Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Miért ragaszkodnak sokan a...

Miért ragaszkodnak sokan a bejelentett munkához? Konkrétan milyen okok miatt nem vállalnak feketemunkát?

Figyelt kérdés

Régebben mindenféle munkát elvállaltam, ha megfizették (sosem voltam bejelentve), hozzáteszem sosem volt gond.


Ti vállalnátok vagy nem feketemunkát? (Kort és nemet is írjatok.)


Most is pár haveromnak kínálnak alkalmi vagy állandó feketemunkát, és sokan visszautasítják, és inkább otthon ülnek munkanélküliként... nem értem, mi a gondjuk, csak lusták dolgozni?


-Naponta fizet a munkaadó (így nem kell félni, hogy nem kapnak hó végén fizetést).

-Gyes, betegszabadság, táppénz - hát, pár ismerősömet rendes munkahelyről is kidobták, mert "nyavalygott és nem járt be".

-Nyugdíj... 30-40 év múlva nem valószínű hogy lesz (politikától függetlenül, egyszerű matematikai, gazdasági okok miatt).

-A legtöbb ilyen munka olyan helyen van, ahol nem lehet lebukni, mert oda nem jár ellenőr (erdő, műhely, vállalkozások nem létező telephelyei).

28/F


2018. dec. 19. 20:00
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
63%
Nem vállalnék. Ha nincs szerződés, bármi megtörténhet. Ha erdő mélyén megsimogat a medve, az nem üzmi baleset, mert te ugye nem is dolgozol ott. Meg ne madózol, így nem járulsz hozzá a társadalom közös kiadásaihoz. Igazából én fizetem helyetted a közvilágítást, az iskolákat, stb.
2018. dec. 19. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
86%

Nincs táppénz

Nincs garancia, hogy fizetnek

Munkahelyi baleset esetén nincs táppénz, kártérítés

TB tartozásod keletkezik

NAV a nyakadra járhat

Nem lesz meg a minimálnyugdíjhoz se az éved

Hitelt elfelejtheted



Csak hátrányod van belőle

2018. dec. 19. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
#2 Végigolvastad a kérdésem?! Mert ahogy kifejtettem, egyikre sincs garancia :)
2018. dec. 19. 20:34
 4/13 anonim ***** válasza:
82%
Ha multinal dolgozol akkor de van garancia, de te dolgozz csak feketén, sok sikert :)
2018. dec. 19. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
92%
"egyikre sincs garancia :)" Tkp arra sincs, hogy holnap nem halok meg. Bármikor meghalhatok. Az élet már csak ilyen.
2018. dec. 19. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
88%

Én sem vállalnék.

Rendben hogy naponta fizet a munkáltató, és tegyük fel működik is a rendszer, és még orvoshoz is mehetsz ha magadnak fizeted a TB-t.


De tény hogy huzamosabb időt feketemunkával tölteni értelmetlen, a nyugdíj miatt. Az hogy nem lesz nyugdíja a mostani 20-30 éveseknek, ez azért elég árnyalt vélemény, ugyan ezt mondták már 40 éve is hogy "fiam neked nem lesz nyugdíjad" és még is lett... Ezt a statisztikai mátrix mutatók segítségével elég nehéz megállapítani és a matek közel sem elég ehhez a kérdéshez.


A GYES, TP-re reflektálva: Ha ismered a mai kondíciókat, tudhatod hogy munkaerőhiány van (pl.: csak a mai napot tekintve 10 ezer ember hiányzik a kereskedelemből), tehát nehezen tudom elhinni hogy a munkáltatók kirúgnak valakit mert elmegy TP-re, sőt én pont az ellenkezőjét tapasztalom mindenhol, sok helyen könyörögnek az embereknek hogy ne menjenek el másik munkahelyre (saját tapasztalat.)

2018. dec. 19. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
54%

Utolsó vagyok.

Az még lemaradt: 19/f

2018. dec. 19. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Én elvállalnám, nyugdíjam úgysem lesz, tb-t fizetem magam, szerződéssel sem biztos hogy kifizetnek.
2018. dec. 19. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Huzamosabb időre én nem vállalnám.

Számomra nem mindegy, hogy kapok-e táppénzt, ha beteg vagyok (főleg ha huzamosabb ideig) és netán ha munkahelyi baleset ér.

Nőként nem mindegy, hogy kapok-e gyedet, gyest.

Ezek azért tipikusan azok a helyzetek, amikor nem rúgnak ki embert a munkáltatók, hiszen nem akarnak egy biztosan elvesztett pert a nyakukba kapni. Az más, hogy a te haverjaid "nyavalyognak" és más az, amikor az ember életében egyszer eltöri a lábát és 6 hétig otthon fekszik, vagy netán csak belázasodik és szeretne évente egyszer 3 napot, amikor kipihenheti magát. A táppénz nem arra való, hogy kéthetente 3 napot mondvacsinált okokkal ne dolgozzon az ember, ez tény és nem is csodálkozom, hogy emiatt a két táppénz között kirúgnak valakit a jelenlegi munkaerőhiányos állapotban is.


A munkaadó feketén vagy fizet, vagy nem. Van rá papírod, hogy fizetnie kell naponta/hetente/havonta? Nincs... Bejelentett bérnél van, érvényesíteni tudod a jogaidat, ha úgy van.


Visszatérve a gyedre, gyesre. Nem mindegy, hogy egy fillér nélkül fogom nevelni a gyermekeimet 1-2-3 évig otthon, vagy azért csöpögtetnek egy kicsit. Aztán adókedvezmény, családi pótlék, stb. szempontjából sem annyira mindegy, hogy van e hófehér bérem.


Végül pedig egy barátomék történetét mesélném el. A csaj irodista, a srác informatikus. Hitelt akartak felvenni, gondolták jó bérük van hozzá. Viszont nem kaptak annyit, amennyi kellett volna, hiszen a srác a fizetésének több mint felét borítékban kapja... Ez kellemetlen pofáncsapás, amikor amúgy meglehetősen jó bevétellel rendelkezik az ember... Megalkudtak egy kisebb lakással és gyűjtögetik a fekete bért a nagyobbra. Ha egyáltalán nincs a bérednek bejelentett része sem, akkor még ennyit sem kap az ember.

2018. dec. 20. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Érdekes... a szociális (állam) támogatásokat, és a hitel felvételt értem, valóban pozitív dolog.


"betegszabadság, táppénz, gyes" - Hát, azért sok ismerősöm volt, akit ilyesmiért kirúgtak (nem szó szerint, de kapott egy rossz beosztást, vagy számára lehetetlen munkakört, amit nem tudott elvállalni, és így... megváltak tőle).


"munkahelyi baleset" - Volt ismerősöm aki komolyabban megsérült, míg a kórházban lábadozott új cégvezető lett (persze visszadátumozva jegyezték be), így ha perelt is volna, max a féllábú tolószékes hajléktalan rokkantnyugdíja alapján állapítottak volna meg kártérítést, mert cégvagyon már nem volt...


Erre talán multinál van esély, de ott meg jó munkajogász van, és valószínűleg az alkalmazott hibázik, tehát nem felelős a cég...

2018. dec. 20. 19:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!