Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Milyen alapon kötelezi Magyaro...

Milyen alapon kötelezi Magyarországon a jogszabály a munkavállalót mindenféle intim szférába behatoló orvosi alkalmassági vizsgálatra?

Figyelt kérdés
Pl tanároknál éves nőgyógyászati szűrés, egyes helyeken irodai dolgozóknál vér, vizelet, székletminta, EKG, tök alap munkahelyeken is (pl postán) tüdőhallgatás, hasnyomkodás, vérnyomásmérés stb. Szakács ismerősömnél pl vércukrot mértek, meg hasonlók. Mi értelme van ennek? A magyarok nem érzik, hogy ez teljesen beteges és ellentétes pl az egészségügyi önrendelkezésről szóló szabályozással?
2019. jan. 28. 19:37
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
71%
Felháborító, ezek a mocsok szemetek nem akarnak olyat felvenni aki majd evekig betrgeskedik, pfuh, undoríto minden munkáltató mocskos szemet. Stop operation munkáltató! Be kell zárni az összeset!
2019. jan. 29. 04:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
80%

Nem tudom, hogy mi a problémád ezzel.


Van, aki nem is tudja, hogy vérnyomással vannak gondjai, vagy cukorbeteg. Ha szédeleg, csak nem engedem fel a tetőre cserepet rakni, mint munkáltató.

Már bocsi, de ez a kötelezés mindkét fél érdekét védi.


A nőgyógyászati bigyóval nem értek egyet, nálunk be kell jelölni, hogy melyik vizsgálatot nem vagyok hajlandó elvégeztetni. Széklet, stb.

Nem befolyásolja a munkám, ha székrekedésem van, tehát nem egyezek bele. De ha már döngölővel, vagy légkalapáccsal kéne dolgoznom, akkor nem mindegy, hogy alkalmas vagyok rá, vagy általa hajlamos vagyok a vérrögképződésre, ami ugyebár halált is okozhat. Az ilyen jellegű vizsgálatba miért ne egyeznék bele.


Az eredmény az orvosnál marad, ő max. azt jelzi, hogy alkalmas, alkalmatlan, vagy "feltételekkel" alkalmas a munkakör betöltésére.

2019. jan. 29. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
56%

Már ne haragudj, de az ilyen vizsgálatok egyike sem inváziv. Nehogy már évente ne bírj ki egy vérnyomásmérést és/vagy esetleg tüdőszűrőt.

Az ilyen szűrővizsgálatok több célt is szolgálnak. Egyrészt, hogy ne veszélyeztesd a többieket (pl. ha TBC-s vagy, akkor ne fertőzd meg a kollégákat) vagy ne legyen bajod a munkahelyen (pl ha vérnyomásproblémád van, nehogy elájulj egy meleg, párás munkakörnyezetben)

Az saját egészségét mindenki úgy teszi tönkre, ahogy akarja, de a kollágákét NEM! Elsősorban ezért vannak a vizsgálatok.

A szomorú az, hogy te ezt "intim szférába betolakodásnak" érzékeled, holott mindössze pár perc, nem fájdalmas és az orvosi titoktartás miatt nem is derül ki semmi. Egy egészséges társadalomban a rendszeres szűrővizsgálatok elvégzése mindenki érdeke lenne.

2019. jan. 29. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
81%

Kerdezo azert kotelezo, hogy a munkaltato levedje magat jogilag egy egeszsegkarosodas kovetkezteben. Mondok egy durva fiktiv peldat: X szemely bemegy dolgozni egy ceghez, szivproblemakkal kozd. A munkahelyen, munkavegzes kozben kap egy infarktust. Tuleli, es utana bepereli a munkaltatot, hogy a munka jellege miatt tortent (teljesen mindegy hogy konnyu szellemi vagy nehez fizikai munka). Ha van orvosi szakvelemeny a dolgozo allapotarol, azaz van egy munkaalkalmassagi igazolas a munkaltato kezeben, nem perelheto. Ugyan ez a munkavedelmi oktatas is pl. persze mas jellegu de a celja azonos. Mindenert a munkaltato felel ami munkavegzes kozben tortenik. Ami valljuk be, oriasi felelosseg, a magyar munkavallalokk tobbsege egeszsegugyi roncs, teli karos szenvedelyekkel. Te vallalnad a testi es egeszsegugyi epsegert a felelosseget nap mint nap egy napi 2 doboz cigit elszivo, szivbillentyu es vernyomas problemas 50-es eveiben jaro ember utan? En nem. Ha az orvos azt mondja dolgozhat, ove a felelosseg. Ez igy mukodik.

Viszont a nogyogyaszati vizsgalatot pl. en sem ertem. Szerintem ha megtagadod se lesz problema. De masik oldalrol nezve pedig egy ingyenes szures, teged is megnyugtat. A nogyogyaszati vizsgalat okozta kellemetlenseg pedig nem tudom feler-e a megnyugvassal, nem vagyok no, mindenkinek joga van megtagadni.

2019. jan. 29. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
72%

Ja, nálunk a cég szokott szervezni ingyenes szűréseket, nem kötelező, de ajánlott jelleggel. Laborvizsgálat, allergia, anyajegyvizsgálat, EKG, testzsír, vércukor, stb.

Ezek nemhogy nem háborítanak fel, de örülök neki, hogy vannak és "házhoz" jönnek. Élni is szoktam a lehetőséggel, mert a rendszeres szűrés hosszabb életet jelenthet.

2019. jan. 29. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!