Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Vannak itt olyanok, akik...

Vannak itt olyanok, akik diploma nélkül programozók? Autodidakta tanultak?

Figyelt kérdés

Hírdetett programozó állások 90%< -nál követelményként írják a diplomát.

Mégis azt lehet olvasni mindenhol, h nem kell a diploma, ha programozó akar lenni valaki.


Egy junior állásinterjún olyan dolgokat kérnek, amihez egyetemi tudás kell?

Vagy ha valaki szorgalmas, autodidakta napi 4-5 órát tanul programozni, az is pl.: 2 év alatt megugrik egy junior szintet?


Bocs, tudom sok ilyen kérdés van. De érdekelnének konkrét tapasztalatok, meg normális válaszok.

Köszi :)



2017. ápr. 28. 12:34
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
100%

Hát attól függ.


Ha csak egy feladatot le kell programozni, ahhoz nem kell nagy IQ harcosnak lenni, csak a nyelvet ismerni, meg az alap dolgokat.


De! Megtervezni egy komplexebb dolgot és mélyre ásni, ahhoz azért nem árt tudni és elsajátítani egyfajta gondolkodást, amire az egyetem/fősikola probál rávezetni. Bár meglehet tanulni ez is önmagadtól. (Alias aki nem jár be órára, de levizsgázik. :D)


Harmadsorban úgy is a delikvens munkavállaló beleütközik tudás-hiány miatt sok falba. Ekkor kezdődik az igazi tanulás. Negyedrészt mély-vízben lehet igazán megtanulni úszni.


A Diploma maga nem mutatja meg, hogy mit tudsz. Ismerek olyat akinek van diplomája, de egy "Hello world"-ös alap feladatot se tudna megírni. És ismerek olyat is, akinek nincs, SŐT! tökre más szakon volt egyetemen (földrajz), és programozással foglalkozik sőt már ebben dolgozik. Megtanulta mert érdekelte.


A másik, amit szeretek, hogy itt kijelentik sokan "Én márpedig megtanulok, de rákérezek mennyi a lehetőség benne." Miért? Miért kérdezed meg? Ha érdekel, akkor miért nem kezded csak el a megkérdezésünk nélkül? Igaz valahonnan el kell kezdeni, de ott van a google. :)

SŐT! Ott van a Wikipedia, Stackoverflow, stb fórum.


Majd egy hét elteltével gyere vissza, és mesélj, hol tartasz. :)


Sok sikert!

2017. ápr. 28. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
57%

Biztosan vannak olyanok, akik autodidakta módon képezték magukat programozóvá...


DE


"ha valaki szorgalmas, autodidakta napi 4-5 órát tanul programozni, az is pl.: 2 év alatt megugrik egy junior szintet?"


-> ha egyetemen tanulsz (én pl. BME-n tanultam), akkor nem csak napi 4-5 órát foglalkozol programozással, sőt..

Programozással ennél némileg ugyan kevesebbet foglalkozol, de matematikai alapok felszedésével, algoritmusok, tervezéi alapok, mérnöki megoldások, tervezési minták, sémák, modellezés alapjainak, rendszerek működésének alapjainak megértésével (és még som más, akár haszontalan dologgal is) sokkal-sokkal többet kell foglalkozz, mint napi 5 óra, ráadásul ezt minimum 6-7 szemeszteren keresztül csinálod, így érve el az alap szintet...


Ha kitartó vagy, otthon is nagyon könnyen megtanulsz programozni, de a programozás nem csak abból áll, hogy egy adott programnyelvet milyen jól ismersz..

2017. ápr. 28. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 A kérdező kommentje:

Tehát, ha választani kellene, h

-3 év prog.infó bsc.

Diplomával is a legkevésbé matekos területre mennék úgyis. Nincs vele bajom, de vannak olyan területek fejlesztőként, amikben felső matematikát maga a fejlsztő nem igazán vagy nem használ, ezek jobban érdekelnének.

vagy

-3 évig önképzés

oop,data structure, algoritmusok, adatbáziskezeléshez. Csak c++, java ehez kapcsolódó frameworkok. Plusz open source projektek.

Akkor melyik tűnik jobb választásnak?


+1 kérdés:

Van itt aki jelenleg úgy programozó, h nincs diplomája? Éri ennek hátrányát?

2017. ápr. 28. 13:06
 4/38 anonim ***** válasza:

Én SZTE-n végeztem programtervező infon, és a durván ~30 kurzusból számszerint 4db volt kimondottan adott nyelv alapján (C, C++, Java, Assembly)


* 8db matematika

* 3db hardware/rendszer közeli (SzámArch, Hálózat, Oprendszerek)

* 4-5 olyan speciális dolog pl.:

csapat alapú projektes kurzus 2db is,

grafikai OpenGL, WebLG

alkalmazás fejlesztés desktopra több különböző nyelvben


* Az összes többi számítástudomány avagy matematika közeli.

