Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ha valaki lediplomázik, akkor...

Ha valaki lediplomázik, akkor az magával vonz fizetés emelést? Nem közszféra, hanem versenyszférában vagyunk, több lent.

Figyelt kérdés

A cég fizette a sulit, egyik legnagyobb egyetemen idén végzett, 7 éve az adott cégnél dolgozó munkatársról van szó.

Van egy vele egy szinten lévő kolléga, aki egy éve van a cégnél, ugyanaz a munkájuk és ő 60e Ft-tal keres többet nettóban.


2010. jún. 11. 12:39
 1/10 anonim ***** válasza:
Amennyiben a cég fizette az egyetemet, akkor tanulmányi szerződést kellett kötni a dolgozóval. Ebben a t.szerződésben rögzítik, hogy milyen jogai ill. kötelezettségei vannak a "tanuló" dolgozónak. Ha fizették az egyetemet, akkor a munkáltatónak tervei vannak a dolgozóval, mert csak úgy nem taníttat senkit. Tehát várható a béremelés, ill. megfelelő besorolási fokozatba ha van náluk ilyen)történő átsorolás.
2010. jún. 11. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Németországban ez tuti így van, sőt, 1/3-nyi fizetéskülönbség a BSc és az MSc között. Magyarországon viszont max alkupozíciónak jó.
2010. jún. 11. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Még várok válaszokat. Fontos lenne!
2010. jún. 11. 12:58
 4/10 anonim ***** válasza:

Tanulmányi szerződésben általában nem kötnek ki béremelést, a munkáltató kötelezettséget vállal a tandíj kifizetésére, szabadidő biztosítására, a munkavállalót pedig kötelezi, hogy x ideig nem hagyhatja el a céget, csak a tandíj visszafizetése mellett. Ezek általánosságok! Épp elég a cégnek azt a kötelezettséget vállalni, hogy fizeti pl. a tandíjat, a könyveket, az utazást, nemhogy még béremelésre is szerződne!! Ez szerintem ritka.


Kérdésedre válaszolva: nem vonz magával kötelezően fizetésemelést, amennyiben önmagában a munkakör nem kívánja meg az adott végzettséget. A versenyszféra már csak ilyen, sok a szubjektív tényező, amit nem feltétlenül az igazságosság mércéjével mérnek!

2010. jún. 11. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

ha fizette a tanulást akkor tényleg ritka ha béremelést is ad, na dfe a szerződésben ennek benne kéne lennie, ..

ha meg nincs, akkor tárgyaljatok róla, soha nem lehet tudni, hiszen alapjában a válasz IGEN, na csak ez a tandíjfizetősdi szerződés bekavar ebbe a képbe

2010. jún. 11. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Csak az az igazságtalanság, hogy ugyanabban a munkakörben, ugyanazt a feladatot elvégezve, semmi,de semmi különbség nincs a két munkatárs között (csak ketten vannak egyébként az osztályon), és 60e Ft a fizetés különbség.

Ez bérfeszültség, nem?

2010. jún. 11. 13:07
 7/10 A kérdező kommentje:
Harmadik válaszoló: ezt honnan tudod ilyen biztosan?
2010. jún. 11. 13:08
 8/10 anonim ***** válasza:

Versenyszférában a fizetés gyakorlatilag semmihez sincs kötve, csak a munkáltató és munkavállaló közötti szerződéshez. Alapesetben csak munkaszerződés, illetve kollektív szerződés van, most nálatok a tanulmányi szerződés is. Ebben valóban nem szoktak kikötni béremelést a tanulmányok elvégzésével. Lehet persze ezt is beleírni, de egyáltalán nem kötelező. Az alap elemeit már leírták, az tökéletesen igaz.

Összességében: nem feltétlen vonz magával fizetésemelést a tanulmány elvégzése.

2010. jún. 11. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Sőt ez még vissza is fordulhat. Én is álltam tanulmányi szerződésben. Arról már az elején biztosítottak, hogy ne is álmodjak arról, hogy az úgy végzettségemmel ők nekem munkát biztosítanak, vagy hogy a jelenlegi helyemet megtarthatom (el is már bocsátottak azóta). De azt persze kikötötték, hogy mennyit kell ledolgoznom, és mikortól számít a ledolgozandó idő (megjegyzem az óra soha el sem kezdett ketyegni), persze a visszafizetésről meg egyéb kötelezettségekről oldalakat írtak. Ezzel szemben félévenként kuncsorognom kellett tandíjért, és volt hogy meg sem kaptam, csak kizavart a gazdasági vezető az irodájából.

Na fizuemelést meg pláne nem kaptam, sőt... éveken keresztül semmilyen emelést nem kaptam, mivel a szerződés odakötött, úgy használtak ki, ahogy akartak. Szerencsére jött a válság, és a cég nehéz helyzetbe került, és a tartozásomat elengedték, mikor elbocsátottak.

Biztos van jó példa is persze, de sokszor a tanulmányi szerződés egyenlő az adósrabszolgasággal.

Az pedig, hogy ki mennyit keres, teljesen egyéni elbírálás alá esik, főleg a versenyszférában. A másik kolléga 60 -al többért vállalta ugyanazt a munkát, mint az egyik. Általában nincs bértábla a versenyszférában.

Egy multinál már talán jobb a helyzet ilyen szempontból. Kis-és középvállalkozásban, ahol az ügyvezető a tulajdonos, ott minden neked adott juttatás, az ő nyaralásából veszi (venné, ha adná) el a pénzt.

2010. jún. 12. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Harmadik vagyok: onnan tudom biztosan, mert én kötöm a tanulmányi szerződéseket és jelentős beleszólásom van a béremelésbe. Főkönyvelő vagyok. Tudom, nem biztató a válaszom, de a gyakorlatban ez így működik. :(
2010. jún. 12. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!