Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Pályaválasztás: matek/infó?

Pályaválasztás: matek/infó?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Mindig is nagyon szerettem a matekot és jó is vagyok benne (OKTV döntő). Így egyértelműnek tűnne a matek Bsc, csak nem tudom mennyire lehet ezzel a diplomával elhelyezkedni. Azt is tudni kell rólam, hogy nagyon nem szeretem a bizonytalanságot. A másik felmerült ötlet a programozó informatikus lenne, mert ebben is sok a matek, meg mert tanultam egy évet programozni (kb emelt érettségi szintig) és eddig tetszene. Eddigi utánaolvasásomból nekem az jött le, hogy matematikusként is vagy informatikai vagy pénzügyi területen lehet elhelyezkedni, így talán egyszerűbb lenne rögtön infót tanulni. Csak közben meg sajnálom a matekot is kihagyni. Nagyjából hol lehet tapasztalataitok szerint matematikusként elhelyezkedni? Vagy matek Msc után informatikusként mennyire lenne hátrányom az eleve infósokhoz képest?



2019. ápr. 2. 13:46
 1/9 anonim ***** válasza:

A programozás talán egy fokkal jobb neked, mert egyrészt ha okos vagy és tudsz logikusan gondolkodni (oktv döntő nekem elég bizonyíték), akkor tuti lesz vele jól fizető munkád, ami még kreatív is. Írtad, hogy nem szereted a bizonytalanságot - ez is emellett szól.

Plusz az egyetemen felerészt biztos matekkal kell foglalkoznod, szóval nem kell lemondani róla (persze nyilván kicsit másképp lesz, mint matek szakon, de ha jobban érdekel, biztos lesz lehetőséged elmélyülni benne).

Matematikusként szerintem is igaz, hogy alapvetően ez egy alkalmazott műfaj, tehát magával a matekkal max. egyetemi/iskolai tanárként tudsz foglalkozni.

2019. ápr. 2. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
45%

szerintem ha okos vagy,miértne tolhatnád le mindkettőt?


matek szakot elkezded, egy év múlva infós szakra beiratkozva az infós képzésed matekos tárgyait meg sem kell csinálnod.


azaz két bsc alatt tolsz le másfél képzést, amiért két diplomát kapsz.

2019. ápr. 2. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

"Programozni nem egyetemen fogsz megtanulni"


Sokan azt hiszik, hogy proginfó szakon programozni tanítanak, pedig valójában gondolkodásmódot (meg programozni is, csak azt nem valami jól). Matek szakon is egyfajta gondolkodásmódot tanulsz meg, ami kicsit másmilyen. Megfogalmazni ezt nem igazán lehet, hogy mi a különbség.


Okos embereknek nincs szüksége programozó diplomára, hogy elhelyezkedjenek. Nekem van (kb hozzád hasonló háttérrel kezdtem), de mégis úgy érzem sokszor, hogy a matek/fizika diplomásokat előnyben részesítik a nagyobb intelligenciát igénylő helyeken. Pénzügyi területen meg főleg, ott matekosként úgy is fölvesznek néha (gyakorlatilag programozónak), ha közlöd, hogy nem értesz a programozáshoz.


Ja és proginfen tavaly durván megvágták a matek tananyagot, a korábbi értesülések már nem teljesen érvényesek.

2019. ápr. 3. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Baluba ***** válasza:

Inkább a matekot javasolnám. Amiben kevesebbet ad, mint a proginfó, az a hardware- és szoftwaretachnológiai ismeretek, illetve a specifikus szakismeretek, pl web development, compilerek, szerverek. Cserébe a matek színvonalát össze sem lehet hasonlítani (ezt jól szemlélteti, hogy gyakran matek bsc hallgatók a gyakorlatvezetők, akik maguk is csak előző vagy az előtti félévben végezték el a tárgy matekos verzióját), valamint több "absztrakt programozás" van, gondolok itt bonyolultságelméletre, algoritmuselméletre, stb.


Olyan nem fordulhat elő, hogy elvégzed a matematikus szakot, és nem tanulsz meg közben legalább 2 (ha matlabot és társait is számoljuk, akkor inkább 4)) nyelven programozni. Valamint manapság aki a piacon helyezkedik el matematikusként, az majdnem biztosan lényegében programozni fog valamiylen formában.


Még két dolog a végére. OKTV döntőd azt súgja nekem, hogy a képességeid megvannak, hogy a jóval nehezebb matekot is elvégezd, illetve azt is megkockáztatom, hogy a legtöbb matekórát unnád proginfón, a lassú tempo miatt.

A másik pedig az, hogy a az emelt infó érettségi szintű programozás sem nyújt igazán jó betekintést egy proginfós világába (ellenben a matekos programozáshoz jobban hasonlít), így azt javasolnám, hogy tájékozódj a különbségekről.