- Bonyolultság elmélet

- Logika

- Formális nyelvek

- Hardware és Software Verifikáció

- Szimbolikus számítások

- Mesterséges Intelligencia

- stb...

2017. ápr. 28. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 A kérdező kommentje:

Pont erre irányul a kérdésem "Tehát, ha választani kellene, h"

Szerintem ez érdekes téma.

2017. ápr. 28. 13:09
 6/38 anonim ***** válasza:

Félre érted!


Nem azért oktatnak matematikát, mert annyira kell a matek. Hanem azért mert a matematikával:

- add1: add egy probléma megoldási készséget

- add2: egyes számítástudományos módszerrel egyed feladatokat hatékonyabban tudsz megoldani.


Programozás nem egyenlő a kódolással. Hiába ismered az OOP-t avagy Adat struktúrákat, attól egy komplexebb algoritmust megtervezni nehezen fog menni.

Pl. egy szövegfeldolgozó, avagy szövegbányászati algoritmust leprodukálása majdhogynem még 3év után is seggre ülsz tőle, ha az alap "matematika/módszertan" nincs meg.


Persze nem azt mondom, hogy nem tudnád egy könyv megtanulása után, de pont hogy azt eredményezné, hogy magát a szakkönyvet is nehezen fogod értelmezni, mert maga az alap dolgok nincsenek meg. (Lásd: Formális nyelvek, Logika)

2017. ápr. 28. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 A kérdező kommentje:

Meg ez a logikai következtetés is érdekes.

Ha amit egyetemen bsc leadnak 65-70% ban felső matek a tanterv.

Akkor az a sok-sok ember aki elmondja vagy net-en leírja, h diploma nélkül fejlesztő Junior vagy akár már Senior.

Ezek az emberek önszorgalomból, autodidakta megtanulták ezeket:

- Bonyolultság elmélet

- Logika

- Formális nyelvek

- Hardware és Software Verifikáció

- Szimbolikus számítások

- Diszkrét matematika

- Kalkulus ll-lll

- Sztochasztika alapjai

stb.


vagy ez nem is alap, h kell minden valamire való fejlszetőnek?


Mert azt eltudom képzelni, h valaki programozik, kódol, feladatokat old meg önszorgalomból. De, h ilyeneket tanuljon magától.

Kell ez a tudás minden valamire való programozónak?

Mert az absztrak gondolkodást, ami a proghoz kell, azt már egy kalkulus l, diszkrét matek l, algoritmusok l szint is bőven megadhatja.

2017. ápr. 28. 13:19
 8/38 A kérdező kommentje:

Azért kérdezem ezt, mert hivatalos statisztika szerint Amerikában a programozók 49% nincs semmiféle IT végezettsége.


H akkor ez a 49% megtanulta a fentebb felsoroltakat önszorgalomból?

Vagy a 49%-nak nagyrésze fapados?

Vagy ezek igazából annyira nem is fontosak? Ezért lehet, h jónak mondott magyarországi magán sulikban, mint a codecool, se oktatnak csak minimális felső matekot.

2017. ápr. 28. 13:23
 9/38 anonim ***** válasza:
Tégy belátásod szerint. Mindenki azt tanulja meg, ami kell neki, és akkor mikor kell neki.
2017. ápr. 28. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 A kérdező kommentje:

Személy szerint azért érdekel a téma, amit felvetettem, mert én is mint jelenleg sok ember elkezdtem tanulni magatól a programozást. Rájöttem, h érdekel, tetszik.

Meg alapból a csapból is ez folyik, h ekkora hiány van programozóból, milyen jól fizet, milyen jók a munka körülmények.

De már dolgozok, egyetemre is jártam. Csak hát keresni nem lehet túl jól. Szívesen váltanék.

Csak ellentétes információk vannak és így nem tudom, h úgy van-e értelme feltétlenül, h akkor egyetemen tanulni, mert anélkül a matek tudás nélkül nem igazán lehet boldogulni vagy másképp is lehet, önképzőleg, a fentebb felsort felső matekos dolgokat kihagyva és így is el lehet érni bőven a munkaerőpiaci szintet.

Ez az egyik.

A másik meg, h azt se tudom, h a cégek, h állnak ehez a diploma vagy csak tudás dologhoz.

2017. ápr. 28. 13:35
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!