Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogy van ez a szabadsággal...

Hogy van ez a szabadsággal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Az eset a következő.

Emberünk az év első felében egy olyan cégnél dolgozik, ahol évi négy hét fizetett szabadsága van. Ebből kivesz három hetet, szóval gyakorlatilag a szabadsága háromnegyedét felhasználta.

Majd félévkor egy másik cégnél kezd el dolgozni, ahol évi hat hét a szabadság. Akkor ott hogyan számolják ki hogy mennyi jár még az adott évben? Függ ez attól, hogy máshol abban az évben mennyi időt töltött az ember szabadságon?


2018. febr. 17. 20:00
 1/8 anonim ***** válasza:
90%
Hogy hány nap szabadságod van, nem a munkáltató jófejségén múlik, hanem a Munka törvénykönyve határozza meg, életkortól függ. Szóval - szerintem - nincs ilyen, hogy ugyanabban az évben egyik cég 20 napot ad, másik 30at. De ha mégis van ilyen... Időarányosan lehet kivenni a szabit, tehát ha az első cégnél évi 20 nap jár, akkor fél év alatt 10et vehetsz ki. Ha kivettél 15öt, akkor az öt napot levonják az utolsó fizetésedből. Mikor megszűnik a munkaviszonyod, minden nullázódik, így mikor az új helyen kezdesz, ha ott egész évre 30 nap jár, te fél évre 15 nappal gazdálkodhatsz. Ez nem függ attól, hogy az előző munkahelyeden hány napot vettél ki.
2018. febr. 17. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
78%
Így van. Félévig neki a régi munkahelyén 10 nap szabit kell elszámolni. (egy évre ugye 4 hét = 20 munkanap járt). Ha kivette az egész 3/4-ét, az 15 nap. 5 nappal mínuszba lesz félévkor azt a fizetéséből visszafogják vonni, mert túllépte a 10-et. Az új helyén pedig a 6hét=30 munkanap felét kapja meg, ami 15 nap.
2018. febr. 18. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
76%

Az új munkahelyen egyáltalán nem számít, hogy az előző helyen mennyi szabit vettél ki. Ilyenkor mindig arányosítva számítják ki az év hátralévő részére, azaz ha 30 nap szabadság jár egy évre, akkor 30/12 szorozva a még hátralévő hónapok számával lesz az, ami az adott évben még jár.

A törvény szerint az első helyen sem tehetnek utólag semmit, ha korán kivetted az összes szabadságod. Nem fizettethetik ki veled, és a béredből sem vonhatják le.

Elsőnek: a közszférában például nem ugyanúgy számolják a szabadságokat, mint az üzleti szférában, jóval több jár.

2018. febr. 18. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
89%

Utolsó válaszoló láthatóan munkaügyes, mert azt mondja, amit jogszabály ír elő.

Csak megerősíteni tudom.

2018. febr. 18. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
22%

Túladott szabadság nem visszavonható, ha a kiadás jogszerű volt, márpedig ilyen esetben annak minősül.

Azt új helyen időarányosan újra számolnak.

Illetve már a betegszabadság is munkáltatónként 15 nap, amit csak év közben való jogviszony indulásnál kell arányosítani.

2018. febr. 18. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
4, biztosan nem munkaügyes, mert a szabit napokra kell arányosítani.
2018. febr. 18. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2018. febr. 18. 09:43
 8/8 anonim ***** válasza:
#3 vagyok. Nem vagyok munkaügyes, csak tavaly én is év közben váltottam, és utánakérdeztem. Én is túlszaladtam az előző helyen a szabikkal, és semmi gond nem volt belőle. Ettől függetlenül simán el tudom képzelni, hogy egyes munkáltatók a törvény ellenére levonják az utolsó fizuból a plusz szabadnapok ellenértékét, de ezt nem szabadna.
2018. febr. 18. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!