Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Határozott idejű munka szerződ...

Határozott idejű munka szerződés esetén kötelezhet a munkáltató a próba időszak letöltésére?

Figyelt kérdés
1eves szerződésem van, 5 hónapja vagyok ott és szereznék azonnal felmondani mert van jobb munka. A szerződésben nincs semmi erre vonatkozóan, akkor felmondhatok? Mi ennek a menete?
2018. dec. 29. 14:22
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Rosszul írtam ki, felmondási időre gondoltam.
2018. dec. 29. 14:23
 2/11 anonim ***** válasza:
71%
Kötelezhet. Ha nagylelkű, eltekinthet tőle.
2018. dec. 29. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Határozott idejű szerződést csak meghatározott indokkal mondhat fel a munkavállaló: a "lenne jobb munkám" nem megfelelő indok.


Javaslom, nagyon figyelmesen olvasd el ezt az oldalt - itt nagyon pontosan leírja, milyen esetekben mondható fel a határozott idejű szerződés.

[link]


Amennyiben nem megfelelő indokkal mondod fel, a munkáltató kötelezhet Téged a keletkező kára, s az elmaradt haszon megtérítésére.

2018. dec. 29. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
71%
Határozott idejű szerződésnél is van felmondási idő, ha próbaidőn túl mondod fel a munkaviszonyodat!
2018. dec. 30. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Akkor ha én felmondok egyik nap akkor nen biztos hogy elendegnek? Én nem akarok tovább maradni. Mit írjak a felmondásba hogy ne kelljen letölteni a felmondási időt?
2018. dec. 31. 17:24
 6/11 anonim ***** válasza:

3-as vagyok és úgy látom, nem olvastad el a belinkelt oldalt- pedig ott nagyon pontosan leírják, hogy milyen indokkal lehet felmondani.

Még egyszer leírom: határozott idejű szerződést NEM MONDHATSZ FEL CSAK ÚGY! Nagyon alapos oknak kell lennie, költözés, stb. Ha mégis felmondasz, nemhogy a felmondási idő letöltésére kötelezhetnek, de anyagi kártérítésre is!! Nincs olyan, hogy nem akarok már itt dolgozni, mert van jobb.

ha beperel a munkáltató, nagyon sokba kerülhet Neked.

De azt tudnod kell, hogy nem csak részedről van kötöttség a határozott idejű szerződésnél, hanem a munkáltatónak is: pl. ha júliusig tart a szerződésed, de februárban felmondana, akkor a februártól júliusig tartó bért ki kellene fizetnie részedre.

Szóval ez kétoldalú kötöttség.

2018. dec. 31. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Elolvastam. Azt kérdeztem, hogy mi legyen az a nyomós ok, ami után nem kötelezhet a felm.idő letöltésére. Azonnali felmondás az azt jelenti hogy azonnali hatállyal mondok fel.... nem? Csak megfelelő indok legyen.
2019. jan. 1. 10:58
 8/11 A kérdező kommentje:
Több oldalt olvastam, mind mást ír erről
2019. jan. 1. 10:59
 9/11 anonim ***** válasza:

Nem tudom, mit nem értesz ezen: világosan le van írva, hogy olyan indoknak kell lennie, ami a további munkavégzést lehetetlenné teszi: Pl. veszélyeztetett terhesség, stb. melyet orvosi papírral kell igazolni. Ide tartozik a távoli településre költözés is. A munkáltató ilyen esetben jogosult ellenőrizni az indok jogosságát. mint leírtam, ha nem jogos, simán beperelhet, kártérítést követelhet.

A felmondási idő - ha nincs a munkaszerződésedben, akkor a Munka Törvénykönyve érvényes, azaz 30 nap, melytől csak közös megegyezéssel lehet eltekinteni (kell hozzá a munkáltató beleegyezése is).


"A határozatlan idejű munkaviszonyhoz képest a határozott idejű munkaviszony felmondással történő megszüntetését nehezíti, hogy a jogszabály azt a munkavállaló esetében is indokoláshoz köti, a lehetséges felmondási okokat pedig leszűkíti.


A felmondás indoka ugyanis csak olyan ok lehet, amely számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel, aránytalan sérelemmel járna.[i]

Tipikusan ilyen eset lehet az, ha a munkavállaló családi körülményeiben, egészségi állapotában, magánéletében olyan változás következik be, amely miatt a munkaviszony további, munkaszerződésben meghatározott ideig történő fenntartása a munkavállalótól nem várható el a továbbiakban. Ezzel kapcsolatosan fontos hangsúlyozni, hogy a felmondás indokának világos, valóságos és okszerű voltát a megszüntető nyilatkozat tevőjének, azaz ebben az esetben a munkavállalónak kell bizonyítania egy esetleges munkaügyi per során.[ii]


Ha tehát a munkavállaló a határozott idejű munkaviszonyának megszüntetéseként azt az okot jelöli meg, hogy veszélyeztetett terhes vagy éppen azt, hogy hozzátartozója otthoni ápolásra szorul, akkor ennek a ténynek nemcsak objektíve igaznak kell lennie, de alkalmasnak is arra, hogy a munkaviszony a nyilatkozat tevőjének szempontjából rendeltetését veszítse. Míg előbbi követelmény orvosi igazolások bemutatásával vagy más alkalmas módon többnyire alátámasztható, addig utóbbinál a bíróság mindig egyedileg vizsgálja azt, hogy konkrét szituációban a fél számára a kialakult helyzet egyéni körülményeit is figyelembe véve okoz-e olyan szintű nehézséget, amely a munkaviszony megszüntetését indokolja. Álláspontom szerint egy új, jobban fizető állás elfogadása például nem meríti ki e törvényi követelményeket."



Még valami: amennyiben nem megfelelő indokkal mondasz fel, a munkáltató követelheti, hogy fizesd ki a hátralévő 7 hónapnak megfelelő fizetést - mint ahogy neki is ki kellene fizetnie a 7 hónapot, ha Ő mondana fel Neked.



Azonnali hatályú felmondás határozott idejű szerződés esetén:

" A munkavállalói azonnali felmondást megalapozhatja, ha a munkáltató a munkabér fizetési kötelezettségét nem teljesíti vagy a munkaeszközöket nem biztosítja.


Az azonnali hatályú felmondásra jogosító másik ok, ha a munkáltató ... olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ide többféle magatartás tartozhat, amelyek közös jellemzője, hogy emiatt nem lehetséges a munkaviszony fenntartása. ...


Indokolási kötelezettség

Az azonnali hatályú felmondást indokolni kell. Az indokolási kötelezettség a munkavállalóra is vonatkozik, ha ő szünteti meg azonnali hatállyal munkaviszonyát. Az indokolásnak világosnak, valósnak és okszerűnek kell lennie, tehát abból a felmondás okának egyértelműen ki kell derülnie. Ha e feltételeknek a felmondás nem tesz eleget, akkor jogellenesnek minősül. "

2019. jan. 1. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Összefoglalom egyszerűbben- hátha úgy jobban világos:

azonnali hatállyal, felmondási idő letöltése nélkül csak akkor mondhatsz fel, ha nem kapsz fizetést illetve, ha a munkavégzéshez nincsenek meg a megfelelő munkaeszközök (az, hogy irodában nincs egy ceruza, nem megfelelő indok)


Rendes felmondással (felmondási idő 30 nap) pedig akkor, ha a magánéletedben olyan körülmények álltak be, ami miatta munkavégzés a továbbiakban nem lehetséges veszélyeztetett terhesség, külföldre költözés, stb.(sima terhesség nem megfelelő indok)

2019. jan. 1. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!