában a hiány a JÓ képességű, JÓ fejlesztőkből van,

100 végzősből alig 1-2 aki megállja a helyét a mindennapi életben.

10 év alatt én 3 cégnél dolgoztam, és már jó ideje egyéni EVA -sként.

Ez idő alatt több mint száz kezdő IT -s palánta volt mellettem,

és végül 3 maradt a szakmában, aki feltudott mutatni valamit.

Legtöbb pályát váltott, volt aki elment pincérnek németbe,

volt aki karosszéria lakatosnak tanult tovább...

És legtöbbjük valamelyik gyár robot munkása lett,

pl. elektronikai tesztelők (minőség ellenőrként).


Fizetés, ha csak nem egy multicégnél helyezkedsz el,

a kezdő fizetés max nettó 160~200 között van,

sőt van olyan ág ahol inkább ez a bruttó. :-(

(pl. webfejlesztés, junior fejlesztő)

Az átlag bruttó bér tényleg olyan 290 környékén van,

aki jó, az többet keres, van aki simán megkapja a nettó 400 -at is.

De! mint írtam sok a "selejt" akik próba időről próba időre mennek,

és mivel ők vannak többségben eléggé lehúzzák az átlagot.


Én egyéni vállalkozóként, havi átlagba nettó 500 -at keresek.

Ehhez napi 6 órát dolgozom, ami így nem olyan rossz. :-)

De cserébe Full Stack fejlesztő vagyok.

Azaz egy tucat programozási nyelvet tanultam meg és használok,

multi platformra fejlesztek, különféle rendszerek hálózatok kiépítése,

és még rendszergazdai, infrastrukturális munkákat is én csinálom.

Egyedül dizájn-stílus érzékem nincs, azt kiszoktam szervezni.


Manapság a program nyelvek amire legtöbbször szükségem van:

- JavaScript (+ NodeJS, és különféle libek):

Szinte már mindenre lehet fejleszteni benne, mindenhez van fejlesztőeszköze.

- JAVA: Van ahol nem elegendő a JS, és natív nyelvre is szükség van.

- PHP: Egyre gyakrabban kell webre vinni az applikációkat,

aminek a szerver oldali részét sokszor a legkönnyebb kiszolgálni vele.

pl. interaktív android alkalmazások esetén.

- C(++,#): Ez is egy gyakori eszköz, főleg ügyviteli rendszereknél, vagy kisebb moduloknál, pl. egy hardver szenzorának használatához... Sokszor egyszerűbb ezt használni mint JAVA -t.

- VB, Python... Különféle scriptek többnyire 1-1 művelet automatizálásra.

2017. szept. 7. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Az előző valahol nagyon eltévedt, vagy nagyon fura helyeken dolgozott.


Az én tapasztalataim alapján webfejlesztésre (PHP) 1-2 éves tapasztalattal nettó 250k alatt nem találsz embert Budapesten. 3-4 év után 400k nettó, de ezután lassul már a növekedés üteme.

(Tipikusan nem multis cégeknél voltam, előző helyen egy 20 fős csapatot vezettem, komplett stack: design, frontend, backend, mobilfejlesztés. Jelenleg sem multinál vagyok, itt több fejlesztő van, szintén webes vonal, szintén minden terület van, az alap nyelv nodeJS, de van design, ux, mobil, frontend és backend is, itt már egy szinten feljebbről látok rá. Összeségében 15+ éve fejlesztek, vezetek weben.)


Pályaelhagyót nem nagyon láttam, a területre érkezők annál változatosabbak. Van közgazdász, van erdész, van villamosmérnök, van rengeteg ember (főleg a 30 feletti korosztályból, akik az "úttörők" voltak idehaza, és mára tipikusan vezetői poziciókban vannak), akik az egyetemet is félbehagyták anno.


Fontos, hogy én csak fejlesztőkről beszélek, a rendszergazdaság, hálózatok összerakása 100-as nagyságrend alatt nem nagy dolog, Dunát lehet rekeszteni az ilyen "tudású" emberekkel, így nekik a fizetésük is jóval alacsonyabb, habár ők is az informatikus gyűjtőfogalom alá tartoznak.


A többiekkel nagyjából egyetértek amúgy. :)

Msc nem kell, az igény csak nőni fog, rövid- és középtávon is, idehaza és külföldön is. Ebből kifolyólag egy fejlesztőnek max lehetőség a kivándorlás, nem gazdasági szükségszerűség a megélhetéshez.


A senior kifejezés elég sok mindent takarhat, van, ahol 3 év után már annak hívnak, de azért komolyabb helyeken ez még kevés. Alapvetően a senior név nem elsősorban az évektől függ, hanem a következőket értik alatta:

- nyilván mélységében ismeri a saját programnyelvét (-családját), framework-öket

- képes komplexebb, skálázható rendszert tervezni

- képes kisebb csapatot elvezetni


"Röviden" ennyi. :)

2017. szept. 8. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Reális veszély, amit egyesek mondanak, hogy a kínaiak, indiaiak stb. pár éven belül "lenyomják" majd a fizetéseket, mivel fillérekért elvállalnak mindenféle programozási munkát?
2017. szept. 8. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Elvállalhatnak, most is van rá példa. Viszont nem véletlen, hogy többnyire az alacsony hozzáadott értékű munkákat szervezik ki Indiába, Kínába, mivel ott jelentősen alacsonyabb az átlagos színvonal is. Ez egy összeszerelői, gyári munkánál vagy egy telefonközpontosnál nem okoz jelentős problémát a megtakarított pénzhez képest.

Viszont bármilyen, nem-betanított, magas szakértelmet kívánó munkáknál már gyökeresen más a helyzet. Egyrészt ezeknél az alacsony minőségű munka legtöbbször nem elfogadható, illetve az ezeket megfelelő szinten űző szakemberek ott sem fillérekért dolgoznak.

2017. szept. 8. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!