2019. ápr. 3. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:

#4:

Ezzel szemben, ha hosszútávon problémákat szeretnél megoldani valós környezetben, akkor nem sokra fogsz menni az elméleti ismeretekkel, hiszen a gyakorlatba ültetés elég gyakran problémás lesz, a leendő munkáltató a versenyszférában végtelenszer nagyobb igényt tart arra, hogy a problémára (gyors) megoldás szülessen, amivel valószínűleg nincs is semmi baj.


Ezt a kérdést senki nem fogja tudni eldönteni helyetted, igazából azon múlik, hogy mire szeretnéd használni a tudásod.

Ha később is matematikával szeretnél foglalkozni, akkor semmiképp se menj informatikus szakra, hiszen ott ennek a mennyisége sokkal kevesebb, bár a tanárok gyakran ugyanazok az emberek.

Ha viszont a matematika problémamegoldás részét szereted, akkor semmiképp nem ajánlanám a matematikus szakot, mivel sokkal kisebb hangsúly van a gyakorlati megvalósításokon, amit az oktatásban dolgozók gyakran megpróbálnak letagadni.

Még egy izgalmas kérdés, hogy mindezt itthon vagy külföldön terveznéd megcsinálni, ami szintén fontos szempont.

Ez 2*2 opció, a döntést neked kell meghozni.

2019. ápr. 5. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:

"Olyan nem fordulhat elő, hogy elvégzed a matematikus szakot, és nem tanulsz meg közben legalább 2 (ha matlabot és társait is számoljuk, akkor inkább 4)) nyelven programozni. Valamint manapság aki a piacon helyezkedik el matematikusként, az majdnem biztosan lényegében programozni fog valamiylen formában."


Sajnos viszont a programozói képességed nem az ismert nyelvek darabjára mérik, így azt magadtól kell elsajátítanod, ami nem egyszerű feladat.

Továbbá mivel: "majdnem biztosan lényegében programozni fogsz valamilyen formában", valószínűleg jó lenne inkább normálisan csinálni és nem azt hinni, hogy mivel halottam a c++ról és megírok egy for ciklust benne, már profi is lettem.


Programozóként jóval szélesebb palettán tudsz mozogni, ami persze nem előny akkor, ha nagyon céltudatosan látod a jövőt és befektetési bankban például.

Ha viszont olyan határ- vagy teljesen informatikai területek érdekelnek, mint a kriptográfia, IT security, webfejlesztés, mobilszoftverfejlesztés, stb. akkor esélyed sem lesz közvetlenül matematika szakkal elhelyezkedni, kelleni fog az info (, de legalább a tudás onnan).


Ugyan személy szerint ezek a témák nem foglalkoztatnak, és lehetséges, hogy veled is ez a helyzet, de érdemes a felhasználási területet előbb tisztázni magaddal.

2019. ápr. 5. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Előzőhöz hozzáfűzném, hogy természetesen mindkét szakot el lehet végezni úgy, hogy nem tud utána programozni (= a betanult feladatokat megoldja vizsgára, de önálló munkavégzésre alkalmatlan). Ez ellen úgy lehet tenni, hogy keresel önálló vagy csoportmunkás projekteket és önképzel.
2019. ápr. 5. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
25%

Nyilván bármit meg lehet csinálni úgy, hogy később ne legyen semmi értelme.

Szerintem egy informatikusi BSct nehezebb.

2019. ápr. 5. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Baluba ***** válasza:

@5:

Érdekes, hogy a problémamegoldást emlegeted, pedig szerintem ez az a terület, ahol a matekszak a legnagyobb előnyt biztosítja. Hiába mondod, hogy a matekszak nem túl gyakorlatorientált (amivel egyet is értek), így is összehasonlíthatatlanul több kreativitást igénylő feladattal találkoziuk valaki matekon, mint bármilyen infón vagy akár mérnöki szakon.


@6:

Nyílvánvaló, hogy egy infón végző jobban fogja ismerni a progrmozás TECHNIKAI részét, mint egy matekos. Abban is igazad van, ahogy írtam is, hogy a speciális szaktudást, ami egy webfejlesztőnek vagy IT security szakembernek kell, matekon nem kapsz meg.


Viszont lenézni egy matekos programozási tudását, és olyat mondnai, hogy ,,valószínűleg jó lenne inkább normálisan csinálni és nem azt hinni, hogy mivel halottam a c++ról és megírok egy for ciklust benne, már profi is lettem", nem kellene. Egyrészt, mert a matematikusok többsége a szó szoros értelmében profi lesz, és abból él, hogy magas szinten programozik. Másrészt, matekon sem csak "Hello world" és írjuk ki a prímszámokat n-ig feladatok vannak, én pl dolgoztam neurális hálóval, órai kereteken belül.


Harmadrészt ha elolvasod a tényleges kérdést is, láthatod, hogy a kérdező alapvetően matekos ember, aki élvezi az abszolút kezdő szintű programozást. Nem egy tipikus webfejlesztő meglátásom szerint. Valamint szerintem azt is botorság lenne állítani, hogy matekkal szignifikánsan kevesebb elhelyezkedési lehetőség van, mint infóval, ha kihúzzuk az elsősorban kódolói állásokat.

2019. ápr. 7. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!