Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » A szerzői jogok hogyan érvénye...

A szerzői jogok hogyan érvényesülnek a netes kézműves termékeknél?

Figyelt kérdés

Elolvastam a Meska idevonatkozó blogját, de kicsit lettem okosabb. Amikor másnál látok varrt holmit, uzsonnás zsákot, ami gyakorlatilag tucatáru, egyen szabásminta, akkor nem lehet szerzői jogról beszélni. De láttam sminktartót, ami már ritkább, akkor igen. Írjak a készítőnek, hogy engedi-e, hogy én is varrjam és eladjam? Látok uolyan terméket a Meskán, Etsy-n, most kinek írjak, ki találta ki hamarabb? Kesztyűk, sapkák, kör alakú tartóknak se szeri, se száma, ötletes kesztyűkből már kevesebb van. De ez is van itt, ott, Pinteresten, stb.

Mi erről a véleményetek? Aki saját maga készít terméket, szokta a többiekét nézegetni és akár elkészíteni, feltenni eladásra?

Néha olvasom, hogy xy mintája alapján. Akkor ezek szerint megkérdezte és a készítő engedte.

Ettől függetlenül érdekelne a véleményetek.



2020. szept. 8. 20:06
 1/6 anonim ***** válasza:
90%

Honnan tudod, hogy akiről tudod, h x stílusút készít, az az eredeti szerzői jog birtokosa? (Hazudhat is.)


Felesleges túlbonyolítani, ha nem védett márkanév terméke, akkor oly mindegy. Valószínű te nem tudsz akkora bevételt generálni adott minta "ellopásával" amiért megérné egy noname "jogtulajnak" jogilag fellépni ellened.

2020. szept. 8. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
100%

A vonatkozó jogszabály hangsúlyozza, hogy csak az a termék esik szerzői jogi oltalom alá, amely "egyéni-eredeti jelleggel rendelkezik".

Tehát nem vagy perelhető (vagy veszíteni fog a felperes) abban az esetben, ha a felperes terméke:

- sablonszerű vagy gyakran használt elemeket tartalmaz

- az a termék maga is másolat

- olyan elemeket tartalmaz, amelyek a közkincshez tartoznak

- a te másolatod egyedi, eredeti elemekkel egészíti ki az eredetit

- esetleg nem állja meg a helyét, hogy a felperest a mű egésze tekintetében sz.jogi védelem illeti meg

- fizikai tulajdonságai miatt különbözik az eredetitől (anyag, méret, szín stb.)


Szóval bátran másold, ha a másolat nem egy az egyben koppintás.


Már megszületett szakvéleményekért (Szerzői Jogok Nemzeti Hivatala) katt ide: [link]

2020. szept. 8. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
48%

Kézműves terméknél nem tudom értelmezni a szerzői jogot...


Ha zsűrizett alkotás volna névvel, meg minden, akkor talán. Gyárthatsz amit akarsz. Nincs levédetve sem a forma, sem semmi.

2020. szept. 9. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
köszi a válaszaitokat, megpróbálom. Nem zsűrizettek, aztán ha vkinek nagyon nem tetszik, akkor szóljon. Mert igen, kipótolnám egy vmivel, hogy ne uolyan legyen és az anyag is nyilván más.
2020. szept. 12. 19:21
 5/6 anonim ***** válasza:

Én már futottam bele ilyenbe és nem volt kellemes. Konkrétan szólt egy hölgy, hogy ez az ő mintája alapján készült és vegyem le a hirdetést. Csak amiatt vettem le mert egy könyvben megjelent a mintája, amit ő állított össze, s amire tényleg rá van írva, hogy szellemi tulajdon.

Ugyanakkor volt már konkrétan amit én találtam ki, de ha felteszem egy szoc.média felületre, akkor azt ugye bárki lemásolhatja ha megtetszik neki. Nem fogom tudni bizonyítani, hogy előttem soha senki nem csinálta még meg azt a terméket.


Szóval igyekezni kell a különbözőségre, ötleteket lehet átvenni, beépíteni, de konkrétan másolni "nem illik".Ugyanakkor óhatatlan lehet a hasonlóság.

2021. jan. 18. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszodat.
2021. jan. 20. 18:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!