Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogyan dolgozik egy újságíró?...

Hogyan dolgozik egy újságíró? Honnan szerzi a témákat? Honnan az ihlet? Hogy néz ki egy napja?

Figyelt kérdés

2019. júl. 7. 19:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Ihlet sokszor nem önálló. Vagyis tegyünk különbséget igazi újságíró és firkász között.

Előbbinek sokszor megmondják, miről írjon. Kulturális, gazdasági eseményeket követ, eljár ilyen rendezvényekre, külföldről is tájékozódik, figyelemmel kísér aktualitásokat.

Emellett a napi eseményekről ma szerintem a leggyorsabban facebookról lehet tájékozódni.

Én debreceni vagyok, a város hivatalos oldala a haon.hu.

Illetve nagy múltú újság a Hajdú-Bihari Napló, amiben ma már konkrétan semmi nincs. A haon-on meg... hát, max falunapok meg Marika néni 100 éves lett, ilyen jellegű dolgok. Komolytalan. Valamikor hírportál volt, ma már egy vicc.

Van viszont egy csoport fb-on, aminek több tízezer tagja van. Jó, tele van sallanggal, ki hol tud jó műkörmöst és hasonlók. De mégis innen tudod meg, mi történik a városban. Valamikor a haonon fent voltak a balesetek. Ma már semmi. Ha hallod, hogy egymás után 3 tűzoló megy, csak szeretnéd tudni, hol van ekkora tűz. A csoportban 2 percen belül fent van, a hivatalos hírportálon meg semmi.

Na most ilyen oldalakat lehet követni, nem csak városokét, hanem mindenféle szervezetét.


És van a másik csoport, pl life.hu és társai "újságírói", akik celebecskék képeit lopkodják instagramról, és az a hír, hogy hódi paméla ott üzenget a gyermeke apjának, meg hogy tolvai reni má megin' kitette a melleit meg full sminkben kondizik.

nlcafé-ra próbálnak tényleges cikkeket írni, de nagyon sok a kamu "nyílt levél", ami nem jellemző az emberekre, ezen az oldalon mégis mindig találsz ilyet. ez is egy véleményközlés, csak nem kéne ilyen szájbarágósan és modorosan...

she.hu és wmn.hu, Szentesi és DTK. Ők komoly újságírónak tartják magukat, én nem tartom annak őket. na az már egy nagyon durva modorosság, amit ők képviselnek. komoly témák, de mikor végigolvastad, összeráncolod a szemöldököd, hogy akkor most mit is akart mondani? ja, nem mondott semmit. nesze semmi, fogd meg jól, és ez szép hangzatos körmondatokban. oké, a stílus megvan, csak a lényeg vész el.

2019. júl. 7. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az ihlet az újságírónak az üres lap - ezt egyszer az újságírás egyik nagyöregje mondta nekem, aki sajnos már nincs köztünk. És igaza volt, ott a felület, azt meg kell tölteni, üresen nem mehet ki a lap (TVnél úgy mondják, nem adhatunk feketét).


Jó pár évet lehúztam az egyik politikai napilapnál, még abban az időben, amikor két balos meg két jobbos lap volt, meg amikor még léteztek megyei lapok, nem csak Mészáros-féle kifizetőhelyek. Azóta nagyon megváltozott a világ.


Témát bárhonnan lehet szerezni: nyitott szemmel jársz, gondolkodsz, kérdezel, nyomozgatsz, követed a világ eseményeit, sajttájokra, rendezvényekre, parlamentbe jársz, beszélgetsz emberekkel, politikusokkal, kollégákkal, de olyan is van, hogy a szerkesztő, rovatvezető megálmodik egy témát és arról kell írni. Az újságírás 80 százalékben olvasás, csak 20ban írás.


Napilapos újságírás kicsit kakukktojás, nem is sokáig fog már létezni, de van egy sajátos romantikája. Délben kezdtem dolgozni, 4 és 7 között voltak az oldalzárások. Utána már csak akkor maradtunk benn, ha valami nagy dolog történt. TVnél és online-nál műszakok vannak, az kevésbé laza, figyelni kell a kattintásokat, mert ott azonnal jön a visszajelzés, és cikkenként, és persze azonnal kell reagálni a történésekre.

2019. júl. 7. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!