Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Szép, békés, nyugodt életre...

Szép, békés, nyugodt életre számíthatok-e, ha fiatalon elhatározom, hogy könyvtáros szeretnék lenni?

Figyelt kérdés

Nekem gyerekkorom óta tetszik a könyvtáros állás. Az egyik legstresszmentesebb, nyugodtabb munka, amit láttam. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy egy könyvtáros nem csinál semmit, hanem azt, hogy nincs általában min idegeskednie. Nem kell nagy tömegeket kiszolgálnia egyszerre, nem kell kemény, fizikai munkát végeznie, nincsenek irreális elvárások, extra nagy követelmény, égető határidők, nincs nagy teher a vállukon stb. Sokan azt mondják, hogy azért lesznek az emberek könyvtárosok, mert nincs kedvük se sokat tanulni, se dolgozni, de nálam nem ezért van így. Én nagyon érzékeny, stresszes, ember vagyok, és a személyiségemhez ez lenne a legmegfelelőbb állás. Egyszerűen nem bírom, ha nagy nyomás van rajtam, ha valamin túl nagy tét múlik, és ha nem tudom vagy csak nagyon nehezen tudom megcsinálni, akkor pánikba esek és leblokkolok. Végeztem másfél évig egy nagyon nehéz szakot az egyetemen, ami sok tanulás árán jól ment, általában 4-est, 5-öst kaptam, ha meg nem, azt valóságos tragédiaként éltem meg. A vizsgaidőszak, de gyakran a szorgalmi is egy valóságos pokol volt a számomra. Nem azért, mert tanulni kellett, azt szerettem, hanem mert kikészültem idegileg a határidők, a nehézségek miatt. Pszichésen és fizikailag is belebetegedtem, pszichiáterhez kellett járnom, halasztanom is kellett az állapotom miatt. Most itt vagyok egy félbehagyott, halasztott egyetemmel, amit ha elvégeznék, jól fizető, de nagyon stresszes állást kapnék vele, extra nagy felelősséggel a vállamon. Ha most feladom ezt a szakot, akkor kitanulnék könyvtárosnak. Ez a tervem. El tudnám végezni az egyetemet, ha akarnám, jó eredményekkel, de lehet, hogy megőrülnék vagy tartósan lebetegednék a végére az idegállapotom miatt. Elég szánalmasan hangzik, amit leírtam, és sokan nem is értik meg a problémámat, de egy vizsga előtti készülődés nem evést, nem alvást, sírógörcsöket és 18 órás szenvedéseket jelent az íróasztalom és a gépem felett, a szorgalmi időszak csak annyival jobb, hogy bejárhatok órákra, ez a legnagyobb kikapcsolódásom. Nem bírok ki ebből még 2 évet!

Érdemes könyvtárosnak lenni? Tudom, hogy nem magas a fizetés, de legalább nyugodt ember lehetnék, akinek a munka mellett van ideje valami hobbira, és nem őrül meg a hajtástól.



2018. jan. 5. 21:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
53%

"Érdemes könyvtárosnak lenni? Tudom, hogy nem magas a fizetés, de legalább nyugodt ember lehetnék, akinek a munka mellett van ideje valami hobbira, és nem őrül meg a hajtástól."


Ja, főleg ha fel se vesznek sehova, aztán majd betanított munkás leszel 3 műszakban.

2018. jan. 5. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nem túl nyugodt munka az, ahol folyamatosan bszogat az inkompetens vezetőség a felülről jövő értelmetlen utasításokkal, idióta, értetlen olvasókkal kell hadakozni mindennap, néha betévednek bűzölgő csövesek és őrjöngő pszichiátriai betegek is, stb. Ezeket könyvtárostól hallottam, megtörtént esetek.
2018. jan. 5. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

A könyvtáros munka tényleg nem stresszes viszont az arra kapott fizetés beosztása már annál inkább az lehet (ha egyáltalán kapsz majd abban a szakmában állást..)

Sztem inkább maradj az elkezdett szakod mellett, viszont próbálj kevésbé parázni a jegyek miatt. Csak a lényeg, hogy görbüljön.

2018. jan. 5. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
58%

Így van, szerintem is próbáld meg lazábban felfogni a dolgokat - ha elvégezted az egyetemet, a kutya nem fogja megnézni, hogy hányasra.

A másik: én inkább abból a szempontból nézném a dolgot, hogy a jövőben lesz-e egyáltalán könyvtáros? Lesz szükség könyvtárra? Szeretném hinni, hogy igen, a könyveknek mindig meg lesz a becsülete - de sajnos vagy Hála Istennek annyira digitalizálódik a világ, hogy nem tenném le a nagy esküt arra, hogy 20 év múlva is lesz könyv, könyvtáros szakma.

Amúgy, ha iskolába lennél könyvtáros, akkor ki lehet védeni a csöveseket, stb.

