Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Miért nem vezetnek be végre...

Miért nem vezetnek be végre választható fizetetlen szabadságot? Jobb a cégeknek a sok kamu táppénzes?

Figyelt kérdés
Irreálisan kevés az éves fizetett szabadnapok száma, főleg a gyermektelen huszonéveseké. Egy 26 évesnek például 21 nap jár egy évben. Ez első ránézésre talán nem is tűnik kevésnek, csak sajnos sok munkáltató az egészet beosztja kénye kedve szerint. Január elején elvesz 4 napot, nyári leállás címszó alatt 10 napot, karácsonyi leállás alatt 5 napot. Maradt 2 napja a munkavállalónak, amit sokszor szintén kötelezően kivetetnek, például a hivatalos szombati munkanapokra. Na most innentől kezdve a dolgozó bármit csak úgy tud elintézni, ha a kimaradt órákat ledolgozza, az pedig valljuk be nem egy leányálom hogy mondjuk egy orvoshoz/hivatalba menés miatt a következő héten szinte végig +2 órát kell dolgozni. De nem is csak az ilyen kötelezően elintézendő feladatokról van szó... Az ember huszonévesen még szeretne utazgatni, programokat szervezni, vagy csak simán megpihenni amikor már kezd betellni a pohár. És ezt nem biztos hogy mondjuk pont a téli leállás alatt szeretné, amikor kb semmit nem lehet csinálni. De nincs miből megtennie. Míg az idősebb, többgyerekes dolgozók ilyenkor kivesznek szabit, addig a huszonéves vagy nyel, vagy elmegy táppénzre. Ami pedig igazából senkinek nem jó megoldás, sem a cégnek, de még a munkavállalónak sem. Mert igaz hogy valamennyi pénz megilleti, de korlátozva van a mozgástere, mivel kijárási tilalom van, max otthon relaxálhat, de egy rendezvényre, utazásra már a többség nem mer elmenni. És akkor még így is stresszelheti magát hogy vajon gyanakszanak e rá, hogy hazudik, nem e fogják kirúgni ha visszamegy. A munkáltató is háborog, átverve érzi magát, ha csak nem egy teljesen biztos betegségről van szó. Tényleg senkinek nem jó. Ezzel szemben ha bevezetnének évi 10 nap fizetetlen szabadságot, amivel a dolgozó rendelkezhet hogy mennyit vesz ki, mennyit hagy benn, de következő évre nem lenne átvihető, akkor megoldódna a probléma. Persze kivenni is a szabályok betartásával lehetne, x nappal előtte kérvényezni stb. Így azok akiknek elég a fizetett szabadságuk, vagy nagyon fontos nekik az a pénz a megélhetéshez, nem vennék igénybe. De azok akik kevésnek érzik, és nem hiányzik nekik a kieső összeg, azok megtehetnék hogy akár mind a 10-et kihasználják. Az szerintem butaság, hogy dehát akkor is lenne aki fizetett táppénzre menne, hiszen fentebb írtam hogy az mennyire korlátozott dolog a lebukás miatt. Tudom hogy jelenleg is létezik a fizetés nélküli szabadság mint fogalom, csak nem ilyen célra, komoly indok kell hozzá, és gond van közben a járulékfizetésekkel is, ezért a cégek nem alkalmazzák.
2019. jan. 24. 17:39
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem olvastam el, de mindenki a fizetett táppénzt választaná fizu nélküli helyett. Nálunk amúgy mindent meg lehet beszélni, fizetés nélküli, csúsztatás, távmunka - keress ilyen helyet, persze ezért adni is kell. Németországban pl plusz juttatás a többletszabi. Gyerekre meg ne sajnálj már +2 nap szabit... Szerinted mennyi megy el a gyerekre?
2019. jan. 24. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
7 nap szabit a munkavállaló által kért időben kell kiadni
2019. jan. 24. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Az, amit a táppénzről írsz, nem igaz. Az orvos keresőképtelenséget állapít meg az adott munkakörre, azzal akár elmehetsz a tengerpartra nyaralni is. Ez egy általános tévhit, hogy neked otthon kell ülnöd, és nem léphetsz ki a lakásból.


Az is egy hülyeség, hogy a munkáltató majd kirúg, mert arra gyanakszik, hogy visszaélsz a táppénzzel. Kérvényezhet vizsgálatot, ez igaz, és ha beigazolódik a visszaélés, az már lehet alapja egy felmondásnak, de egy gyanú nem.


Persze azzal egyetértek, hogy nem a táppénzt kellene használni extra szabadságnak, mert szabálytalan és nem is etikus.

2019. jan. 24. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Most is kérhetsz fizetés nélküli szabit.
2019. jan. 24. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Az is megoldás, ha olyan helyre mész dolgozni, ahol saját magadnak osztod be a szabadságod nagy részét. Nekem tavaly egyetlen nap volt csak kötelező szabadsag (egyik szombat)


És max a nyári hosszabb szabikat beszéljük meg hetekkel korábban, hogy valaki azért mindig bent legyen. Ilyen ügyintézés miatti 1-2 nap szabi esetén nem kell hetekkel korábban kérvényt leadni. Nem is értem ez máshol miért ennyire merev.

2019. jan. 24. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ez nekem sem tetszett, meg nem is bírtam a folyamatos panancsolgatásokat,meg a kevés fizut így furgonos lettem, sokak szerint nem jó ez az állás stb..

De nekem jó, nem is unalmas, 12 nap munka igaz vasárnap város nézőbe szoktam menni vagy pihenek mert akkor nincs munka csak valahol külföldön vagyok, 12 nap után, 9 nap pihő szokott le, de ha szükségem van több napra vagy elintézni valóm van akkor kapok többet, szabadságot akkor veszek ki amikor akarok csak legalább 3 héttel előbb szólni kell.

2019. jan. 25. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!