Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Félbehagyott egyetem, autodida...

Félbehagyott egyetem, autodidakta programozó. Mihez kezdjek?

Figyelt kérdés

Félbehagytam az egyetemet pár éve, és igazából nem bántam meg a döntést. Nem IT-t tanultam, hanem valami mást, amivel talán el is tudtam volna helyezkedni, de sok volt.


A helyzet az, hogy programozok. Már elég régóta. 4, lassan 5 éve kezdtem el a .net keretrendszerrel dolgozni. Több alkalmazásom, weblapom van, némelyiket napi több ezren látogatják, használják. Pénz viszont nem nagyon van belőle, és nem is látok lehetőséget a további növekedésre.


El kéne mennem dolgozni, hogy megéljek. Az a baj, hogy amikor próbáltam, sehova nem vettek fel. Anyanyelvi szinten beszélek angolul, rengeteg technológiához értek, átlátom a problémákat, logikusan gondolkodom.

Állásinterjún viszont jobban érdekelte őket a SOLID-design elemeinek egyenként, mélyreható elemzése. Egy sor kódot nem írattak velem. Valahol ilyeneket kérdeztek, hogy miben különbözik az MSSQL Enterprise és Standard. Mondtam, hogy Azure PaaS-t használok. De nem felelt meg a válasz.


Egy kicsit elment az önbizalmam, hogy ilyen munkaerő-piaci helyzet mellett nem vettek fel. Akkor biztos rossz programozó vagyok, gondoltam.


Viszont most ott tartok, hogy valamit csinálnom kell. Itt vagyok formális végzettség nélkül (bocsi, érettségivel), több éves — de értéktelen? — programozói tapasztalattal, és konkrétan nem tudom, hogy merre tovább.



2017. nov. 16. 15:13
 1/5 anonim ***** válasza:
Inkább a nyelvi tudásoddal kezdj valamit
2017. nov. 16. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Angolul (és magyarul) tudok, más nyelven nem. Nem túl piacképes.
2017. nov. 16. 15:27
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Szar kódot nagyon sokan tudnak írni, jót kevesen. Ezért érdekel jobban egy interjún, hogy a SOLID, design patterns és clean code témáról mennyit tudsz. Uncle Bob clean code könyvét mindenképp olvasd el akár többször is, design patternekből is tudj legalább párat behatóbban, és a SOLID az nagyon alap dolog. Én azt is szoktam kérdezni, hogy milyen szakmai oldalakat, blogokat követ a jelölt, mennyire van benne a vérkeringésben. Tesztelésről nem írtál, manapság unit és integrációs tesztek írásában jártasság elvárás, előny az ha másfajta módszereket is ismersz.


Ezek nélkül egy otthoni kóder, aki azt hiszi ért a dologhoz több kárt fog csinálni, mint egy utcáról beeső random ember. Mert nem az a kunszt, hogy valahogy eldöcögjön a kódod, az a kunszt, hogy a projecten lévő 50 ember közül egy random valaki fél év után a kódoddal kell dolgozzon, akkor mennyi időbe telik megérteni, majd milyen könnyen tudja végrehajtani a módosításokat.

2017. nov. 20. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy fontos dolog. Viszont kétlem, hogy fontosabb lenne az egyes pontok beható elemzése, mint az, hogy használni is tudjam. Miért nem adnak egy projectet, hogy refaktoráljam a kódot? Rögtön kiderülne minden. Mindegy.


MSDN, StackOverflow érdekesebb kérdései, Hanselman blogja, Haacked, async témában Stephen Cleary is elég jó. Meg persze a githubon a Microsoft repókat. Videók közül Azure Friday, stb.


Nos, az még senkinek nem derült ki, hogy milyen kódot írok, mint említettem... Én mindenesetre tartom a konvenciókat, a munkanyelvem az angol, DRY stb. alkalmazása. És igen, a SOLID is megvan. Intuíció szintjén. Most a DevOps-ra mentem rá, az ilyen divatos. VSTS-szel tök könnyű.


Igazából az lep meg, hogy elvileg piaci igények szerint működő cégekben ennyire nem a logika határozza meg a felvételi eljárást. Mintha a szoftverfejlesztők egy elit csapatot alkotnának, és kvázi lenézően állnak hozzá ahhoz, aki csatlakozna köreikhez. Mintha nem az érdekelné őket, hogy mit tudok, hanem csak az okot keresnék, hogy miért ne vegyenek fel. Persze, tudom, hogy a legtöbb ember nem alkalmas rá, hogy letisztult, működő, "scaleable" kódot írjon. Egy profitorientált cégnél viszont nem meggyőződni valaki tudásáról a saját jogos érdek veszélyeztetését jelenti. Szerintem. De szerencsére nincs befektetésem ezekben a cégekben.

2017. nov. 21. 11:35
 5/5 anonim ***** válasza:

Most külföldön vagy vagy Magyarországon? Az anyanyelvi angolból azt gondolnám hogy angol nyelvű országból származol. A megélhetési nehézségekből azt hogy Magyarországon élsz. Ha Magyarországon vagy akkor anyanyelvi angol tudással és valamennyi félretett pénzzel már holnap felülhetsz egy Angliába tartó buszra vagy repülőre.

Magyarországon nem csoda ha programozóként nem tudsz haladni. Azért a pénzért amiket Magyarországon kínálnak inkább nem is mennek el dolgozni a programozók hanem külföldre mennek. Ezért van informatikus hiány Magyarországon de felvenni meg nem fognak téged mert a kis pénzért sokrétű profi tudást várnak. Informatikus ismerőseimtől tudom ezeket akik csak nevetnek a magyar cégek ajánlatain és vígan megélnek külföldön pedig egyik se egy zseni és még az angoljuk se tökéletes. Te már eleve jó helyzetből indulsz külföldön.

2018. jan. 20. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!