2018. jan. 6. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
74%
Én is szívesen lennék könyvtáros, neoem is az az álom munkám, de az sajnos kihalásos alapon működik. Nincs munkalehetődég, és ha akad is, keveset fizet. A másik álmom egy kis könyvesboltban eladó. De az megint csak nem fizet sokat, és az emberek sem olvasnak. :( Én is a stressz elől menekülnék, de nem lehet. :(
2018. jan. 6. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Én azt tudom neked javasolni, hogy inkább fejezd be amit elkezdtél, vagy válassz mást. Nem is annyira az indokok miatt, amiket felsoroltál, hanem mert sajnos nem biztos, hogy hosszú távon is lesz jövője a szakmának, illetve mert a fizetésünk sem sok, sőt.

Illetve szép és jó amit leírtál, de ez nem igaz, hogy egyáltalán nincs stressz a munkánkban. Jó, persze nem életek múlnak rajta, de igenis van, amikor (pl.egy pályázatnál, de mondhatnék más példát is) igenis nagy felelősség van rajtad, kemény határidők vannak. És igen, van olyan is, hogy a vezetőd egy szakmához köze nincs valaki (volt ilyenben is részem), és olyan is, hogy sokan vannak ( mondjuk én ennek mindig örülök), bejön a hajléktalan vagy valaki,és elkezd cirkuszolni, és olyan is, hogy át kell pakolnod (pakolnotok) a könyvtárat. Ezen kívül még számtalan dolog van, ami miatt nem is olyan nyugis ez a munka. Mint ahogy minden más munkánál is vannak ilyenek.

De leginkább a kevés fizetés és a bizonytalan jövő miatt nem javaslom.

Egyébként imádom amit csinálok, de ha csak ebből kellene élnem, az nem volna valami nagy perspektíva.

2018. jan. 6. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Én egy egyetemi könyvtárban, szakkönyvtárban vagy nem nyilvános, magánkönyvtárban, levéltárban szeretnék elhelyezkedni. Oda nem jön be mindenféle alak, talán a fizetés is jobb, mint egy falusi közkönyvtárban, olyan nagy tömeg sem szokott lenni, legalábbis, amikor én megyek be az egyetemi könyvtárba, soha nem voltak még sokan. Ha nem az okj-s könyvtáros képzést végzem, hanem az informatikus könyvtáros nevű szakot és annak a mesterét, akkor kapok ilyen helyen állást.
2018. jan. 6. 15:09
 8/11 anonim ***** válasza:
0%
Mióta internet van senki nem jár a könyvtárba.
2018. jan. 6. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
Ha nem bírod a nagy nyomást, vagy ha valamin nagy a tét és pánikba esel vagy leblokkolsz akkor érdemes befejezni egy olyan szakot ami nagy felelősséggel és extra stresszel jár? Attól, hogy még valaki azt mondja neked, hogy ne vedd annyira komolyan ezt az egészet és folytasd tovább az szerintem nem hallgatott meg téged igazán mert attól még hogy azt mondom neked "nyugi" szerintem nem fogsz lenyugodni. Szerintem válts és keress olyan szakot ami érdekel és számodra megfelelő. Egy könyvtáros dolga azért nem "hawaii dizsi napfény". Sok munkával jár(még ha ezt mások el sem hiszik) és ha szar a főnököd akkor gyakran megkaphatod, hogy "te csak egy könyvtáros vagy" vagy ehhez hasonló. Fizu szempontjából nem a legmegfelelőbb de tedd fel magadnak azt a kérdést is, hogy képes lennél e szenvedni egy jó fizetésű munkával vagy inkább kevesebbel is beéred de legalább jól érzed magad? Jó választás lehet egy 2 szakos tanári képzés amiből az egyik lehet a könyvtáros másik meg egy általad szeretett tantárgy. Pl: ha megy neked a matematika akkor lehetsz matematika, könyvtárostanár. Ezzel szerzel könyvtáros képesítést és mellette akár feltornázhatod a fizetésedet ha különórákat adsz. (Most a matematikát választottam ki de könyvtárostanár mellé szinte bármit választhatsz 2. tárgynak). Szóval ne sima könyvtárostanár legyél hanem mellé válassz mindenképp valamit(ami érdekel és szereted is). Azért az hülyeség, hogy már senki se jár könyvárba... De ha mégis ilyen helyzet áll fent még elmehetsz tanítani valahova. A legfontosabb az egészség és ha neked nyugalomra van szükséged akkor vágj bele. Nem ez a legnépszerűbb szak az tény de neked kell meghozni a döntés. Fejből nem tudok mondani más "kevésbé stresszes" munkát de azért nézegess hátha ráakadsz valamire ami még talán jobban is fizet. De ha a könyvtáros szeretnél lenni akkor magadra hallgass és ne másra.
2018. jan. 6. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nálunk az egyetemi könyvtárban már ki lehet úgy venni könyvet, és vissza is lehet vinni, hogy nem kommunikálsz könyvtárossal. Ez szerintem jól mutatja a könyvtáros szakma jövőjét.
2018. jan. 6. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!