Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Mellékállású átalányadózó...

Mellékállású átalányadózó egyéni vállalkozóit cserélhetem KATÁ-s vállalkozásra, majd később újra mellékállásos EV-re?

Figyelt kérdés

Idáig volt egyetemi jogviszonyom, aktívként, de most fél év passzîvra mentem.

Idáig átalányadózó EV voltam, AAM.

A mentes keretet elértem ebben a hónapban pont. 2,5M bevételem volt március óta, mióta él a vállalkozásom.


Szolgáltatást árulok, itthon és online oktatok, illetve előre felvett oktatóanyagot árulok magánszemélyeknek.


A passzív jogviszony miatt, állítólag a bérminimum után meg kell fizetnem a járulékokat, akkor is, ha nincs bevételem, ez havi szinten 98.000ft kerekítve, plusz minden bevételem után plusz 15% szja…

Ha marad a jogviszonyom, akkor a 98 ezret nem kell, de az szja mellé jön 13% szocho és 18,5%tb…

Ez volt eddig….



Most jön a kérdésem:

Ha megszüntetem a jelenlegi vállalkozást, és holnaptól katás leszek, akkor havi fix 50.000ft és semmi több? A havi bevételem átlagosan 300-600 ezer ft között mozog, és csak magánszemélyeknek dolgozom.


Majd februártól újra lenne jogviszonyom aktívként (jelenleg is van, csak passzív féléven vagyok), ekkor felmondom a katát és újra átalányadózó leszek mellékállásban EV-ként?


Ez így működhet? Bármikor váltogathatom?


És milyen hátrányai lehetnek, amire nem gondoltam?

(Pl hiteligénylés, autó lízing, bármi hasznos dolog?)


Terveim szerint, bevennék idővel további vállalkozást is, amivel át fogom lépni az áfa határt, ez szerintem 2024, de legkésőbb a 2025-ös év lesz majd. Ilyenkor a KATA nem játszik, ha jól tudom (12M felett)


Van könyvelőm, de friss, és nem bízok még benne teljesen, ezért örülnék, ha valaki meg tudná erősíteni, vagy cáfolni!

Köszönöm szépen előre is!!


2023. szept. 5. 15:04
 1/2 anonim ***** válasza:
NAV ügyfélszolgálata mit mondott?
2023. szept. 23. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

"A mentes keretet elértem ebben a hónapban pont. 2,5M bevételem volt március óta, mióta él a vállalkozásom."

Az adóév az december 31-ig tart. Ha te már most átlépted a mentes határt, akkor azok a szabályok vonatkoznak rád.

Olyan szerintem nincsen, hogy te ma lezárod az adóévedet azzal, hogy lezárod az eddigi EV-dat és holnap nyitsz egy KATÁ-sat. A teljes évi EV-kén elért bevételed számít.

Társas vállalkozást azt nyithatsz nyugodtan.

2023. szept. 23. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!