Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Lehet e valaki főállású...

Lehet e valaki főállású egyéni vállalkozó nappali tagozatos egyetemistaként, ha szünetelteti a tanulmányait? Melyik jogszabályban találom ennek a pontos leírását?

Figyelt kérdés

2020. okt. 30. 23:23
 1/8 anonim ***** válasza:
Igen lehet. Szja meg tbj törvényt nézegesd, esetleg az evectv.
2020. okt. 30. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszi! Az a vicc, hogy hivatalos személyek -akiknek épp az lenne a dolguk, hogy ehhez értsenek- is sokan rosszul tudják ezt.


Megnéztem a 3 törvényt, első keresés alapján egyenlőre csak a "2019. évi CXXII. törvény a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről"-törvény szövegében találtam a "nappali" szót, pl: ezt:


"18.3. nappali rendszerű oktatás keretében a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.) szerinti nem szünetelő (aktív) hallgatói jogviszonnyal rendelkezik"


Itt legalább már tényleg meg van különböztetve az aktív és a passzív jogviszony, viszont a többiben nem találok semmit erre vonatkozóan (de talán a TB törvény is lefedi?).

2020. okt. 31. 00:13
 3/8 anonim ***** válasza:
Csak az lehet.
2020. okt. 31. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
36%

Ha nincs más biztosítotti jogviszonyod, - például munkaszerződéssel dolgozol mellette akár nappalisként X.00 órás külső gyakorlaton - , akkor lehetsz, de nem feltétlenül kell.


Ha nem vagy biztos a főállású ev.be akkor,szüneteltethed is, ha nem akarsz járulékot fizetni, vagy kevés lenne a bevételed, esetleg nem akarod leamorizálni az eddig eredményt és áttehetsz x tev. kört adószámos magánszemélybe is akár, amit folytathatsz a szünetelés mellett.

Esetleg munkaügyibe is be tudsz regisztrálni és támogatott alkalmazottként ehelyezkedni, ami mellé megitn vissza tudod aktiválni az e.v.-t másodállásúvá, hasonlóan mint nappalisként.

2020. okt. 31. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

#Bak Norbert:

Köszönöm a kimerítő választ! Nekem csak az a fontos, hogy a főállású egyéni vállalkozással ütközhet e, akadályozhatja e jogilag a passzív egyetemi félév (nincs más biztosítotti jogviszonyom sem), mert most feltétlenül főállásúnak kell lennem. A munkaügyis regisztrációt már megtettem (ez is szükségszerűség volt), ott sem volt akadály a passzív félév. Tudtommal eleve arra van kitalálva a szüneteltetés, hogy mindenféle dolgot csinálhasson főállásban (jogilag is) az idő alatt az ember.

2020. okt. 31. 18:21
 6/8 A kérdező kommentje:
#3: akkor végül is a lényeg a biztosítotti jogviszony? Egyszerre, két helyről nem lehet biztosított ugyanaz a személy.
2020. okt. 31. 18:24
 7/8 anonim ***** válasza:
36%

Lehetsz többes jogviszonyban is biztosított, péládul nappali mellett, ugyanúgy lehetsz főállású munkavállaló máshol, meg mellette ev., ha össze tudod egyeztetni őket.


A kérdés inkább az, hogy melyik a prioritás, mi alapján fizeted a járulékot, melyik jogviszony után. Csak egyszer kell teljes járulékot fizetned vagy fizetnie utánad valakinek, pl munkáltatónak a többiben már máshol biztosítotti jogviszonnyal rendelkező leszel, ami után nem kell mint főállású ev, megfizetned a teljes összegű havi járulékot, hanem csak a vállalkozói kivét/osztalék után.


Ha regisztrált munkanélküli vagy, akkor viszont nem lehetsz főállású ev. mivel kizárja egymást a kettő, hanem azt addig is szüneteltetni kell.


De pl. adószámos magánszemélyként -azonos adószámmal - akkor is végezhetsz önálló tevékenységből származó jövedelemmel, vagy pl. őstermelői, megbízási jogviszonnyal, stb. olyan tevékenységet, ami nem keletkeztet biztosítotti jogviszonyt.

2020. okt. 31. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Nem én nem tudom összeegyeztetni, hanem sajnos jogszabálynak kell megfelelnem, támogatáshoz. De szerintük már az álláskeresői regisztrációt is kizárta volna a passzív nappali jogviszony, ami nem igaz, így gondoltam, hogy a főállású vállalkozást sem zárja ki.

A járulékfizetés itt fontos, mert mindenképpen önfoglalkoztatottnak kell lennem.

2020. okt. 31. 20:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!